Amerika Birleşik Devletlerinin En Büyük 10 Eyaleti

Amerika Birleşik Devletlerinin En Büyük 10 Eyaleti Hakkında İlginç Bİlgiler1 min


149
83 shares, 149 points

Amerigo Vespucci tarafından keşfinden beri sürekli gelişen ve günümüzde dünyanın kuşkusuz en çok hayali süsleyen Amerikanın en büyük on eyaletini sizler için derledik.Unutulmasın ki büyüklük denildiğinde nüfusu ve gelişmişliğini kayda alıyoruz.

Toprak büyüklüklerini karşılaştırmanız için buraya not olarak Türkiye nin toprak büyüklüğünü bırakıyoruz. 800.000 km2

 1. 1 State of California


  Amerikanın en büyük eyaletine geldik. Kaliforniya Eyaleti 38 milyon nüfuyla A.B.D nin en kalabalık eyaletidir. 9 Eylül 1850 de kurulan bu eyaletin başkenti Sacremento dur. Kıtanın en batısında yani bize en uzak noktasındadır. Amerika ile saat farkı en fazla bu eyalette karşımıza çıkar, 10 saat geriden gelirler. Los Angeles şehrine sahip olan bu eyalette sinemanın kalbi "Hollywood" ve internetin kalbi "Silikon Vadisi" bulunmaktadır. Günümüzde başka yerlerde film çekmek kıyaslandığında daha ucuz olduğu için başka yerlerde çekilmeye başlansa da "Dünya'nın duyduğu ve izlediği çoğu şey Kaliforniya'da üretilir."

 2. 2 State of Texas


  Texas Eyaleti 25 milyon nüfusuyla listemizin ikinci sırasında. 29 Aralık 1845 de kurulan bu eyalet Alaska dan sonra en fazla toprağa sahip olan eyalet. Texas 600 bin km2 Alaska ise Texasın üç katı. Aslında Texas A.B.D nin açında tamamen farklı bir eyalet gibidir çünkü federal hükümetten izin almadan bağımsızlığını ilan etme hakkı olan tek eyalettir. Canlı türü açısından çok fazla kalabalıktır. Başkenti Austin olan Texas zamanında Meksika ya bağlıydı ve nüfusun yarısına yakını Meksikalıdır.

 3. 3 State of New York


  Evet hep filmlerde gördüğümüz meşhur New York a geldik bu kadar meşhur olunca genellikle en kalabalık ve en zengin eyalet zannediliyor ama listemizde üçüncü sırada. New York Eyaleti nin nüfusu 19,465,197 ile Florida ile neredesyse aynı. Eyaletin en büyük şehri beklendiği üzere New York City fakat başkenti Albany dir. Resimde gördüğünüz New York Times Meydanı. Ortadaki büyük dikili bina eskimiş bir bina olmasına rağmen bir çok lüks otelden daha pahalıdır. Çünkü büyük şirketler meydanın işlevselliği yüzünden çok yüksek meblağlara reklam veriyor.Ayrıca Amerikalılar bu meydana gündemi belirlediği için hayatın akımı, kalbi gibi isimler takmıştır.

 4. 4 State of Florida


  Florida Eyaleti 19,057,542 nüfusuyla listemizin dördüncü sırasında yer alıyor. Oldukça kalabalık olan bu şehir Miami ve Orlando gibi şehirlere sahip. İnternette gözüken plaj resimleri genellikle Florida da çekilmiştir. Hatta eyaletin bir başka ismi "Güneş Işığı Eyaleti"dir. Amerika'nın güneyinde bulunması sebebiyle Kübalı mültecilerin kaçak olarak geçmeye çalıştığı bir bölgedir.

 5. 5 State of Illinois


  03 Aralık 1818 tarihinde kurulan Illinois eyaleti 12,869,257 nüfusuyla listemizin 5. sırasında yer alıyor. İlginçtir ki eyalette atom bombası patlatmanın 500 dolar cezası vardır. Oy birliği ile tüm zamanların gelmiş geçmiş "En iyi  basketbol oyuncusu" seçilmiş, Micheal Jordan bu eyaletin Chicago Bulls takımında oynamıştır.

 6. 6 Commonwealth of Pennsylvania    Pensilvanya 12,742,886 nüfusuyla listemizde yer almakta. Aralık 1787 de kurulan bu eyaletin toprak büyüklüğü 119,283 km2 dir.Doğu eyaletlerinden biridir. Pensilvanya adı İngiliz Amirali William Penn'in soyadı ve ormanlık alan anlamındaki "sylvania" kelimesinin İngiliz kralı II. Charles tarafından birleştirilmesi ile türemiştir.Ayrıca örgüt kurucusu Fethullah Gülen de Pensilvanya da yaşamaktadır.

 7. 7 State of Ohio


  Ohio Eyaleti 01 Mart 1803 tarihinde kurulmuştur.Nüfusu 11,544,951 olan bu eyaletin toprak büyüklüğü 116,096 km2 dir.A.B.D en büyük üniversitelerinden biri olan Ohio Eyalet Üniversitesi buradadır ve Ohio bayrağı birçok bayrağın aksine beşgen şeklindedir.Ayrıca süperstar LeBron James de bu eyaletin şehri olan Cleveland da forma giymektedir.


 8. 8 State of Michigan

  state-of-michigan.gif

    Michigan Eyaleti 9,876,187 nüfusuyla listemizin 8.sırasında.26 Ocak 1837 tarihinde kurulan bu eyaletin toprak büyüklüğü 253,793 km2.
  Michigan Eyaleti "Great Lakes" denilen büyük gölleriyle ünlüdür.

 9. 9 State of Georgia


  Georgia Eyaleti 9,815,210 nüfusuyla listemizde 9.sırada 02 Ocak 1788 Tarihinde kurulmuş bu eyaletin toprak büyüklüğü 153,909 km2 dir.Başkenti Atlanta aynı zamanda eyaletin en büyük şehridir.Eyaletin ambleminde "Justice"mottosuyla adalete verilen önemi gösteriyorlar.

 10. 10 North Carolina


  Kuzey Karolina Eyaleti 9,656,401 nüfüsuyla    listemizin 10.sırasında yer alıyor.21 Kasım   1789  tarihinde kurulmuş olan Kuzey  Karolina'nın  
   toprak büyüklüğü 139,509 km2 dir.Başkenti  Raleigh olan eyaletin en büyük şehri  Charlottedir

Bir önceki yazımız olan Dünyaya Bakışınızı Değiştirecek 10 İlginç Bilgi başlıklı makalemizde Günlük Hayata Bakışınızı Değiştirecek 10 İlginç Bilgi, Hayata bakışınızı değiştirecek 10 Güçlü Bilgi ve Listeler hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

149
83 shares, 149 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün! Üzgün!
10
Üzgün!
SEVİMLİ! SEVİMLİ!
9
SEVİMLİ!
BERBAT! BERBAT!
8
BERBAT!
HOŞ DEĞİL! HOŞ DEĞİL!
5
HOŞ DEĞİL!
ÇOK HOŞ! ÇOK HOŞ!
18
ÇOK HOŞ!
KOMİK! KOMİK!
14
KOMİK!
BEĞENDİM BEĞENDİM
14
BEĞENDİM
İYİ İYİ
12
İYİ
İDARE EDER! İDARE EDER!
10
İDARE EDER!
Mustafa POLAT

Yol mu Önemli , Yürümek mi ?

One Comment

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı