Amerika’da Yaşanan 7 Siyasi Skandal

Açgözlülük ve şehvet çoğu politik skandalın temel unsurlarıdır.1 min


137
70 shares, 137 points

Açgözlülük ve şehvet çoğu politik skandalın temel unsurlarıdır. Bunların yanında diğer faktörler genellikle mentorluk, şaşkınlık, saplantı, ahlaki iflas, yanlış bağlılık veya yanlış karar vermedir. Bazen olaya karışanların sonu yıkıcı olabilir ancak bazen de yara almadan kurtulurlar. Skandalların tarihsel etkisi geçici veya kalıcı olabilir ve derin de olabilir. ABD tarihindeki en büyük siyasi skandallardan yedisine bakalım.

 1. 1 Watergate Skandalı


  1970'lerin başındaki Watergate skandalı, Amerikan siyasi skandalların adeta pırlantasıdır. Çünkü Richard M. Nixon bir skandal yüzünden istifa eden ilk ve tek ABD başkanıdır. Beş erkek, 17 Haziran 1972’de Demokratik Ulusal Komite’nin Washington’daki karargahı olan Watergate kompleksine girerken, Nixon’ın Cumhuriyet yönetimi hakkında yapmış olduğu konuşmaları gizlice kayda aldılar. Kaydı alan Washington Post gazetecileri Bob Woodward ve Carl Bernstein (“Deep Throat” olarak bilinen bir muhbirin desteğiyle) (daha sonra FBI Direktör Yardımcısı Mark Felt olarak ortaya çıktı) Yargıç John J.'nin başkanlığında yargılandılar ve yaptıklarının suç teşkil etmediğine karar verildi. Bunun üzerine 9 Ağustos 1974'te Nixon istifa etti. Nixon’ın danışmanlarından ve yardımcılarından bir düzinesi hapis cezası aldı. Nixon ise halefi olan Başkan tarafından affedildi.

 2. 2 Teapot Dome Skandalı


  Başkan Warren G. Harding görünüşe göre arkadaşlarını nasıl seçeceğini gerçekten bilmeyen saf bir adamdı. Kendisini Harding’in yükselen yıldızına bağlayarak siyasette yükselen Ohio Gang’ın pek çok üyesi bu skandala karıştı. Avukat General Harry Daugherty, Harding’in uzun süredir devam eden kampanya yöneticisiydi ve devlete alkol tedarik etmekle suçlandı. Ancak Harding'in karıştığı skandal İçişleri Bakanı Albert B. Fall tarafından tasarlanmıştı.

  ABD Deniz Kuvvetleri'nin enerji ihtiyaçları için iki büyük petrol rezervi- Elk Hills, California ve Casper, Wyoming yakınlarındaki Teapot Dome adı verilen yerde bulunuyordu. Fall, Harding'i rezervlerin kontrolünü Donanma'dan İçişleri Bakanlığına devretmeye ikna etti. Daha sonra, 1921–22 yıllarında, ihale yapılmadan Fall, Elk Hills'i Pan Amerikan Petrol Şirketi'nden Edward L. Doheny’e ve Mammoth Oil'den Harry F. Sinclair'e Teapot Dome’u kiraladı. Fall’un daha sonra Kongre tarafından sonlandırılan bu sözleşme için rüşvet olarak verilen 400.000 $ 'a yakın para aldığı ortaya çıktı. Harding hiçbir zaman skandala kişisel olarak dahil edilmedi ancak bununla ilgili yaşadığı stres sağlığına zarar verdi ve ofisinde öldü.

 3. 3 Whiskey Zinciri Skandalı


  Harding gibi, Ulysses S. Grant de dürüst bir kişi olarak görülüyordu. Grant, azalan siyasi desteği arttırmak için İç gelir uzmanı Orgeneral John McDonald’ı Missouri’ye gönderdi. McDonald, viski damıtıcısının kurduğu çok aşamalı bir suç şebekesi olan “Whisky Ring” e dahil oldu. Hazine ve İç Gelir temsilcileri, dükkân sahipleri ile birlikte federal hükümeti dolandırmak için 1,5 milyon dolar tutan içki vergilerini manipüle ederek birlikte çalıştı. 1875'te Hazine Sekreteri Benjamin Bristow'un bu zinciri ortaya çıkardığı sırada Grant, özel bir savcı olarak John B. Henderson'ı atadı. Suçlanan 237 kişiden 110'u mahkûm edildi.

 4. 4 Credit Mobilier Skandalı


  Grant yönetimi, Crédit Mobilier Skandalı tarafından da tehdit edildi. Bu kez, hükümetin onayladığı hisse senetlerinin ve tahvillerin satışı ile finanse edilen, devlet tarafından onaylanmış bir arazide kıtalararası bir demiryolu inşa eden Union Pacific Demiryolunun sahipleri, Crédit Mobilier of Amerika’yı yeniden adlandırdıkları için küçük bir yatırım şirketi kurdular. 33 milyon dolar ile 50 milyon dolar arasında bir kar elde ederek, demiryolunu inşa etmenin fiili maliyetinin yaklaşık iki katı para harcadılar.

  Hükümet desteğini körüklemek ve kongre soruşturmasını engellemek için, Crédit Mobilier'in kurucularından aynı zamanda Massachusetts Temsilciler Meclisinin bir üyesi olan Oakes Ames, 20 çalışanının yanı sıra Başkan Yardımcısı Schuyler Colfax’a hisse senedi sattı. Skandal patlak verince, Union Pasific’in hükümet direktörlüğünü üstlenen Ames ve James Brooks kınandı. Bununla birlikte, Colfax ve gelecekteki Başkan James A. Garfield de dahil olmak üzere, bir zamanların önde gelen Union Pasific hissedarlarının ilişkileri kesildi.

 5. 5 İran – Gerilla İlişkisi


  ABD’nin politikası gereği yasaklanan iki eylem, Ronald Reagan Başkanlığının ikinci döneminde ortaya çıkan İran-gerilla ilişkisinin merkezinde yer aldı: (1) Lübnan’da tutulan ABD rehineleri için özgürlük kazanma girişiminde İran’a silah satışı ve (2) bu satışlardan elde edilen kârların bir kısmının Nikaragua'daki gerillaların karşı-devrimci çabalarına askeri destek sağlamak için kullanılması. Reagan fonların çeşitliliği hakkında hiçbir bilgiye sahip olmadığını iddia etti; Başkan Yardımcısı George H.W. Bush’un bu teşebbüste “operasyonel” rolünün olmadığı tespit edildi. Katılımcıların çoğuna tanıklıkları ve sonrasında başkanlık görevleri karşılığında verilen dokunulmazlık, aşırı sayıda kişinin çok azının cezaevine gireceği anlamına geliyordu.

 6. 6 Bill Clinton – Monica Lewinsky İlişkisi


  ABD’deki bir soruşturma için bağımsız danışman olarak görev yapan Kenneth W. Starr, Başkan Bill Clinton’un Beyaz Saray stajyeri olan Monica Lewinsky ile cinsel ilişkiye girdiğini iddia etti. Clinton, Ağustos 1998’de Lewinsky ile olan ilişkisini kabul etti. Ancak yapılan soruşturmaların hepsinde suçsuz bulundu.

 7. 7 Chappaquiddick Olayı


  Ted Kennedy'nin ABD başkanı olma şansı, 18 Temmuz 1969 gecesi Massachusetts'teki Chappaquiddick Adası'na giden küçük bir köprüde aracının denize düşmesi ve 28 yaşındaki Mary Jo Kopechne'nin ölümüyle olan ilgisi yüzünden zayıfladı. Kennedy, hepsi evli olan altı kardeşten biriydi. Kopechne, Kennedy'nin kullandığı araba köprüden düştüğünde tek yolcuydu. Kennedy, ertesi sabah arabada kapalı kalmış halde bulunan Kopechne'yi kurtarmaya çalıştığını iddia etti ancak kız boğulmuştu. Olayı polise bildirmesi 10 saat sonraydı. Kennedy siyasi kaderini Amerika Birleşik Devletleri Senatosu'nu yeniden seçen Massachusetts seçmenlerine bıraktı. Ancak bu olay Kennedy’nin yakasını hayatı boyunca bırakmadı.

Bir önceki yazımız olan II.Dünya Savaşı Hakkında 20 İlginç Gerçek başlıklı makalemizde 2. Dünya Savaşı Hakkında Bilinmeyen 20 İnanılmaz Gerçek, 2. Dünya Savaşı Hakkında İlginç Bilgiler ve Herkes Tarafından Bilinmeyen 20 Fotoğrafla 2. Dünya Savaşı hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

137
70 shares, 137 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün! Üzgün!
4
Üzgün!
SEVİMLİ! SEVİMLİ!
19
SEVİMLİ!
BERBAT! BERBAT!
19
BERBAT!
HOŞ DEĞİL! HOŞ DEĞİL!
16
HOŞ DEĞİL!
ÇOK HOŞ! ÇOK HOŞ!
12
ÇOK HOŞ!
KOMİK! KOMİK!
9
KOMİK!
BEĞENDİM BEĞENDİM
14
BEĞENDİM
İYİ İYİ
23
İYİ
İDARE EDER! İDARE EDER!
21
İDARE EDER!
Medeni PEKDEMİR

Zaatalim Şifai bitkilerle uğraşı halinde olmakla birlikte , daimi üyesi olduk İB Topluluğunun :)

0 Comments

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı