Acilen Kaldırılması Gereken İnsanlık Irkına Aykırı 13 Cinsiyetçi Gelenek

. Bu, geleneklerin çoğu eskide kalsa da günümüzde halen devam eden cinsiyetçi gelenekler de mevcut. İşte Cinsiyetçi 13 Gelenek 1 min


171
113 shares, 171 points

Cinsiyetçilik asırlardır insanlığı en çok tehdit eden toplumsal hastalıklardan biri. Özellikle ilkel toplumlardan modern topluma kadar geçen sürede birçok gelenek veya uygulama kadını aşağılayan figürler barındırıyor. Bu, geleneklerin çoğu eskide kalsa da günümüzde halen devam eden cinsiyetçi gelenekler de mevcut.

İşte Cinsiyetçi 13 Gelenek

 

 1. 1 Başlık Parası

  blank

  Başlık parası geleneği eski Ortadoğu toplumlarında uygulanan ilkel ve cinsiyetçi bir gelenektir. Bu gelenekte evlenmek isteyen erkek, kızın babasına belirli bir miktar para verir. Bu durum, kadının mal gibi alınıp satılan bir varlık olarak görülmesinin bir sonucudur.
 2. 2 Gelinin Beline Takılan Kırmızı Kuşak

  blank

  Kırmızı kuşak, gelinin bakire olduğunu simgeleyen ve bunu teşhir eden bir gelenektir. Bu gelenek, eski Şamanizm dininden kalma bir gelenektir. Geline takılan kırmızı kuşağın ayrıca eve ve yuvaya bereket getirdiğine inanılır.
 3. 3 Yüz Görümlüğü

  blank

  Evlenen erkeklerin hemen hemen hepsinin karşılaştığı bir durumdur. Gelin, ilk gecesinde gelinliğinin duvağını açarak yüzünü eşine göstermeden önce erkekten para ister. Bu gelenek, sadece kadına değil aynı zamanda erkeğe de hakarettir.
 4. 4 Kanlı Çarşaf

  blank

  Eski bir gelenek olan bu uygulamaya göre; gerdek gecesinin sonunda gelinin kızlık zarının delinip delinmediği damadın ailesi kanlı çarşaf ile ispatlanır.
 5. 5 Gelin Hamamı

  blank

  Kadının pazarda seçilen mal gibi görüldüğü bir gelenek de hamamlarda erkek annelerinin bekar kızları izleyerek seçmesidir. Bu geleneğin ana amacı gelin adaylarının bedenlerinde bir eksik var mı diye gözlem yapmaktır.
 6. 6 Kadının Erkeğinin Elini Öpmesi

  blank

  Günümüzde de uygulanan bu gelenekte kadın, bayramlarda veya gerdek gecesinde kocasının elini öper. Bu gelenek de kadını erkeğin önünde eğilen bir varlık olarak görmektedir.
 7. 7 Berdel

  blank

  Berdel geleneği, cinsiyetçi geleneklerin en kötülerinden birisidir. Bu iğrenç geleneğe göre, bir erkek bir kızı isterse; erkeğin kız kardeşi de kızın erkek kardeşi ile evlendirilir. Bu gelenek, İlkel dönemlerde paranın yerine mal değişimi yapıldığı zamanlarda kadınların da mal gibi bu değişimin bir parçası olması ana fikrine dayanır.
 8. 8 Kadının Ölen Kocasının Kardeşi İle Evlendirilmesi

  blank

  Türkan Şoray'ın filmlerine de konu olan bu gelenekte, eğer bir kadının eşi ölürse eşinin bekar kardeşi ile evlenmesi gerekir. Bu durum günümüzde de devam etmektedir. Bu çirkin gelenek ile birçok genç kadın ve erkek mağdur edilmektedir.
 9. 9 Baba Zoru İle Evlilik

  blank

  Ataerkil bir toplum yapısının dayattığı geleneklerden biri de kız isteme merasimlerinde kızların "siz nasıl münasip görürseniz" sözüdür. Bir gelenek haline gelen bu söz kadının söz hakkını elinden alan bir sözdür. Bu gelenek günümüzde yaygın olmasa da hatrı sayılır bir kesim halen bu sözü kullanmaktadır.
 10. 10 Amcaya Pipi Gösterme

  blank

  Özellikle erkek çocuklarının kutsandığı bir toplum yapısında erkeklik organı da önem kazanıyor. Halen uygulanmakta olan "göster amcana oğlum pipini" sözü, bunun en büyük örneği.
 11. 11 İlk Kez Adet (Regl) Olan Kıza Tokat Atmak

  blank

  Yaygın olan bu cinsiyetçi gelenek ile regl olan kızın gururu ayaklar altına alınıyor. Birçok nedeni olduğu söylense de bu gelenek, gerçekten çok ama çok saçma.
 12. 12 Gelinin Yemek Masasına Oturtulmaması

  blank

  Gelin kavramının hakir görüldüğü geleneklerden biri de gelinlerin misafir ağırlarken toplu yemek masalarına oturtulmaması ve kenarda servis yapmasıdır.
 13. 13 Kayın Baba İle Konuşmanın Ayıp Sayılması

  blank

  Günümüzde de devam eden bu gelenekte gelin, aile büyükleri ile konuşmamalıdır. Sadece onlar bir şey sorarsa konuşmalıdır. Bu gelenek, kadına yapılacak en büyük hakaretlerden biridir.

Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

171
113 shares, 171 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün! Üzgün!
0
Üzgün!
SEVİMLİ! SEVİMLİ!
4
SEVİMLİ!
BERBAT! BERBAT!
1
BERBAT!
HOŞ DEĞİL! HOŞ DEĞİL!
2
HOŞ DEĞİL!
ÇOK HOŞ! ÇOK HOŞ!
4
ÇOK HOŞ!
KOMİK! KOMİK!
3
KOMİK!
BEĞENDİM BEĞENDİM
4
BEĞENDİM
İYİ İYİ
3
İYİ
İDARE EDER! İDARE EDER!
4
İDARE EDER!
Ceyda YILMAZ

Eğitimli ve fekat bir o kadarda başıbozuk , yaşamdan keyf almasını bilen neşeli bir tipim işte :)

2 Comments

 1. Günümüzde bu kadar saçma cinsiyetçi şeyler olduğundan haberim yoktu, gerçekten her biri o kadar saçma ki…

Yorumlar kapalı

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format