32 bit ve 64 bit arasındaki fark nedir?

Yeni bir bilgisayar aldıysanız muhtemelen 32-bit ve 64-bit soruları da karşınıza çıkmıştır. Bu yazıda 32-bit ve 64-bit arasındaki farklar bahsedeceğiz. 4 min


148
71 shares, 148 points
32 bit ve 64 bit arasında ne fark var?
32 bit ve 64 bit arasında ne fark var?

Son birkaç yıl içinde yeni işletim sistemi yüklemeye çalıştıysanız veya yeni bir bilgisayar aldıysanız, muhtemelen 32-bit ve 64-bit soruları da karşınıza çıkmıştır. Bu yazıda iki sistem arasındaki farklar ve avantajlardan bahsedeceğiz.

Bit nedir?

1 bit aslında binary digit (ikili basamak) kelimesinin kısaltılmışı. Bit terimi temel bilgisayar ünite birimiyken, 8 bit 1 byte oluşturuyor.

32-bit ve 64-bit arasındaki fark nedir?

64-bit teriminin anlamı, 64-bit bilgisayar işlemcisinin 64-bit’teki belleği ve veriyi kullanabileceği anlamına gelir. Ortalama bir bilgisayar kullanıcısı için bu bir şey ifade etmese de, herkesin anlayacağı dille özetlemek gerekirse; 64-bit bir bilgisayar 32-bit olana göre daha fazla bellek kullanabilir. Şöyle örnek verelim; bilgisayarı bir banka gibi düşünün. 64-bit bilgisayarda 64 veznedar olurken, 32-bit bilgisayarda ise 32 veznedar olurdu.

Yani 64-bit bir işlemci daha fazla bellek kullanabilir. Peki bu neden önemli? Çünkü 32-bit bilgisayarların kullanabileceği maksimum RAM miktarı var. Standart 32-bit bir bilgisayar sadece 3.25GB RAM kullanabilir ve bunun fazlasını işleyemez. Bilgisayarınıza her zaman daha fazla RAM eklemesi yapabilirsiniz fakat bunlar çalışmayacaktır. Diğer yanda 64-bit sistemler ise sınırsız RAM kullanabilir. Bu da 64-bit sistemlerin en büyük avantajıdır.

Diğer avantaj ise 64-bit işlemcilerin hızıdır. Yine banka örneğine bakarsak, daha çok veznedarın çalıştığı bir banka her zaman daha hızlı işlem yapacaktır. Aynı zamanda 64-bit bir bilgisayarda her programı (32-bitler de dahil) çalıştırırsınız fakat 32-bitlik bir işletim sisteminde 64-bit programları-oyunları vs. Çalıştıramazsınız.

Dolayısıyla eğer yeni bir işletim sistemi yükleme düşünceniz varsa, tavsiyemiz 64-bit olacaktır. 3GB üstü RAM’e sahipseniz ve hâlâ 32-bit işletim sistemi kullanıyorsanız da, bir an önce yeni nesil işletim sistemine geçmenizi tavsiye ederiz.

Bir önceki yazımız olan Nicola Tesla Hakkında muhtemelen daha önce duymadığınız 11 ilginç bilgi başlıklı makalemizde Edison ve Tesla, Listeler ve nicola tesla hakkında ilginç bilgiler hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

148
71 shares, 148 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün! Üzgün!
22
Üzgün!
SEVİMLİ! SEVİMLİ!
26
SEVİMLİ!
BERBAT! BERBAT!
18
BERBAT!
HOŞ DEĞİL! HOŞ DEĞİL!
20
HOŞ DEĞİL!
ÇOK HOŞ! ÇOK HOŞ!
30
ÇOK HOŞ!
KOMİK! KOMİK!
15
KOMİK!
BEĞENDİM BEĞENDİM
33
BEĞENDİM
İYİ İYİ
33
İYİ
İDARE EDER! İDARE EDER!
22
İDARE EDER!
Ceyda YILMAZ

Eğitimli ve fekat bir o kadarda başıbozuk , yaşamdan keyf almasını bilen neşeli bir tipim işte :)

6 Comments

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı