2018 Yılında Hayatını Kaybeden Yabancı Ünlüler

2018 Yılında hayatını kaybeden ünlü isimleri;bilim adamları , yazar,sanatçılar..1 min


148
83 shares, 148 points

Bilim, Sanat, Yazar, Müzik gibi kategoriler birbirinden farklı olsada dünya düzeninin değişmesi için, ortak amaçları doğrultusunda dünya değerlerine bir şey katmak olması dil, din, kültür farketmeksizin bu insanları, insanlık alemi ve canlılar dünyası için özel kılan en önemli özellikleridir. 2018 Yılında dünya’ya değer katan hayatını kaybeden ünlü isimler.

 1. 1 NASA’NIN ALTIN IŞIĞI ASTRONOT JOHN YOUNG


  Ay’a ayak basmışlığı ve ilk uzay mekiği pilotu olan Nasanın altın ışığı diye hitap ettiğimiz , Astronot John Young 87 yaşında gözlerini yumdu.
  Nasa’dan yapılan açıklamaya göre ünlü Astronot John, Zatüre hastalığı nedeniyle Houstonda ki evinde ölü olarak bulundu. 2004 Yılında emekliye ayrılan ünlü astronot, 5 Ocak 2018 Yılında hayatını kaybetti.

  John Young’u özel kılan nedenler bazıları ; Gemini, Apallo, ve Uzay mekiği programlarına dahil olan tek astronot olması. Verilere göre John Young 6 Kere uzaya giden ilk astronot , Ay’da yürüyen 9. Astronot olmasıylada hafızalarda yer edinmişti.

 2. 2 İZLANDALI BESTECİ JOHANN JOHANNSSON


  48 Yaşında henüz bilinmeyen bir nedenle hayatını kaybeden İzlandalı bestecinin menajerlik şirketi Redbird Music yetkililerinden Tim Houson ünlü bestecinin öldüğünü doğruladı.
  Johann Johannsson’u ismini kazıttırdığı eselerinden birkaçı : Theory of Everything, Sicario, Arrival gibi filmler için bestelediği müziklerdi. Aynı zamanda Oscar adayıda olan johannsson Theory of Everything ile ‘’ ALTIN KÜRE ‘’ Ödülünü kazanmıştı. Ünlü besteci Johannsson, 9 Şubat 2018 Yılında gözlerini bir daha açmamak üzere yumdu.

 3. 3 ÜNLÜ TASARIMCI HUBERT DE GİVENCHY


  Jackie Kennedy gibi ünlü isimlerin moda tasarımcısı olan Hubert de Givenchy 91 yaşında hayatını kaybetti.

  1952 Yılında Paris’te ilk moda evini açan Ünlü tasarımcı Givenchy:  Audrey Hepburn, Grimaldi ve Kennedy gibi ünlü ailelerin kıyafetlerini tasarladı. Yaklaşık 4-5 Yıl sonra Moda tasarımcılığından parfüme atılan Givenchy, Audrey Hepburn’e hitaben yaptığı parfüm ile piyasada ki ilk beş parfüm içinde yerini aldı. 1980 Yılların dan sonra ise makyaj ürünleri üretmeye başladı. Hayatında sürekli yenilik arayan ve farklı alanları deneyen Hubert de Givenchy ‘’ Paris’i Dünya Modasının Zirvesine Çıkaran ‘’ isim olarakda anılır. Ünlü tasarımcı ve Üretici 10 Mart 2018’de hayatını kaybetti.

 4. 4 İNSANLIĞIN YILDIZI STEPHAN HAWKİNG


  Tüm Dünya tarafından tanınan ünlü fizikçi ve yazar Stephen Hawking 76 yaşında gözlerini yumdu. Gençlik yıllarında motor-nöron hastalığı nedeniyle, Tekerlekli sandalyeye mahkum edilen Hawking çeşitli programlar sayesinde birkaç yüz ifadesini oynatabiliyordu.

  Ünlü İngiliz bilim adamı olan Stephen Hawking, Kuantum fiziği, uzay, gibi fiziğin konusu olan herşeyle yaptığı çalışmalarla tanınıyordu. Araştırma ve bilimsel makalaleri 30’dan fazla dile çevirilen Hawking en dahi bilim adamları içinde kendine yer edinmişti. Stephen Hawking’in hayatı 2015 Yılında ki ‘’Herşeyin Teorisi’’ adlı filmde de konu olmuştu. Ünlü bilim adamının  Hawking 1979 da Cambridge Üniversitesin’de Newton için kurulan lucas kürsüsünün başına gelerek ‘’Profosör’’ ünvanı aldığınıda belirtmeliyiz. Stephen Hawking 14 Mart 2018 Yılında hayatını kaybetti.

 5. 5 İNGİLİZ KOMEDYEN KEN DODD


  Bugünkü doğaçlama yapılan komedyenin 1950’li yıllarındaki hali diyebiliriz Ken Dodd için sürekli gülen bir surat ve dapdağınık saçlarıyla dikkatleri üzerine topyalayan ünlü komedyen dodd 1950’li yılların star’ı diyebiliriz.

  Ken Dodd elde ettiği başarılardan birkaçı ;

  • 3 buçuk saat içinde 500 den fazla espri yaparak Guinness Rekorlar Kitabında kendini yer ayırmıştır.
  • İngiliz komedyene 2017’de Burckingham Sarayı tarafından ‘’ şövalye ve sir ‘’ ünvanları verilmiştir.

  İngilizlerin komedi starı diye anılan Ken Dodd eşiyle birlikte  yaşadığı evde 11 Mart 2018 Yılında hayatını kaybetti.

 6. 6 GÜNEY AFRİKA DEVRİMCİSİ WİNNİE MANDELA


  Sömürgeci ülkeler tarafından Güney Afrika’da yaşanan beyaz, siyahi, gibi ırksal ayrımlara karşı olarak bu rejimi sonlandıran Nelson Mandelanın eşi olan Winnie Mandela eşi Nelson’un hapiste olduğu süre zarfında ırk ayrımına karşı olan rejim kampanyalarının öncü isimlerindendir.

  Nelsonun hükümeti çökertmek suçuyla müebbet hapis cezası almıştı. 11 Şubat 1990 da hapisten çıktığında bu direnişleri ve örnek davranışlarıyla tarihde süren Afrikada kibeyaz egemenliği son buldurdular. Çiftler 1994 yılında ayrılma kararı almıştılar. Ulusun Annesi olarak bilinen Winnie Mandela 2 Nisan 2018’de hayatını kaybetti.

 7. 7 ÜNLÜ YAZAR TOM WOLFE


  Ünlü ABD’li yazar Tom Wolfe birçok eserleri vardı. Dünyanın en yaygın dillerine çevrileren eserlerinden Türkçe’ye çevrilmeyen The Right Stuff ve The Bonfire of the Vanities adlı eserleri 1980’li yılların en çok satılan ve okunan kitapları arasında adını yazdırmıştır. Kendi yaşam döneminde ki yazarlar tarafından ‘’deneyimsel’’ yazar olarak tanınıyordu.

  Gazeteye farklı bir bakış açısı kazandıran Tom Wolfe’nin Türkçeye çevirilen tek eseri 1934 Yılında yayımlandığı ‘’ Yuvaya Dönemezsin ’’ adlı kitaptır. Resmi yazılarda Thomos Wolfe diye adın geçen ünlü yazar 14 Mayıs 2018 Yılında hayatını kaybetti.

 8. 8 AMERİKALI ROMAN YAZARI PHİLİP ROTH


  Modern Roman yazarları arasında olan Philip Roth ; Pulitzer ödülleri aldığı , Columbus, Patrimony, Pastoral America, Nemesis, Öfke gibi yazdığı kitaplarıyla Dünya çapında adından söz ettiren ünlü yazarlardan biridir. Özellikle 1958 Yılında ‘’Pastarol America ‘’ ( Doğal Amerika ) kitabıyla elde ettiği Pulitzer ödülü ona bu ünü taşıyan en önemli parçalarından biridir.

  Romanlarında zıtlık , anti – semitizm , ölüm, ahlaki , yetişkinlik gibi konuları dış cephelerden etkilenmeden yazmasıyla kendisine has bir yazım stili oluşturmuştu. Ünlü yazarın 30 civarlarında kitabı olduğunu biliniyor. Amerika’nın en üretken yazarları arasındada kendine ait bi yeri olduğu söyleyebiliriz. Philip Roth Kalp yetmezliği sorunu nedeniyle 22 Mayıs 2018’de hayatına veda etti.

 9. 9 ÇİN’Lİ ARKEOLOG ZHAO KANGMİN


  Çin’de ki tarihi araştırma ve kazı çalışmalarıyla tanınan Kangmin’i Ünlü bir Arkeolog haline getiren yaptığı çalışma Çinde bulunan 2 Bin yıl öncesine dayanan niteliksel ve niceliksel olarak devasa yapıya sahip Terrakotta Ordusu Savaşcılarını keşfetmesidir. Zhao Kangmin ayrıca Qin hanedanlığına kadar uzanan kazı çalışmalarıyla ve araştırmalarıyla bu alandaki ilk Arkeolog ünvanını da elde etmiştir.

  Bilimsel araştırmalarda Qin hanedanlığının feodal devlet olarak ortaya çıktığı söylenmektedir. Qin Shihuang ( Qin Hanedanlığı ) UNESCO’nun dünya mirası listesinde yer alması ve büyük bir turizm merkezine haline gelmesi Çin’in sembolü haline gelmiştir. Zhao Kangmin bu değerleri Çin’e kazandıran büyük arkeolog olarak anılacaktır. Kangmin 82 Yaşında 16 Mayıs 2018 Yılında hayata veda etti. 

 10. 10 HOLLYWOOD EDİTÖRÜ ANNE V. COATES


  İngiliz film editörü olan coates 60 yıllık kariyerinde birçok sinema filmlerinin yapım aşamasında yer edinmiştir. Kariyerinin en önemli dönüm noktalarından biri 1962’de ki ‘’ Arabistanlı Lawrence ’’ da editörlük görevidir.

  Coates bu film sayesinde en iyi Akademi film kurucusu ödülünü kazanmıştır. Diğer yapımlarında bu ödülü kazanamassa da Film adam, Ateş hattı gibi 5 defa farklı yapımlarda bu ödüle aday olarak gösterildi. Coatesi Editörlük mesleğinden ayıran en önemli özelliği bayan editörlerin sayısının düşük olmasıdır ancak Coates bu alanda elde ettiği başarı ile tarih içine kendi adını yazdırmaya başardı. Anne v. Coates 8 Mayıs 2018 Tarihinde hayatını kaybetti.

Bir önceki yazımız olan Dünyaya Bakışınızı Değiştirecek 10 İlginç Bilgi başlıklı makalemizde Günlük Hayata Bakışınızı Değiştirecek 10 İlginç Bilgi, Hayata bakışınızı değiştirecek 10 Güçlü Bilgi ve Listeler hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

148
83 shares, 148 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün! Üzgün!
14
Üzgün!
SEVİMLİ! SEVİMLİ!
10
SEVİMLİ!
BERBAT! BERBAT!
7
BERBAT!
HOŞ DEĞİL! HOŞ DEĞİL!
7
HOŞ DEĞİL!
ÇOK HOŞ! ÇOK HOŞ!
18
ÇOK HOŞ!
KOMİK! KOMİK!
15
KOMİK!
BEĞENDİM BEĞENDİM
14
BEĞENDİM
İYİ İYİ
9
İYİ
İDARE EDER! İDARE EDER!
7
İDARE EDER!
Ceyda YILMAZ

Eğitimli ve fekat bir o kadarda başıbozuk , yaşamdan keyf almasını bilen neşeli bir tipim işte :)

One Comment

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı