10 Sessiz Film Yıldızının Skandal Hayatları

Bugün, sessiz filmler hala eski zamanların masumiyetine sahip şekilde karşımıza çıkıyorlar. 2 min


146
78 shares, 146 points

Bugün, sessiz filmler hala eski zamanların masumiyetine sahip şekilde karşımıza çıkıyorlar. Kötü adamlar bıyıklarını burarken zor duruma düştüklerinde hep yakışıklı bir kahraman tarafından kurtarılırlar. Bu yakışıklı adam bile biraz tuhaf görünürdü.

Ancak kameraların arkasında gelişen bu sessiz film endüstrisi artık dağıldı. Film yıldızları kazandıkları fantastik paraların çoğunu öyle görünüyor ki içki ve uyuşturucuya harcadılar. Film stüdyoları, film yıldızlarının sarf ettikleri sözler yüzünden sadece filmlerini tanıtmanın yanında buna ek olarak filmlerinde oynayan artistleri de korumaya başladılar. İnsanlara bu artistlerin sağlıklı bir aile hayatı sürdürdükleri imajı verilmeye çalışıldı.

Birçoğunun söyledikleri sözler göz önüne alındığında, filmlerde konuşamamalarını da bir nimet olarak görmek en doğrusu.

 1. 1 William Desmond Taylor


  Sessiz çağın zirvesinde, William Desmond Taylor en tepede olandı. Önemli bir yönetmendi. 60 film yönetti ve 27 filmde rol aldı. Fakat 1 Şubat 1922 tarihinde faili meçhul bir cinayete kurban gitti. Bu olayı takip eden skandallar ise henüz yavru bir kuş olan sinema endüstrisine büyük bir darbe vurdu.

  Taylor evinde vurulmuştu. Evine zorla girildiğine dair bir belirti yoktu. Bununla birlikte bir hırsızlık girişimi olsaydı evin belirli yerlerinde ve üzerinde bulunan paralar da alınmış olurdu. Ölümünün üzerinden 12 saat geçtikten sonra polisin olaydan haberi oldu. Polis eve geldiğinde ise Taylor’ın yazmış olduğu makaleleri yakmaya çalışan stüdyo patronlarının evin içinde oldukları söyleniyor.

  Görgü tanıkları film yıldızı Mabel Normand’ın o akşam onunla birlikte olduğunu ve cinayetin şüphelisi olduğunu söylediler. Uyuşturucu ticareti, cinsel sapkınlık ve hatta Satanizm dahil olmak üzere hem Taylor hem de Normand'ın yaşam tarzı hakkında çok sayıda söylenti yayıldı.

  Bu söylentiler Taylor’ın esrarengiz geçmişi ile de desteklendi. Gerçek adı Taylor değildi. Gerçek adı William Cunnigham Dean-Tanner olan bu kişinin 1908 yılında terk ettiği karısı ve çocuğunun ortaya çıkması yanan ateşi daha da körükledi.

  Aralarında Taylor ile hiç görüşmemiş olanların dahi bulunduğu 300 kişilik bir şüpheli listesi vardı. Mabel Normad ise baş şüpheliler arasındaydı ve bu olaydan sonra kariyeri bir daha düzelmedi. Taylor’ın eski bir çalışanının suçu üstlenmesi için girişimlerde bulundu ancak kimse suçlanmadı.

 2. 2 Barbara La Marr


  Barbara La Marr’ın lakabı “çok güzel bir kız” idi. Hollywood için ve aynı zamanda yaşamak için çok fazla güzeldi. Hayatı her zaman renkliydi. Zamanında kendi kız kardeşi tarafından kaçırıldı. Üç silahşörler ve Zenda Tutsağı gibi 27 sessiz filmde oynamış olan La Marr bazı filmlerde de yazarlık yaptı.

  Bunula birlikte elde ettiği başarılar özel hayatına yansımadı. En az dört defa evlendi ve varlığını gizli tuttuğu bir oğlu vardı. Gece sadece iki saat uyuyabildiğini söylüyordu. Uyuşturucu bağımlısı ve yaptığı tuhaf diyet söylentilerinin bu uykusuzluk sorununa sebep olup olmadığı anlaşılamadı.

  La Marr güzelliğine rağmen itibarını sarsmaya başladı. Ancak bir gün yine popüler olabilme düşüncesiyle çalışmaya devam etti. Ölümcül bir akciğer rahatsızlığı bile çalışmasını engelleyemedi. Bir gün çalışırken sette yere yığıldı ve birkaç ay sonra 29 yaşında öldü.

 3. 3 Charlie Chaplin


  Muhtemelen sessiz dönemin en ünlü yıldızı olan Charlie Chaplin bugün hala pek çok kişi tarafından beğenilmekte. Onun Tramp karakteri Hollywood tarihinin en unutulmaz karakterlerinden bir tanesidir. Başarısı ona, sadece yoksulluk çeken çocukluk döneminde hayal edebileceği bir servet kazandırdı. Yaptığı işle ilgili önemli bir zekaya sahipti. Aynı anda parasını ve sanatsal özgürlüğünü arttırarak kendi film stüdyosunu kurdu.

  Ancak Chaplin’in hayatı çok karmaşıktı. Birkaç defa evlendi. Babalık davası ile uğraştı. Çocuklarından bir tanesinin adının doğum belgesine farklı yazılması için doktora 25 Bin dolar rüşvet bile verdi. Daha da kötüsü reşit olmamış kızlarla çok sayıda ilişki yaşadığı da insanlar tarafından bilinmekte.

  Chaplin, 1947 yılında Amerika Birleşik Devletleri Amerikan Faaliyetler komitesi tarafından komünist olduğu için kınandı. Bu olaydan sonra ise itibar kaybetmeye başladı. Londra’ya gezi için gittiği zaman Amerika’ya girişi yasaklandı. Politik görüşlerini ve özel hayatına dair pek çok şeyi açıklamak zorunda olduğunun farkında olan Chaplin geri dönmemeyi seçti ve İsviçre’ye taşındı. Çok büyük bir kariyer için bu üzücü bir sondu.

 4. 4 Olive Thomas


  Olive Thomas kariyerine manken ve dansçı olarak başladı. İlk film sözleşmesini 1916 yılında imzaladı. Hemen akabinde ise ünlü aktör Jack Pickford ile tanışarak evlendi. İşleri yüzünden uzun süre ayrı kaldıkları olsa da çiftin hayatı çok göz kamaştırıcıydı.

  Eylül 1920’de çift Paris’e ikinci balayına gittiler. Paris’in ünlü mekanlarında geçirdikleri geceden büyük keyif aldıklarını o anda yanında bulunan kişilere söylediler. Thomas, Ritz otelindeki odalarına geri döndüğünde bilinmeyen bir nedenden dolayı Pickford’a ait bir şişe ilacı yuttu. Frengi tedavisi için Pickford’a verilen bu ilaç aslında zehirli bir cıva biklorürdü. Kendisini zehirlemek isteyip istemediği belli olmasa da “zehir aldım” dediği söylenir. Onu tekrar hayata döndürme girişimlerine rağmen Olive Thomas kısa bir süre sonra 25 yaşında hayatını kaybetti.

 5. 5 Thomas Ince


  Thomas Ince dünyanın ilk sinema filmini çekmişti. İlk film stüdyosu kurduktan bir süre sonra da Paramount Pictures’ı kurdu.

  1924 yılında iflas etmeye çok yaklaştı ve gazete kralı William Randolph Hearst ile bir anlaşma için görüşmelere başladı. 16 Kasım tarihinde Hearst’ın teknesinde Charlie Chaplin ve Hearst’ın metresi de varken Chaplin’in Hearst’ın metresiyle ilişkisi olduğundan şüphelendiğini söyledi.

  Teknede konuklar Ince’in 44. doğum gününü kutladılar. Bundan sonrasında ise ne olduğu bilinmiyor. Tekneden alınıp hastaneye götürüldü ve birkaç gün sonra hayatını kaybetti. Vücudunun hemen yakılması ise olayda sıra dışı bir şey olma şüphesini arttırdı. O zaman üzerinde durulan teoriler kazayla zehirlenme, kazayla vurulma ya da kasıtlı bir cinayet üzerine oldu.

  Ince’in ölüm raporuna ölüm sebebi kalp yetmezliği olarak kaydedildi. Zamanın gazeteleri de haberlerinde onun kalp krizi geçirdiğini yazdılar. Bu yazıların bir gazete patronu olan Hearst’ın isteği üzerine yazıldığını da unutmamak lazım. Tekne’de bulunan bir kadın Ince’ın kanaması olduğunu gördüğünü iddia etti. Hearst’ın aslında Chaplin’i vurmak isterken Ince’in vurulmasına sebep olduğundan şüphelenildi.

  Konunun kapatılması için birçok girişimde bulunuldu. Chaplin teknede bulunduğunu kabul etmedi ve Ince’in karısı, Hearst ile yaptığı görüşmenin ardından Avrupa’ya taşındı. Hearst güvenliği için ona ciddi bir maddi fon sundu ve teknede bulunan diğer konukların konuşmamaları için de benzer teşvikler verildi.

  Başka bir olay ise teknede bulunan bir personelin Ince’in kendisine tecavüz ettiğini söylemesiydi. Bu belki bir hayal olabilirdi ancak kadın 9 ay sonra gerçekten doğum yaptı. Hemen ardından kadın Hearst’ın evine yakın bir yerde bir araba kazasına karıştı. Hearst’ın bodyguardları arabanın içinde bir intihar notu buldular. Kadının çocuğu Hearst’ın metresinin himayesi altında bir yetimhaneye gönderildi.

Bir önceki yazımız olan Dünyaya Bakışınızı Değiştirecek 10 İlginç Bilgi başlıklı makalemizde Günlük Hayata Bakışınızı Değiştirecek 10 İlginç Bilgi, Hayata bakışınızı değiştirecek 10 Güçlü Bilgi ve Listeler hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

146
78 shares, 146 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün! Üzgün!
16
Üzgün!
SEVİMLİ! SEVİMLİ!
14
SEVİMLİ!
BERBAT! BERBAT!
13
BERBAT!
HOŞ DEĞİL! HOŞ DEĞİL!
11
HOŞ DEĞİL!
ÇOK HOŞ! ÇOK HOŞ!
7
ÇOK HOŞ!
KOMİK! KOMİK!
10
KOMİK!
BEĞENDİM BEĞENDİM
22
BEĞENDİM
İYİ İYİ
14
İYİ
İDARE EDER! İDARE EDER!
14
İDARE EDER!
Duygu SELİVAN

Ben deniz , DuyguSELİ , efendim ,şimdi ben deli gibi sinema tutkunuyum . İlgi alanım , hayallerim...Saygılar..

One Comment

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı