Alexander Graham Bell Hakkında 6 Gerçek

Telefonun mucidi olarak bilinen Alexander Graham Bell, olağanüstü hayatı boyunca topluma da önemli katkılarda bulundu. 12 min


135
71 shares, 135 points

Telefonun mucidi olarak bilinen Alexander Graham Bell, olağanüstü hayatı boyunca topluma da önemli katkılarda bulundu. Telefonun dışında başka faydalı araçlar ve cihazlar yarattı. Sağır eğitimine ömrü boyunca kendini adadı ve zamanın en etkili dönemsel yayınlarından bazılarının yayınlarına devam etmesi için maddi olarak yardım etti.

Bell Fonograf Üzerinde İyileştirmeler Yaptı

Fonograf, ses çalıcı olarak da bilinen, bir iğnenin döner bir disk üzerindeki ses titreşimlerini algılayıp bu titreşimleri sese dönüşmesini sağlayan bir alettir. Ünlü Amerikalı mucir Thomas Edison 1877 yılında bu aleti icat etti ve patentini aldı. Edison’ın ses çalıcısında çalıcı olarak bir folyoya sarılmış iğne bulunuyordu. Edison bu icadından sonra başka icatlara kaydı ve diğer mucitler fonografı geliştirmek için çalışmalara başladılar. 1885 yılında Graham Bell ve meslektaşları balmumu ile kaplanmış ve çıkarılabilir bir karton silindir içeren ticari kullanılma daha uygun bir tasarım geliştirdiler. Bu tasarım daha esnek bir iğne ucu kullanılmasından dolayı ses kalitesinin de artmasına sebep oldu.

Telefonu İcadı

Graham Bell Sağır Eğitimine Ömür Boyu Bağlı Kaldı

Bell’in annesinin duyma konusunda büyük bir sıkıntısı vardı. Babası da sağırlara öğretmenlik yapıyordu. Bu nedenle, Bell’in konuşma fizyolojisini keşfetmeye ve sağır öğrencileri eğitmeye kararlı olması şaşırtıcı değildi. Boston Sağır Sessizliği Okulu, Northampton, Massachusetts’deki Clarke Sağır Okulu ve Connecticut Hartford’daki Amerikan Sağırları Okulu’nda ders verdi. Bell, 1872 yılında, Boston’daki Beacon Street’teki Vokal Fizyoloji ve Konuşma Mekaniği Okulu’nu kurdu ve çoğu “kullanılan” yöntemine (işaret dili kullanarak) öğretimin “sözlü” yöntemini (dudak okuma ve konuşma) vurguladı. Kör ve sağır olan Amerikalı yazar ve eğitimci Helen Keller ile 1886 yılında yolları kesişti. Bell, 1887’de, sağırların çıkarları adına çalışmak üzere tasarlanmış bir merkez olan Volta Bürosu’nu kurdu. Bell, Sağırlara Konuşma Öğretiminin Desteklenmesi Derneği’nin başkanı oldu. 1890’da (Sağır ve İşitme Engelliler Zorluğu Derneği olarak adlandırılan dernek daha sonra Alexander Graham Bell Derneği olarak adlandırılmıştır). Sağır toplum içinde Bell’in tartışmalı bir figür olmaya devam etti. Çünkü sözlü anlatıma ve harekete geçen sağırlara konuşmayı öğretmeye odaklanıldığı belirtilmelidir. Bell’in vizyonunu takiben, işitme engelli nüfusu karıştırdığı için sağır öğrencilerin açıkça işaret dilinde iletişim kurmaları veya kendi gruplarını veya kulüplerini oluşturmaları yasaklanmıştır. Gelişen sağır kültürü ve toplumu üzerinde belirgin bir etkiye sahipti ve birçok sağır öğrencinin kendisini izole edilmiş hissetmesine neden oldu.

Bell Havadan Daha Ağır Makinelerle Uçuş Denemeleri Yaptı

1890’larda Bell dikkatini havadan ağır uçuşlara kaydırdı. 1891’den itibaren Amerikalı bilim adamı Samuel Pierpont Langley’nin araştırmasından esinlenerek kanat şekilleri ve pervane tasarımları ile deneyler yaptı. Üçgen şekillerden yapılmış uçurtmalar uçurdu. Daha sonra piramit şeklindeki yapılmış olan (tetrahedronlar) modellerini başarıyla uçurdu. 1903’te Wright kardeşler ilk motorlu uçağı geliştirdikten sonra bile deneylerine devam etti. 1907’de Bell, uçak tasarımı ve kontrolünde önemli ilerleme kaydeden Hava Deney Birliği’nin (AEA) kurucularından biri oldu. Bell’in tetrahedral tasarımları motorlu uçuşa uyarlandı ancak test uçuşları başarılı değildi. Bell’in tasarımlarını kullanılarak, AEA üyesi ve Bell’in mülk ve laboratuvarının yöneticisi ve yöneticisi Casey Baldwin, “modern aileronu” (pilotun kontrol ettiği, uçak kanadının hareketli bir kısmı olan ve uçağın sola veya sağa hareket etmesine yardımcı olan kısım) kullandı.

Bell Uçurtması

Bell Hızlı Hidrofil Botlarını İnşa Etti

Hidrofil bir teknenin su üzerinde hareket ederken su ile temas eden düz ya da yay şeklinde olan kısmıdır. Bu kısım ne kadar az olursa tekne su üzerinde o kadar hızlı bir şekilde hareket eder. Her ne kadar hidrofil tasarımları 1861’den beri mevcut olsa da, 1906 yılında İtalyan mucit Enrico Forlanini ilk uygulanabilir hidrofili icat etmiştir. 1908 ve 1920 yılları arasında Bell ve güvenlik müdürü Casey Baldwin zamanın en hızlı hidrofilini yaptılar. 1908 yılında Bell’in uçaklarla ilgili çalışmalar yaptığı zamanda Bell ve Baldwin sudan daha ağır bir araç geliştirmeye başlamıştı. Bu çalışma muhtemelen Mart 1906’da hidrojenlerin temel prensiplerinin Scientific Amerika dergisinde açıklanmasından ilhan almıştır. 1911’de HD-1 Bell ve Baldwin’in “hidrofor” olarak adlandırdıkları icatları oldu. Bu makine saatte 72 kilometre hıza gidebiliyordu. Eylül 1919’a gelindiğinde Bell ve Baldwin, Nova Scotia’nın Bras d’Or Gölü’nde saatte 114 kilometre ile hız rekoru kırdılar.

Bell 19. Yüzyıla Ait Bazı Önemli İcatlara Fon Sağlayarak Öncülük Etti

Bell’in bilim ve teknolojiye tutkusu vardı. Servetinin bir kısmını daha sonra Amerikan Bilim İlerleme Derneği’nin resmi yayın organı haline gelen Yavru Kuş Bilim dergisini desteklemek için kullandı. Bell ve diğerleri 1888’de National Geographic Society’yi kurdu. Kurumun başkanlığını 1898’den 1903’e kadar sürdürdü. Bu dönem, kurumun dergisinin popülerliğini büyük ölçüde arttırdı. Dergi büyüleyici öykülerle dolu bir dergiye dönüştü.

Graham Bell

Bell Silahla Yaralananlar İçin Vücutlarındaki Mermileri Bulan Bir Cihaz İcat Etti

2 Temmuz 1881’de, görevinde dört ay çalıştıktan sonra, ABD Başkanı James Garfield, Washington, DC’de bir tren istasyonunda Charles J. Guiteau tarafından iki el ateş edilerek vuruldu. Guiteau’nun mermilerinden biri başkanın arkasına girdi ve doktorlar onu bulamadı. Başkan vefat etmeden önce 78 gün boyunca mermiyi bulmak için çalıştılar ancak tıbbi aletleri kullanarak mermiyi bulup çıkarmak için sadece birkaç deneme yapabileceklerdi. Washington’daki ABD Deniz Rasathanesi’nden matematik profesörü Simon Newcomb, elektrikle yüklenen bobinlerin yanına metal bir şey getirildiğinde hafif bir mırıltı çıkardığını biliyordu ve buna dayanarak oluşturduğu bir cihazın başkanda bulunan mermiyi bulmasına yardım edebileceğini düşünüyordu. Newcomb, metal tespit cihazı hakkında bir gazeteciye röportaj verdi ve çalışmaya ihtiyacı olduğunu belirtti. Bell, hikâyeyi gazetede okudu, Newcomb ile temasa geçti ve yardım teklif etti. Birlikte Newcomb’un cihazında bazı iyileştirmeler yaptılar. Garfield’ın Eylül’deki ölümüne rağmen, Bell cihazı daha sonra başarıyla bitirdi. Cerrahlar bu cihazı kullanmayı kabul ettiler. Cihaz Boer Savaşı (1899-1902) ve Birinci Dünya Savaşı (1914–18) sırasında yaralı askerleri kurtarmak için kullanıldı.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

135
71 shares, 135 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün! Üzgün!
7
Üzgün!
SEVİMLİ! SEVİMLİ!
3
SEVİMLİ!
BERBAT! BERBAT!
18
BERBAT!
HOŞ DEĞİL! HOŞ DEĞİL!
18
HOŞ DEĞİL!
ÇOK HOŞ! ÇOK HOŞ!
13
ÇOK HOŞ!
KOMİK! KOMİK!
9
KOMİK!
BEĞENDİM BEĞENDİM
9
BEĞENDİM
İYİ İYİ
4
İYİ
İDARE EDER! İDARE EDER!
19
İDARE EDER!
Sezai USTA

Anadolu çoğu sezai :)

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format