Amerika’da Başkanlık Kampanyaları Sırasında Söylenen 11 Unutulmaz Alıntı

Her ne kadar tartışmalar ABD başkanlık kampanyalarının önemli bir özelliği gibi görünse de, aslında bir fenomen.1 min


176
112 shares, 176 points

Her ne kadar tartışmalar ABD başkanlık kampanyalarının önemli bir özelliği gibi görünse de, aslında bir fenomen. Cumhurbaşkanlığı adayları arasındaki ilk tartışma, Cumhuriyetçi Thomas Dewey ve Harold Stassen’in fikirlerini karşılaştığı 17 Mayıs 1948’de gerçekleşti. Tartışma bir Portland, Oregon, radyo istasyonunda yayınlandı ve tek bir konuyla sınırlandırıldı: Komünist Parti ABD’de yasaklanmalı mı?

Günümüzde, tartışmalar televizyonda ve İnternette ulusal (ve uluslararası) izleyicilere yayınlanmaktadır ve genellikle bir dizi konuyu kapsamaktadır. Ayrıca, kampanyalar bittikten uzun bir süre sonra dahi Amerikan halkı için güzel sözler kaynağı olmuştur. Yıllar boyunca cumhurbaşkanlığı (ve başkan yardımcısı) tartışmalarının en akılda kalıcı sözlerinden bazılarına bakalım.

 1. 1 (John F. Kennedy, 1960)


  “Artık ikinci en iyi olmayı göze alamayız. Dünyanın dört bir yanındaki insanların tekrar ABD'ye bakmalarını, hareket halinde olduğumuzu hissetmelerini, güneşin üzerimizde olduğunu hissetmelerini istiyorum.” 

  Richard Nixon ve John F. Kennedy arasındaki 1960 başkanlık tartışması ilk genel seçim tartışmasıydı ve ilk defa televizyonda yayınlandı. Kennedy’nin, ülkenin geleceği konusundaki kendine güvenen iyimserliği, izleyicilerin dikkatini çekti. Genç ve kamera hazır görüntüsü seçim günü zaferine aracı oldu.

 2. 2 (Gerald Ford, 1976)


  “Doğu Avrupa’nın Sovyet hakimiyeti yoktur ve Ford yönetimi altında da hiçbir zaman olmayacak.”

  O sırada cumhurbaşkanı olan Gerald Ford, 1976'da Jimmy Carter ile yaptığı tartışmalarla bu rahatsız edici ifadeyi kullandı. Ford’un, ABD’nin Sovyetler Birliği’nin komşuları üzerindeki etkisini resmen tanımayacağı anlamına gelmesine rağmen, Demir Perde’nin jeopolitik gerçeklerini anlamadığı anlaşılıyordu.

 3. 3 (Ronald Reagan, 1980)


  "İşte yeniden yapıyorsun."

  1980 başkanlık kampanyası sırasında Jimmy Carter ve Ronald Reagan arasındaki tek tartışmada, Reagan’dan iki unutulmaz satır çıktı. Birincisi, “Dört yıl önce olduğundan daha mı iyisin?” Diğeri, Carter’ın sağlık hizmeti konusundaki sözlerine verdiği sıra dışı tepkidir. Reagan'ın daha sonra açıkladığı gibi, kendisine “bir nevi kendini tekrar eden” birisi demiştir. Müthiş bir şekilde verilen bu satırlar, Beyaz Saray'ı Reagan'ı kazanmasına yardımcı olan çılgın örneklerdir.

 4. 4 (Walter Mondale, 1984)


  “Yeni fikirlerinizi duyduğumda, o reklamı hatırlatıyorum: “Sığır eti nerede?”

  Carter’ın başkan yardımcısı Walter Mondale, 1984 yılındaki demokratik seçimlerde Senatör Gary Hart ile yarıştı. Kendisi “yeni fikirlere sahip aday” olarak görüyordu. Mondale’in, ilk sezondaki diğer Demokrat adaylarla yaptığı tartışmada Hart’a Wendy’in fast-food zinciri reklam filmindeki sözleri hatırlattı.

 5. 5 (Ronald Reagan, 1984)


  “Yaşı bu kampanyanın bir sorunu yapmayacağım. Politik amaçlar için rakibimin gençliğini ve deneyimsizliğini kullanmayacağım.”

  1984 yılında, 73 yaşındaki Reagan, cumhurbaşkanlığı yapan ve ofise uygunluğuyla ilgili endişelerini dile getiren en yaşlı insandı. Demokrat aday olan Walter Mondale ile yaptığı görüşmede kaygıyı şaka ile savundu. 56 yaşındaki eski senatör ve başkan yardımcısı Mondale bile gülmek zorunda kaldı.

 6. 6 (Lloyd Bentsen, 1988)


  “Jack Kennedy ile görev yaptım. Jack Kennedy'yi tanıyordum. Jack Kennedy bir arkadaşımdı. Senatör, sen Jack Kennedy değilsin.”

  1988’nin başkan yardımcısı kampanyasında, 1948’de Kongreye katılan ve 40 yaşındaki birinci sınıf bir senatör olan Cumhuriyetçi Dan Quayle’in karşısına bir asker olan Demokrat Lloyd Bentsen çıktı. Quayle, başkanlık için yarıştığı sırada John F. Kennedy kadar siyasi tecrübeye sahip olduğunu belirtti. Bentsen ise fırsatı çok iyi değerlendirdi.

 7. 7 (James Stockdale, 1992)


  "Ben kimim? Neden buradayım? Ben politikacı değilim.”

  1992’deki seçimlerde bağımsız aday olarak dikkat çeken iş adamı Ross Perot ile iş arkadaşı ve Donanma amirali James Stockdale, başkan yardımcısı kampanyasında bir koltuk kazandı. Maalesef, Stockdale’in, halkın kendisi hakkındaki yetersiz bilgisi yüzünden başarısız oldu.

 8. 8 (Al Gore, 1996)


  “Sana bir anlaşma önererek başlamak istiyorum Jack. Eğer hiçbir futbol hikayesi anlatmazsan bende kloroflorokarbon azaltımı hakkındaki sıcak ve komik hikayelerimden hiçbirini anlatmayacağım.”

  1996’da cumhurbaşkanı yardımcısı seçim kampanyasında Al Gore, futbol fanatiği ve bir oyun kurucu olarak kariyerinden sonra siyasete girmiş eski bir kongre üyesi olan Jack Kemp ile karşılaştı. Gore’un çizgisi, kazandığı çevre savunucusu imajının daha da artmasına sebep oldu. Kemp’in cevabı: “Bu bir anlaşma. Bunu telaffuz bile edemiyorum.”

 9. 9 (George W. Bush, 2004)


  “Aslında Polonya’yı unuttu.”

  Irak Savaşı 2004 başkanlık kampanyasına domine etti. Başkan George W. Bush ile yaptığı ilk tartışmada, Demokrat aday John Kerry savaş konusunda uluslararası desteğin yetersiz olduğunu iddia etti. “Sınırdan içeri girdiğimizde üç ülke vardı. Büyük Britanya, Avustralya ve ABD.” Bush, Kerry’in koalisyonun bir üyesi olan Polonya’yı unutmasını affetmedi.

 10. 10 (Barack Obama, 2008)


  “Yeterince sevimlisin Hillary. Buna hiç şüphe yok. “

  Demokratik adaylık için 2008 yarışması, ön cephede koşan Hillary Clinton ve karizmatik Obama arasında başa baş bir yarışa sahne oldu. Moderatör “hoşlanma meselesi” olarak adlandırdığı konuyu Clinton’a sordu. Obama'nın “çok sevilebilir” olduğunu kabul etti ve “o kadar da kötü” olmadığını söyledi. Obama’nın daha sonra destekleyici olduğunu söylediği bu davranış pek çok kişi için aşağılayıcı bir tavır olarak algılandı.

 11. 11 (Mitt Romney, 2012)


  “Bir kabineyi bir araya getirme şansım oldu ve tüm başvuranlar erkeğe benziyordu. Birkaç kadın grubuna gittim ve dedim ki: 'İnsanları bulmamıza yardım eder misiniz?' ve bize kadınlarla bütün klasörleri getirdiler. "

  Başkan Barack Obama ile yapılan 2012 tarihli bir tartışmada, Cumhuriyetçi aday Mitt Romney'den kadınlara ödenecek öz kaynak sorununu ele alması istendi. Eşit haklara bağlılığını göstermeyi amaçladığı, paylaştığı fıkra, onun uyumsuz görünmesini sağladı ve medyada gülünç şekilde yer verildi.

Bir önceki yazımız olan Dünyaya Bakışınızı Değiştirecek 10 İlginç Bilgi başlıklı makalemizde Günlük Hayata Bakışınızı Değiştirecek 10 İlginç Bilgi, Hayata bakışınızı değiştirecek 10 Güçlü Bilgi ve Listeler hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

176
112 shares, 176 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün! Üzgün!
10
Üzgün!
SEVİMLİ! SEVİMLİ!
8
SEVİMLİ!
BERBAT! BERBAT!
8
BERBAT!
HOŞ DEĞİL! HOŞ DEĞİL!
6
HOŞ DEĞİL!
ÇOK HOŞ! ÇOK HOŞ!
17
ÇOK HOŞ!
KOMİK! KOMİK!
15
KOMİK!
BEĞENDİM BEĞENDİM
13
BEĞENDİM
İYİ İYİ
9
İYİ
İDARE EDER! İDARE EDER!
11
İDARE EDER!
Medeni PEKDEMİR

Zaatalim Şifai bitkilerle uğraşı halinde olmakla birlikte , daimi üyesi olduk İB Topluluğunun :)

0 Comments

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı