Akupunktur Nedir , Faydaları ve Zararları Nelerdir ?

Akupunkturun Faydaları Nelerdir? Akupunktur Güvenli Midir?Akupunktur Ağrılı Bir İşlem Midir? 12 min


148
85 shares, 148 points

Popüler batı inancının aksine akupunktur, ağrıyı hafifletmek için belirli vücut bölgelerine çok ince iğneler batırmak için kurulmuş bir sistem değildir. Peki, akupunktur nedir o zaman? Akupunktur, vücuttaki enerji dengesizliklerinin düzeltilmesine odaklanan eksiksiz ve son derece faydalı bir tıbbi protokoldür diyebilirim. 2.500 yıldan daha uzun bir süre önce Çin’de ortaya çıkmasından bu yana akupunktur, genel manada sağlığa olumlu etkisinin yanında, hastalıkları önlemek, tanı koymaya yardımcı olmak ve tedavi etmek için geleneksel olarak kullanılmıştır. Akupunkturun yıllardır süregelen etkinliğine ilişkin yapılan açıklama ise vücutta bulunan enerji akışını (Çince qi veya chi olarak isimlendirilir) olumlu yönde değiştirdiğidir. Fakat modern tıpta bu durumun aslında etki mekanizması olduğu konusunda hiçbir şekilde fikir birliği yoktur.  2010 yılında Nature Neuroscience’ın online olarak yayınlanan bir araştırmasında akupunktur iğnesinin etkilerinin, ağrıyı hafifletmek için bir yaralanmadan sonra deride faaliyete geçen önemli bir amino asit kaynağı olan adenosinin etkinliğini fazlasıyla etkilediğini göstermiştir.

Akupunktur Ağrılı Bir İşlem Midir?
Akupunkturun Faydaları Nelerdir?

Bu durum, benim düşünceme göre kısmen de olsa ağrı kesici özelliğinin niçin akupunkturun faydalarından biri olarak yaşandığını açıklayabilir. Esasen, bazı ülkelerde yapılan birçok kapsamlı araştırma, akupunkturun geniş bir hastalık yelpazesine yönelik enerjiyi dengeleme konusundaki geleneksel rolünden ziyade, genel sağlık yararlarından sorumlu olabilecek daha ince mekanizmalara ve bu ağrı giderici etkiye odaklanmıştır. Akupunktur, 1970’lerin başından itibaren dünya üzerinde yaygınlaştı. Ülkemize gelişi ise çok yeni olsa da şu anda çok yaygın olarak birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Akupunkturun tarihsel gelişimi ve etki mekanizmasından sonra şimdi ise akupunkturun yararları, akupunktur hakkında yapılan araştırmalar ve yan etkiler gibi daha tekniksel bilgileri hep beraber inceleyelim;

Akupunkturun Faydaları Nelerdir?

Akupunkturun ana amacı, vücutta kaybolan enerji dengesini onarmak ve eski dinamik haline getirmek olduğundan, akupunkturun faydaları, duygusal bozukluklardan (endişe, stres, depresyon gibi), sindirim şikâyetlerine (mide bulantısı, kusma, irritabl bağırsak sendromu  gibi) kadar çok çeşitli koşullara yayılabilir. Herhangi bir yaralanmaya bağlı ağrı sendromlarına veya romatoid artrit gibi kronik dejeneratif ve sorunlu hastalıklara da faydalı olabilir. Bununla beraber, migren veya parkinson hastalıkları gibi beyinde gelişen problemlerin tedavisine ve felç sorunu geçirmiş hastalar için rehabilitasyon hazırlığına da ciddi düzeyde yardımcı olabilir. Sinüzit, kronik baş ağrısı, bronşit, farenjit ve astım dâhil olmak üzere solunum hastalıkları, birçok jinekolojik hastalıklar (özellikle kısırlık), akupunktur terapisi ile büyük oranda hafifletilmiştir. Akupunktur ayrıca tükenmişlik sendromunu ve yorgunluğu azaltarak yaşam kalitesini arttırır.  

Yine yapılan bazı araştırmalarda, akupunkturun, kronikleşen bel sorunları, diş çürüklerinin sebep olduğu enfeksiyonlar, migren kaynaklı baş ağrıları, osteoartrit semptomları ve fibromiyalji şikâyetlerinin hafifletilmesine büyük oranda yardımcı olabileceğini göstermektedir. Yaşanan psikolojik travma sonrası stres bozukluğu gibi duygusal bazlı ağrı sorunlarının tedavisinde, kemoterapinin sebep olduğu mide bulantısı ve akabinde kusmanın kontrolüne de yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Ayrıca çok ilginç bir bilgi daha var, akupunktur, in vitro fertilizasyon diye bilinen tüp bebek tedavisi ile kombinasyon yapıldığında, hamile kalma şansını %67 oranında arttırdığı görülmüştür. Bu başarı gerçekten bebek bekleyen aileler için büyük bir umut olacaktır.

Kimlere Akupunktur Yapılmaz?

Akupunktur bazı durumlarda yapılmaz. Aşağıdaki durumlardan birine sahipseniz akupunktur yaptırmak için biraz daha beklemelisiniz;

  • Bebekler ve çok küçük çocuklar,
  • Çok zayıf veya yaşlı hastalar,
  • İmmun bağışıklığı zayıf olan kişiler,
  • Bazı kanama bozuklukları veya ciddi kan kaybı olan hastalar,
  • Kan şekeri düşük olan veya yorgun ve halsizlik olan hastalar,
  • Çok düşük kan basıncı olanlar,
  • Aşırı kaygılı veya iğneler konusunda çok gergin olan kişiler,
  • Hamilelik: Hamilelik sırasında yapılacak akupunktur çoğu kadın için genellikle güvenli kabul edilir. Ama bilinmelidir ki hamilelik sırasında bazı akupunktur noktaları zarar verebilir. Bunun için uygulamadan önce doktor ile istişare edilmelidir.

Akupunktur Güvenli Midir?

Akupunktur, steril iğneler kullanılarak, deneyimli ve iyi eğitimli bir doktor tarafından yapıldığında son derece güvenlidir. Steril olmayan iğnelerin kullanılması ciddi sorunlara yol açabilir.

Akupunktur Ağrılı Bir İşlem Midir?

Akupunktur iğnesi yerleştirilirken hafif bir acı, sıkışma veya ağrı hissedebilirsiniz. Bazı akupunktur uzmanları, akupunktur iğnesini vücuda yerleştirdikten sonra, iğneyi döndürerek, yukarı ve aşağı hareket ettirerek veya küçük bir elektrik darbesi veya akımı olan bir makine kullanarak uygulama yapabilir. Tedavi sırasında ağrı, uyuşma veya rahatsızlık hissederseniz, bu durumu derhal akupunktur uzmanınıza bildirmelisiniz.

Akupunkturun Yan Etkileri veya Endikasyonları Var Mı?

Herhangi bir kanama bozukluğunuz bulunuyorsa veya kan sulandırıcı ilaç kullanıyorsanız akupunktur terapisi yaptırmadan önce mutlaka doktorunuza danışın. Akupunkturun en sık rastlanan yan etkileri, küçük bir ağrı ve ağrıyla birlikte uygulama yapılan bölgelerde kanama ve morarmadır. Olası bir enfeksiyon oluşmasını önlemek için akupunktur iğnelerini yerleştirmeden önce herhangi bir dezenfektan ile uygulama yapılacak alan temizlenir.  Çok nadir olsa da akupunktur iğnesi kırılabilir. En kötü durum senaryosu ise delinebilecek bir organdır ki bu durumun yaşanma olasılığı %1 bile değildir.

Şunu bilmenizi isterim, akupunktur, kalifiyeli, sertifikalı bir doktor tarafından gerçekleştirildiğinde bu olası komplikasyonlar çok nadir görülür. Uluslararası araştırma literatürünün gözden geçirilmesi ile birlikte 12 ayrı denemede yüz binlerce hasta arasında yaşamı tehdit edebilecek tek yan etki olan pnömotoraksın (akciğer delinmesi) olduğu görülmüştür. Çalışmaların hiçbirinde ise akupunktur sonrası enfeksiyon olmamıştır.

Akupunktur, modern tıp tarafından giderek artan bir şekilde etkili bir alternatif olarak kabul edilmekte ve felç rehabilitasyonu, baş ağrıları, menstrüel kramplar, eklem koşulları, bel ağrıları ve astım gibi sorunlara ek olarak, kemoterapi ve mide bulantısının hamileliğe bağlı yan etkileri için kullanılmaktadır. Özellikle osteoartrit (kireçlenme) olmak üzere, diğer ağrılarla ilgili durumlar için akupunkturu kesinlikle tavsiye ederim.  Ayrıca akut sinüzitin hafifletilmesi için de akupunktur oldukça etkili olabilir. Akupunkturun vücutta minimal yan etkileri olan pek çok olumlu etkisi olduğundan, bütüncül bir ilaç tedavisi planı oluşturacak olursanız mutlaka göz önünde bulundurun. Unutulmamalıdır ki bazı terapilerin sunmuş olduğu etkiler hiç ummadık fayda sağlayabilir.

 

Bir önceki yazımız olan Aşırı alkol tükettiğimizde vücudumuzda neler olur? başlıklı makalemizde Alkol zehirlenmesi belirtileri, Alkol zehirlenmesi nasıl engellenir ve Alkol zehirlenmesi nedir? hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

148
85 shares, 148 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün! Üzgün!
16
Üzgün!
SEVİMLİ! SEVİMLİ!
15
SEVİMLİ!
BERBAT! BERBAT!
14
BERBAT!
HOŞ DEĞİL! HOŞ DEĞİL!
12
HOŞ DEĞİL!
ÇOK HOŞ! ÇOK HOŞ!
8
ÇOK HOŞ!
KOMİK! KOMİK!
6
KOMİK!
BEĞENDİM BEĞENDİM
6
BEĞENDİM
İYİ İYİ
21
İYİ
İDARE EDER! İDARE EDER!
14
İDARE EDER!
Hayal SEZGİN

Güzellik felan hikaye anacım...Yaşam mı? , bir baş Belası..!

0 Comments

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı