12 Yunan Tanrı ve Tanrıçası

Mitolojik çağlarda ortaya çıkan pek çok tanrı ve tanrıçanın aslında insanın temelini oluşturdukları bilinir.1 min


130
61 shares, 130 points

Zalim ve kararsız, tutkulu ve hareket dolu, kıskanç ve güvensiz, küçük ve delice. Olimpos Dağı’nın sakinleri olan bu tanrı ve tanrıçalar eski Yunanda evren karmaşasını insan doğası ile açıklama çabasına girmişlerdir. Mitolojik çağlarda ortaya çıkan pek çok tanrı ve tanrıçanın aslında insanın temelini oluşturdukları bilinir. Tanrı ve tanrıçaların savaş hikayeleri, aralarındaki çekişmeler ve yaşadıkları cinsellik dahi sürekli olarak insanları etkilemiştir.

 1. 1 Afrodit


  Afrodit, sevgi, seks ve güzellik tanrıçasıydı. Bu aşk tanrıçasının, babası olan Uranüs'ün kesilmiş testisleri, oğlu Titan Cronus tarafından denize atılır ve şaşırtıcı bir şekilde oluşan köpükten ortaya çıktığı söylenir. Botticelli’nin gerçeküstü güzellikteki Venüs'ün Doğuşu tablosu kadar, Afrodit’in dalgalardan ortaya çıkması da oldukça büyüleyicidir.

 2. 2 Athena


  Athena aklın, bilgeliğin ve savaşın tanrıçasıydı. Zeus’un meşhur alnından dünyaya geldi. Odesa Destanında Odesa’ya emirler veren önemli bir figürdür. Heracles’e denemelerinde yardım etti. Parthenon onun Atina’daki önemli tapınaklarından bir tanesidir ve bu tapınak Roma’daki Minerva’nın bir benzeridir.

 3. 3 Artemis


  Artemis avcılığın hızlı ayaklara sahip olan tanrıçasıydı. Genellikle bir geyik ya da av köpeği ile resim ve heykellerde tasvir edilir. Dünyanın hem avcısı hem de koruyucusuydu. Roma’daki eş değeri ise Diana’dır.

 4. 4 Ares


  Ares kana susamış bir tanrıydı. Üvey kız kardeşi olan Athena savaş sırasında davranışların daha asil yönlerini temsil ediyordu. Diğer tanrılar ona düşkün değillerdi. Spartalıların onunla bir problemleri yoktu. Ares zaman zaman köpekleri kurban ederdi. Çünkü ölmüş köpek yavrularından hoşlanırdı. Roma’daki eş deri ise Marstır.

 5. 5 Apollo


  Artemis’in ikiz kardeşi olan Apollo tanrıların en önemlileri arasındaydı. Zeus’un oğlu kudretini halka çeşitli yollar ve özellikle kehanetlerle yaydı. Delphi’deki Oracle tapınağı onundu. 2001 yılında burada yapılan bir çalışmada bu tapınağın altındaki kayaların arasından yükselen etilen gazı fark edildi ve bu gaza maruz kalanların halüsinasyon gördükleri anlaşıldı.

Bir önceki yazımız olan Dünyaya Bakışınızı Değiştirecek 10 İlginç Bilgi başlıklı makalemizde Günlük Hayata Bakışınızı Değiştirecek 10 İlginç Bilgi, Hayata bakışınızı değiştirecek 10 Güçlü Bilgi ve Listeler hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

130
61 shares, 130 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün! Üzgün!
13
Üzgün!
SEVİMLİ! SEVİMLİ!
12
SEVİMLİ!
BERBAT! BERBAT!
11
BERBAT!
HOŞ DEĞİL! HOŞ DEĞİL!
9
HOŞ DEĞİL!
ÇOK HOŞ! ÇOK HOŞ!
6
ÇOK HOŞ!
KOMİK! KOMİK!
4
KOMİK!
BEĞENDİM BEĞENDİM
22
BEĞENDİM
İYİ İYİ
16
İYİ
İDARE EDER! İDARE EDER!
19
İDARE EDER!
Mehmet BATUHAN

Kalem İlmi Temsil Eder... -Tabi bu bir surettir. Zira Tüm Alem ve İlim Onu Temsil eder...!

One Comment

 1. Gerçekten Yunan mitolojisi gelmiş geçmiş en büyük ve ünlü mitolojilerden birisi. Yunanların adlandırdığı ve inanılmaz yetenek ve güçler bahşettiği bu isimler hayatımızın birçok yerinde karşımıza çıkıyor. Hades gibi kötülüğü temsil eden isimler ülkemizde çekilmiş yerli film ve dizilerde dahi birçok defa yer edinmiş bir isimdir.

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı