11 Eylül’den Kalma Rahatsız Edici 9 Ham Video

2010 yılında, 11 Eylül 2001 saldırılarından kalma yüzlerce saatlik ham video eşliğinde yeniden yad ediyoruz o vahşice günü..1 min


145
79 shares, 145 points

2010 yılında, 11 Eylül 2001 saldırılarından kalma yüzlerce saatlik ham video ortaya çıkmıştı. Bunlar şok edici materyaller içerirken, 9/11 saldırıları aynı zamanda tarihte en çok kayda alınan olaylardan da birisiydi. Görüntülerin büyük kısmı Manhattan’ın aşağısından gelirken, yaşanan acıyı ve şiddeti gözler önüne seriyor.

 

 1. 1 İtfaiyeciyle Röportaj


  9/11’le ilgili en yaygın komplo teorilerinden birisi binaların kontrollü bir şekilde yıkıldığıyla ilgiliydi. Hatta 2006 yılında bunun için kurulan bir sivil toplum örgütü bağımsız olarak olayları araştırmaya başlamıştı, ardından 1600 profesyonel mimardan, mühendis ve yıkım uzmanından imza toplamıştı. Diğer yanda 9/11’de kayda alınan videolarda veya tanıklıklarda bombaya şahit olan kişiler de var. Buna en büyük kaynak olarak da o gün yapılan röportajlar gösteriliyor. Yukarıdaki videoda da itfaiyeci kişi lobide üç büyük patlama duyduğunu kaydediyor.
 2. 2 Expedition 3 Videosu


  Expedition 3 adlı görev, Uluslararası Uzay İstasyonu tarafından 10 Ağustos 2001’de başlatılmıştı. Bu ISS’nin yaptığı üçüncü sefer olurken, Amerikalı astronot Frank Culbertson ile Rus astronotlar Mikhail Tyurin ile Vladimir Dezhurov da bulunuyordu. Bu üç adam, 11 Eylül saldırıları gerçekleşirken dünyada olmayan tek kişilerdi. Kendileri tarafından alınan videolar ise son derece ilgi çekici çünkü yaşanan yıkımın ne derece büyük olduğunu atmosferin üzerinden görebiliyorsunuz, dumanlara şahit oluyorsunuz.
 3. 3 Kuzey Kulesi Anormalliği


  Saldırılar gerçekleştiğinden beri çeşitli kişiler bölgede solunumla ilgili problemler yaşadılar. İlk olarak bir polis memuru kimyasal maddeler yüzünden hayatını kaybetti. Bir süre devam eden öksürük ve nefes darlığı yaşarken, ölüm sebebi ise tartışmalıydı. Otopsisinde ‘tanımlanamayan yabancı maddeler’ bilgisine yer verilirken, bunlar akciğerlerinde bulunmuştu. Videoda ise diğer kliplerde rastlanamayan bir anormallik var. Saldırılardan bu yana kuleler etrafında garip objeler olduğunu iddia eden binlerce video yayınlansa da, bunlar genellikle açıklanamayan gölgeler ve garip ışıklardı. Bu klipte ise geniş bir siyah nokta görülüyor. Bu tip görüntüler de 9/11 hakkındaki gariplikleri iyice çoğaltıyor.
 4. 4 Chris Ryan Görüntüleri


  New York’ta yaşayan çok sayıda kişi yaşanan saldırıdan ötürü etkilendi. Kuzey Kulesi’ne saldırı gerçekleştikten sonra binlerce kişi eline video kameralarını alarak sokaklara indi. Bu sebepten ötürü de sayısız görüntü çekildi. Bunların çoğu kamuya dağıtılırken, hâlâ New Yorklu vatandaşlarda olay gününe ait yayınlanmayan kayıtlar bulunuyor. Birkaç yıl önce ise bir video yayınlandı ve bölgeye yakın yaşayan New Yorkluların tepkileri çekilmişti. Kayıt Chris Ryan adlı bir adam ve kardeşi Sean tarafından alınırken, önce Chris’in olaylara tepkisiyle başlıyor. Daha sonra evine gidiyor ve yaşananları arkadaşlarıyla çatıdan izliyor. Kayıt sırasında kulenin tepesinde, tamamen yıkılan 83. katta bir adamın çalıştığı görülüyor.
 5. 5 Joseph Pfeifer Görüntüleri


  11 Eylül’e dair yapılan en popüler belgesellerden birisinin adı 9/11’di. Film Jules ve Gedeon Naudet tarafından yönetilirken, itfaiyeci James Hanlon da yer alıyordu. İtfaiye şefi Joseph Pfeifer’ın videoları ise kaza günü çekilmişti ve kuzey kulesinde gerçekleşen olayın nadir kayıtlarından birisi. WTC saldırıya uğradıktan sonra film ekibi ilk müdaheleleri takip ediyor ve bölgeyi kaydediyor. Videoda işçilerin tepkileri görülürken, maalesef titriyor ve biraz da bulnaık. Kamera kuzey kulesinin lobisine girerken, insanların çığlıklarını duyabilirsiniz ve bu sırada anlatıcı da insanların ateş içinde olduğunu söylüyor fakat bireysel kişileri kaydetmiyor. Lobi epey hasar almış şekilde görülürken, Şef Pfeifer ise durumu kontrol etmeye çalışıyor. Daha sonra kamera güney kulesindeki kazanın sonrasını ve zemine düşen enkazları çekmeye başlıyor. Kuzey kulesindeki itfaiyeciler ise güney kulesindeki insanların sokaklara döküldüğünü fark ediyor ve bu da tehlikeli bir durum. Bu yüzden de Şef Pfeifer bütün ekibine lobide kalmasını emrediyor. Videonun devamında ise lobideki çöküşle birlikte gürültülü bir patlama duyuluyor ve her şey aniden kararıyor, itfaiyeciler molozlardan çıkmaya çalışıyor. Çöküş yaşanırken pek çok insan hayatını kaybediyor ve Şef Pfeifer da binanın tahliyesi için emir verirken görülüyor, yine pek çok insanın da hayatını kurtarıyor. Bu görüntü yaşananlara dair en çarpıcı kanıtlardan biriyken, WTC’nin zemin katında patlayıcıların olduğunu kanıtlamak için de sıklıkla kullanıldı.
 6. 6 WTC 7’nin Çöküşü


  9/11 komplo teorilerine dair en çok söylenenlerden birisi de 7 WTC adlı kısmın aniden çöküşüydü. New York saldırısının ardından bina ağır hasar aldı ve tahliye edildi. Acil durum merkezi olarak kullanılan yere yetkililer gittiğinde ise içini boş olarak buldular. Bu kişiler Barry Jennings ve Michael Hess’ti. Bu her iki kişi de hayatını kaybetti fakat son yıllarında WTC 7’de büyük bir patlamaya tanık olduklarını söylediler. Hikaye çekilen videoyla da desteklendi.
 7. 7 Sıfır Noktası Görüntüleri


  NIST 6500 video klip yayınladıktan sonra, insanlar da yüksek bir koleksiyona maruz kaldılar. Yıllar içinde bireysel klipler de yayılırken ortaya önemli ayrıntılar çıktı. Bunlardan birisi de güney kulesi çöktükten hemen sonra bir adamın çektiği görüntülerdi. Kayıtlarda kameraman hayatı için endişe etmiyor ve doğrudan molozların arasına doğru koşmaya başlıyor. Ne olduğunu çözmek için insanlarla röportaj yapmaya başlarken, sonrasında da 7 WTC binasına giriyor ve ciddi hasar belirtilerini ve patlamış camları gösteriyor. 7 WTC’nin lobisi tamamen yıkılmış ve tozla kaplı olarak karşımıza çıkarken, aslında buradaki kritik hasarın büyük kısmı yakındaki kuzey kulesinin çöküşü yüzünden meydana gelmişti. Kameraman daha sonra direkt güney kulesinden sıfır noktası olarak bilinen Ground Zero’ya geçiyor. İlk hasar görüntüleri bu kayıtlarda yer alırken, akan suyun ve gıcırdan metalin sesi duyulabiliyor. Kısa süre sonra da kuzey kulesi görüntüleniyor. İnsanlar toz bulutları içinden koşarken, kameraman ise şok içinde kalıyor.
 8. 8 Güney Kulesinin Çöküşü


  11 Eylül 2001, saat 9.58’te WTC’nin güney kulesi çöktü ve ortaya devasa bir gri-beyaz duman karışımı çıktı, New York sokakları arasında yayılmaya başladı. Yıkılmanın ardından kulelerin yakınındaki insanlar ne yapacağını şaşırdı çünkü binaları da göremiyorlardı. Buna rağmen kısa süre sonra neredeyse her şeyin yok olduğu ortaya çıktı. Tarihte hiç olmadığı şekilde, bir sürü insan iz dahi bırakmadan hayatını kaybetti. Sıfır noktasından uzakta olan insanlar kameralarıyla olayı izlerken, yaşananlar paniğe ve şoka yol açtı. Kule yıkıldıktan sonra hiçbir şey kesin değildi ve bazı insanlar New York’un saldırı altında olduğunu düşündü. 9/11’de güney kulesinin çöküşü çok sayıda farklı insan tarafından kayda alındı. Seçilen görüntüde bir grup insanın yıkımı yakın sayılacak bir mesafeden izliyorlar. Kameraman tehlikede değil fakat kalabalığın verdiği tepkiyi görebilirsiniz. Bazı komplo teoricileri çöküş gerçekleşmeden önce demirlerin eridiğine kanıt olarak bunu gösteriyor.
 9. 9 Flight 175 Güney Kulesine Çarpıyor


  9/11’in dondurucu olaylarından birisi de 175 sayılı sefer uçağının güney kulesine çarpışıydı. Uçağın yarattığı kuvvetle yıkım 56 dakika boyunca sürerken, bu sırada yüzlerce kişi de video kameralarıyla çekime başlamıştı. Görüntüler gösteriyor ki uçak yüksek bir hızda çarpıyor. Böyle bir olayın canlı şekilde televizyonda gösterilmesi ise tarihte ilk defa gerçekleşmişti. Bazı kişiler ise televizyonda bunun koordineli bir terörist saldırısına kanıt olduğunu söyledi. Flight 175 adlı sefer uçağı güney kulesine çarptığında, içinde bulunan 60 kişi hemen o an hayatını kaybetmişti. Videoda görüyoruz ki uçak binaya çarpmadan önce keskin bir şekilde sola dönüyor. Eğer bu dönüşü gerçekleştirmeseydi, uçak kuleyi ıskalardı veya sadece tek kanadını çarpardı. Bu sırada uçağın sol tarafındaki yolcular Dünya Ticaret Merkezi’ni net bir şekilde görüyorlardı. Hatta bazıları telefonla arama yapmayı denerken, bu da iki pilotun da öldürüldüğünü gösteriyor. Flight 175’in son anları aynı zamanda ‘Uçuş 175: Dünyanın İzlediği Gibi’ adlı bir belgeselde konu alınmıştı. Çarpışmayı gösteren çok sayıda videoda uçağın binaya girişi gözükürken, diğerlerinde ise belli bir mesafeden izleniyor. Bu videoda ise görüntülerin bir karması bulunuyor ve 43 farklı açıdan çarpışma ortaya konuyor. Burada uçağı ve patlamayı neredeyse her kısımdan görebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Dünyaya Bakışınızı Değiştirecek 10 İlginç Bilgi başlıklı makalemizde Günlük Hayata Bakışınızı Değiştirecek 10 İlginç Bilgi, Hayata bakışınızı değiştirecek 10 Güçlü Bilgi ve Listeler hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

145
79 shares, 145 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün! Üzgün!
11
Üzgün!
SEVİMLİ! SEVİMLİ!
18
SEVİMLİ!
BERBAT! BERBAT!
9
BERBAT!
HOŞ DEĞİL! HOŞ DEĞİL!
9
HOŞ DEĞİL!
ÇOK HOŞ! ÇOK HOŞ!
21
ÇOK HOŞ!
KOMİK! KOMİK!
19
KOMİK!
BEĞENDİM BEĞENDİM
18
BEĞENDİM
İYİ İYİ
16
İYİ
İDARE EDER! İDARE EDER!
13
İDARE EDER!
Ceyda YILMAZ

Eğitimli ve fekat bir o kadarda başıbozuk , yaşamdan keyf almasını bilen neşeli bir tipim işte :)

0 Comments

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı