2017’nin En zeki İnsanları

2017'nin En zeki İnsanları ve IQ puanlarını listeledik bu yazımızda. 6 min


126
58 shares, 126 points

Zekanın, öğrenilmiş bir yetenek değil ilahi bir armağan olduğu düşünülmektedir. Birinin zekasını değerlendirebilmek öznel bir durum olabilir, ancak bazı insanların dehası yadsınamaz;karmaşık olay ve durumlara çok kolay ve hızlı çözümler bulabiliyorlar. İşte 2017’nin  en akıllı insanlarına bir  göz atalım!

Grigori Perelman

Grigori Perelman
Grigori Perelman

Perelman, saygın bir matematikçidir, 1966’da Sovyetler Birliği’nde doğdu ve bugün dünyanın yüzünde en akıllı adam olarak kabul edildi. İnanılmaz derecede yüksek IQ’su 238 puan! Ve özellikle, dünyaya yaptığı büyük katkılar Thurston’un Geometrizasyon Tahminini kanıtlamaktı; 1904’te önerilen ve en önemli matematik hipotezlerinden biri kabul edilen ünlü Poincaré Tahmini’ni çözmek mümkün oldu.

Terence Tao

Terence Tao
Terence Tao

Terence Tao, 1975 yılında doğan Avustralyalı bir matematikçidir. Halen, inanılmaz bir IQ 230 puanla en akıllı insanlar arasındadır. 20 yaşında doktorasını bitirdi . Princeton Üniversitesi’nde; 24 yaşındayken kuruluşundan bu yana en genç  profesör olarak UCLA’ya katıldı. Bugün harmonik analiz, kısmi diferansiyel denklemler, katma kombinasyon, rastgele matris teorisi ve analitik sayı teorisi üzerinde çalışıyor.

Christopher Hirata

Christopher Hirata
Christopher Hirata

Christopher Hirata 1982 doğumlu ve aynı zamanda bir çocuk dahi sayılan bir fizikçidir. Mars’ı fethetme misyonunda NASA’da 16 yaşından beri çalışıyor.  Princeton Üniversitesi’nde 22 yaşında doktorasını bitirdi ve IQ 225 puan . Halen CIT California Institute of Technology’de astrofizik çalışmaları yapıyor.

Kim Ung-Yong

Kim Ung-Yong
Kim Ung-Yong

Kim Ung-Yong , 1962 doğumlu bir Koreli olup, Şu anda, inanılmaz IQ’su 210 puanla en akıllı insanlardan biri olarak görüyor. Dahası, üç yaşındayken zaten Hanyang Üniversitesi fizik derslerine giriyordu; ve daha sonra, yedi yaşında, Birleşik Devletler onu NASA ile işbirliği yapmaya davet etti.

Gary Kasparov

Gary Kasparov
Gary Kasparov

Gary Kasparov, Rusya-Hırvat Grandmaster satrancı eski Dünya Satranç Şampiyonu olup, pek çok kişi tüm zamanların en iyi satranç oyuncusu olarak düşünüyor; Magnus Carlsen tarafından 2013’te geride bırakıldı. 190 puanlık yüksek IQ’suna ek olarak, satrançın üstadı olarak da biliniyor ve 2003’te saniyede 3 milyon hamle hesaplayabilen bir makine tarafından yenilgiye uğradı.

Magnus Carlsen

Magnus Carlsen
Magnus Carlsen

Magnus Carlsen 1990’da Norveç’te dünyaya geldi ve şu anki Dünya Satranç Şampiyonu. Garry Kasparov’dan sonra tarihin en genç ikinci satranç şampiyonu oldu.

Paul Gardner Allen

Paul Gardner Allen
Paul Gardner Allen

Paul Gardner Allen, bir Amerikan iş adamı, yatırımcı ve hayırsever. Bill Gates ile birlikte Microsoft Corporation’ı kurdu. 170 puanlık bir IQ derecesi var.

Andrew Wiles

Andrew Wiles
Andrew Wiles

2017 yılının en akıllı 10 listesinde bir sonraki 1953 yılında doğan İngiliz matematikçisi Andrew Wiles’dır. IQ’su 170 puandır .

Judit Polgár

Judit Polgár
Judit Polgár

Judit Polgár, satrançta en iyi kadın oyuncudur. 1976 yılında Macaristan’da doğdu. IQ’su 170 puan  olan Judit, Garry Kasparov’a karşı bile bir maç kazandı ve 15 yaşında Grand Master ünvanını elde etti.

Stephen Hawking

Stephen Hawking
Stephen Hawking

Hepimiz tarafından bilinen İngiliz bilim adamı Stephen Hawking 160 puanlık bir IQ değerine sahiptir . Şiddetli dejeneratif hastalığına rağmen, hala bilim ve kozmolojiye en çok katkıda bulunan insanlardan biridir.

Bir önceki yazımız olan Dünyaya Bakışınızı Değiştirecek 10 İlginç Bilgi başlıklı makalemizde Günlük Hayata Bakışınızı Değiştirecek 10 İlginç Bilgi, Hayata bakışınızı değiştirecek 10 Güçlü Bilgi ve Listeler hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

126
58 shares, 126 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün! Üzgün!
12
Üzgün!
SEVİMLİ! SEVİMLİ!
18
SEVİMLİ!
BERBAT! BERBAT!
12
BERBAT!
HOŞ DEĞİL! HOŞ DEĞİL!
12
HOŞ DEĞİL!
ÇOK HOŞ! ÇOK HOŞ!
9
ÇOK HOŞ!
KOMİK! KOMİK!
22
KOMİK!
BEĞENDİM BEĞENDİM
28
BEĞENDİM
İYİ İYİ
21
İYİ
İDARE EDER! İDARE EDER!
25
İDARE EDER!
Ceyda YILMAZ

Eğitimli ve fekat bir o kadarda başıbozuk , yaşamdan keyf almasını bilen neşeli bir tipim işte :)

One Comment

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı