Akupunktur Nedir , Akupunktur Hakkında İlginç Bilgiler ?

Akupunktur Hakkında İlginç Bilgiler ve Akupunkturun Çalışma Prensipleri İle İlgili Hipotezler ve dahası yazımızda.10 min


155
92 shares, 155 points

Akupunkturun temel amacı vücudunuzu yeniden dengelemek ve böylece qi (“chee” olarak da bilinen) olarak adlandırılan enerji akışının serbestçe ve uyumlu bir şekilde dolaşabilmesidir. Tabaka terimlerinde, akupunktur, vücudunuzun doğal iyileşme kabiliyetini destekleyen bir şekilde vücudunuzdaki oksijen, besin ve kan akışını uyarır.

Britannica Ansiklopedisi akupunktur hakkında aşağıdaki ek bilgileri sunmaktadır:

Akupunktur uygulaması, vücudunuzdaki belli noktalarda ya da başınızın üstünden başınızın altına kadar uzanan meridyenler halinde ultra ince, metal iğnelerin yerleştirilmesidir.

Pek çok kişi tarafından Çin kökenli olduğuna inanılan bu eski tıbbi tekniği, hastalıkların tedavisi, ağrıların hafifletilmesi ve genel sağlığın iyileştirilmesi için binlerce yıldır Asya kültürlerinde kullanılmaktadır.

Çin geleneği hastalık ya da fiziksel uyumsuzluğun yin-yang (Çin Tıbbından bir terim) dengesizliğinden kaynaklandığını ve sadece yin ve yang dengelerini oluşturarak, iyi sağlığı deneyimlemenizi sağlar.

Yin-yang dengesizlikleri vücudunuzun qi’sini (qi enerjisi) bloke eder, çünkü qi’niz ana viseral organlarınız ve her bir fonksiyonel vücut sisteminizle ilişkili 12 temel meridyenden akar.

Akupunktur Nedir , Akupunktur Hakkında İlginç Bilgiler
Akupunktur Nedir , Akupunktur Hakkında İlginç Bilgiler

Akupunktur vücudunuzun enerji sistemi ile etkileşime girer

Basit olarak düşünmek gerekirse, vücudumuz bir enerji sistemidir. Hücreleriniz her zaman kimyasal sinyaller ile birbirleriyle iletişim kurarlar. Bu kimyasal sinyaller vücudunuzda hareket etmek için bir enerji kıvılcımını gerektirir. Düzgün enerji verildiğinde, hücreleriniz her hareket, düşünce ve bedensel işlevinizi destekler.

Göremediğiniz halde, görünmez bir enerji ağı, vücudunuzun her bir parçasını düzgün bir işlev ve büyümeyi ve gerektiğinde iyileşmeyi ve restorasyonu ilerletmek için düzenli bir şekilde birbirine bağlar. Geleneksel Çin Tıbbında (TCM) vücudunuzun enerjisi meridyenler boyunca hareket eder ve akupunkturun nasıl işlediğinin temelidir.

[quads id=9]

Her rahatsızlık için vücudumuzda belli akupunktur noktaları bulunmaktadır. Bu bölgeler rahatsızlığın giderildiği yerlerdir. Olası bir hastalık durumunda vücudumuz hastalık ile ilgili bazı sinyaller gönderir. Acı veya rahatsızlık, vücudun bir şeylere karşı dikkatli olmamız gerektiğini bize anlatma şeklidir. Enerji rahatsızlığı tüm hastalıkların köküdür. Bu enerji akışıyla ilgili bir şey yanlış olduğunda sinir sistemimiz bize acı, rahatsızlık veya daha farklı mesaj türleriyle mesaj gönderir.

Warburton, uzun süreli bir hasar meydana gelmeden önce vücudunuzun enerji akışındaki problemleri bildirdiğine dikkat çeker. Warburton “ağrı sadece vücudun mesaj mekanizmasıdır, sorun değil,” diyor. “Acıyı ortadan kaldırmak için basitçe ilaç verirsek, sorunu kaçırırız ve sadece elçiye ateş ederiz!” diyor.

Vücudunuzun altta yatan sorunlarda sizi uyarmak için kullandığı belirti ve semptomları görmezden gelmek yerine, Uzmanlar, akupunkturun yararlılığını sadece “en ufak bir ağrıda, acıda, işaret ve semptomda” bakmak için değil, aynı zamanda vücudunuzu dinlemenin de bir aracı olarak görür. Enerji akışını iyileştirmek ve enerji tıkanıklıklarını temizlemenin bir yolu olarak kullanılmalıdır.

Akupunkturun Çalışma Prensipleri İle İlgili Hipotezler

Doğu tıp pratisyenleri akupunkturun qi (Geleneksel Çin tıbbında enerji terimi) ile ilgili olduğunu düşünürken, Batılı bilim adamları akupunktur mekanizmasını nasıl çalıştığını anlamaya çalışırken incelemeye devam ediyorlar. Şimdiye kadar, Batılı araştırmacılar akupunkturun nasıl çalıştığına dair birkaç hipotez önermiştir:

  • Akupunktur, nörolojik hormonal yollarla çalışır: Bu teori hakkında, New York’taki Memorial Sloan-Kettering Kanser Merkezi’ndeki bütünleştirici bir tıbbi Onkolog Dr. Ting Bao, akupunktur iğnelerinin yerleştirilmesinin sinirleri uyardığını ve vücudunuzun kendi doğal ağrı kesicilerini tetiklediğini anlatmaktadır.

“Sinir beyine sinyaller gönderir ve beyin beta-endorfinler gibi nörolojik hormonları salgılar. Bunu yaparak, hasta öforik (sigara dâhil tüm uyuşturucu maddelerin insan beyninde uyandırdığı duygu) veya mutlu hissedebilir ve bu da ağrı eşiğini artırır ve daha az acı hissedersiniz. ”

  • Akupunktur, proinflamatuar belirleyicileri azaltarak çalışır: Bazı hayvan ve insan çalışmalarında, Bao, akupunkturun vücudunuzun proinflamatuar belirleyicilerini önemli ölçüde azaltmasına yardımcı olduğunu ileri sürer. Bir çalışmalarda, manüel akupunktur, anti inflamatuar M2 makrofajlarını aktive ederken pro-inflamatuar M1 makrofajlarını kapatabildiği kaydedilmiştir. Bu eylemler kaslarda interlökin-10 konsantrasyonlarını arttırdığı, böylece ağrı ve şişliklerin azaldığı gözlemlenmiştir.
  • Akupunktur, hipotalamus ve hipofiz bezinizi uyararak çalışır: Kylie Study, lisanslı akupunktur uzmanı ve Michigan’daki Beaumont Sağlık Sistemi ile geleneksel Çin tıbbı uygulayıcısı gibi alanlarda uzman olan Study, akupunkturun doğrudan doğruya “iyi hissettiren” kimyasalların salınımını tetiklediğine inanmaktadır. Vücut iltihabı, stres ve diğer sorunlu durumlarla başa çıktığını benimsemektedir.

Gerçek şu ki akupunktur, çeşitli mekanizmalar yoluyla işe yaramaktadır. Bir dizi kronik sağlık koşulunu etkilediği kanıtlandığı için, akupunktur, merkezi sinir sisteminizi, vücut sistemlerinizi, ağrılarınızı ve diğer biyolojik süreçlerinizi değiştiren doğal kimyasalları serbest bırakacak şekilde uyararak işe yarayabilir.

Akupunktur Hangi Koşullarda Etkili

2003 yılında Dünya Sağlık Örgütü (WHO), bir tedavi yöntemi olarak akupunkturu içeren 255 klinik çalışmanın gözden geçirilmesine dayanan bir rapor yayınladı. Bu analize dayanarak, DSÖ akupunkturun aşağıdaki koşullar için etkili bir tedavi olarak kontrollü klinik çalışmalarla kanıtlandığını ileri sürmektedir.

Kemoterapiye ve / veya radyoterapi yan etkileri lökopeni
Saman nezlesi de dahil olmak üzere alerjik rinit Adet Ağrıları
Kan basıncı sorunları Sabah rahatsızlığı
Sırt ağrısı, baş ağrısı (migren dahil), boyun ağrısı, osteoartrit ve omuz ağrısı dahil olmak üzere kronik ağrı Postoperatif dahil olmak üzere bulantı ve kusma.
Temporomandibular disfonksiyon dahil olmak üzere diş ağrısı Romatoid artrit
İnme sonrası depresif bozukluk Siyatik
Akut ve kronik gastrit, gastrospazm ve peptik ülserlerde olduğu gibi Epigastralgia burkulma
Craniomandibular bozukluklar dahil olmak üzere fasiyal ağrı inme
Fibromiyalji Tenisci dirseği

Fark etmiş olabileceğiniz gibi, akupunktur nadiren kanser veya diyabet gibi belirli hastalıkları tedavi etmek için kullanılır. Bunun nedeni çoğu uygulayıcının, akupunkturu tamamlayıcı bir ilaç tedavisi olarak kullanmaya odaklanması ve eğer varsa, bazı çalışmaların büyük hastalıkları önlemek veya doğrudan tedavi etmek için yararlılığını sürdürmesidir.

[quads id=8]

Meme kanseri hastaları için işlevselliği hakkında Bao, akupunkturun “kanser tedavisinin neden olduğu yan etkileri veya kansere bağlı semptomları hafifletmek için kullanıldığını, ancak hiçbir zaman doğrudan kanseri tedavi etmediğini” söylemektedirler. Akupunkturun kanseri önlemeye yardım edip edemeyeceğini görmek gerçekten ilginç olurdu, ama araştırmanın bu seviyeye henüz ulaştığını düşünmüyoruz.

İlk Kez Akupunkturu Denemek İsteyenleri Ne Bekliyor?

Akupunkturu ilk kez deniyorsanız, ilk randevunuzu daha rahat ve başarılı hale getirmek için bazı ipuçları aşağıda verilmiştir:

Ne Giymek Gerekir: Akupunktur noktaları vücudunuzda bulunduğundan ve ağrı veya diğer belirtilerle karşılaştığınız bölgeden uzaklaşabileceğinden, gevşek kıyafetler giymeniz en iyisidir. Durumunuza bağlı olarak, bir cüppe içine kayma ya da bir çarşaf veya havlu ile bol dökümlü gerekebilir. Çoğunlukla, bir masaj masasına ya da başka bir yastıklı yüzeye uzanırken tedaviyi alacaksınız.

İğnelerin Vücuda Yerleştirilmesi: Akupunktur iğneleri son derece ince, steril ve tek kullanımlıktır. Ultra ince uçlar cildinizin yüzeyine kolayca yerleştirilir ve bu da en az rahatsızlığa neden olur. Kanama ve morarma vakaları nadirdir. Hafif bir ağrı veya karıncalanma hissi yaşayabilirsiniz. Tipik bir tedavi beş ila 20 iğnenin sokulmasını içerir.

Rahatlamak: Çoğu durumda, iğneler gevşeme periyodunu teşvik etmek için 10 ila 30 dakika kadar yerinde kalacak ve tedavi istenen etkiyi gerçekleştirecektir. Çoğu insan, genellikle karanlık bir odada gerçekleştiği için rahatlama dönemini sakinleştirici ve yararlı olarak bulur. Hatta uyumakta mümkündür.

İğnelerin çıkarılması: Tedavi tamamlandığında akupunktur uzmanı veya doktorunuz, vücudunuzdaki iğneler artık birer atık olduğu için iğneleri çıkarmak amacıyla geri dönecektir. Her ekleme noktası, işlemin tamamlandığını işaretleyerek alkolle ilgili bölgeleri temizleyecektir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

155
92 shares, 155 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün! Üzgün!
2
Üzgün!
SEVİMLİ! SEVİMLİ!
3
SEVİMLİ!
BERBAT! BERBAT!
5
BERBAT!
HOŞ DEĞİL! HOŞ DEĞİL!
4
HOŞ DEĞİL!
ÇOK HOŞ! ÇOK HOŞ!
6
ÇOK HOŞ!
KOMİK! KOMİK!
7
KOMİK!
BEĞENDİM BEĞENDİM
8
BEĞENDİM
İYİ İYİ
8
İYİ
İDARE EDER! İDARE EDER!
8
İDARE EDER!
Ceyda YILMAZ

Eğitimli ve fekat bir o kadarda başıbozuk , yaşamdan keyf almasını bilen neşeli bir tipim işte :)

5 Comments

  1. Akupunktur ile ilgili bir çok şey duydum efsanemi yoksa yalanmı bilmiyorum ancak ilgimi çok çekiyor bir kez denemeyi düşünüyorum.

  2. Vücüt içerisindeki enerjiye olan ilgi çok fazla, normalde ben pek inanmazdım ancak o kadar çok duyar oldum ki deneyeceğim artık.

  3. Akapuntura olan inancım çok fazla benim, küçüklük dönemimden beri hayatımda olduğu için etkisinin nasıl olduğunu fazlasıyla biliyorum.

  4. Akupunktur tıpın çok ilginç bir dalı incelediçe daha detaylı bilgiler içerdiğini göreceksiniz.

Yorumlar kapalı

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format