Antihistaminik Nedir, Doğal Alerji İlaçları

Antihistaminik Nedir ? Doğal Alerji İlaçları hangileridir? Alerjiye iyi gelen doğal ilaçlar hangileri yazımızda.7 min


137
77 shares, 137 points

Mevsimsel veya Sıklıkla karşılaştığınız burun tıkanıklığı, solunum yolları, göz kızarmaları gibi hastalıklar varsa bunları çözümlemek için antihistaminik ilaçlar kullanılır. Bu ilaçların birde doğal olarak fayda veren, Doğada bulunan besin kaynakları vardır. Yazının devamında bu besinler hakkında bilgi alabilirsiniz :

Antihistaminik Nedir, Doğal Alerji İlaçları
Antihistaminik Nedir, Doğal Alerji İlaçları

ANTİHİSTAMİNİK NEDİR ?

Antihistaminik, Histamin adında ki bi  kimyasal maddenin serbest kalarak gösterdiği belirtilileri ve alerjik reaksiyonları ortadan kaldırmak için kullanılan maddeler bütünüdür.  Antihistaminik ilaçlar ise bu maddelerden elde edilmiş ürünlerdir.

Reaksiyonlar vücut üzerinde etkinlerinden bazıları hücre şişmesi, sıvılaşma, bulanık ve sulanmış gözler, burun tıkanıklığı, kaşıntı gibi çeşitli hastalıklara yol açar.Antihistaminik ilaçları burada devreye giriyor. Bu hastalıklara karşı mücadele eden antihistaminik ilaçlarda reçetesiz olanlar 1. Sırada yer alıyor.

ANTİHİSTAMİNİK ETKİSİNE SAHİP 4 DOĞAL BESİN ( İLAÇ )

Bilimsel olarakda kanıtlanmış olan kimyasal antihistaminikler vücudumuza ne kadar yararlı da olsa kimyasal adının geçmesi insanlar için şüphe uyandırabiliyor. Peki ‘’ kimyasal antihistaminik kullanmak istemiyorum ! ’’ Diyorsanız. Tamamen doğal yollarla elde edebileceğiniz antihistaminik türleriyle vücudunuza aynı kimyasal da olan etkiyi gösterebileceksiniz.

Doğal yollarla elde edebileceğiniz 4 antihistaminik ( alerji ilaçları ) ;

1- ISIRGAN OTU

Yöresel dillerde ısırgan veya sırgan otu diye geçen bu bitki tıpda eşi benzerine pek rastlanmayan tamamen ‘’ faydacı amacı güden ‘’ bir bitki çeşidi. Canlı halinde dokunduğunuzda yakan bu bitki türünün faydaları saymakla bitmiyor :  Bronşit, Tüberküloz gibi ağır zedenlendirebilecek hastalıklara karşı direnci artıran ısırgan otu, Sadece bunlarla kalmayarak doğal bir antihistaminik etkiside yaratıyor. Yapılan bir araştırmada 100 kişilik bir grubda kurutulmuş ısırgan otunun semptomları azalttığını keşfetmişler ve %70 ‘lik bir fayda etkisi yarattığını bulmuşlardır. Aktarlarda veya Sanal internet mağazalarında satın alabileceğiniz gibi kendinizinde ısırgan otunu kurutabilirsiniz. Çay niyetine demleyerek veya Çok bilindik olmasada ısırgan otu ( çalmacı ) yemeğini yapabilirsiniz.

2- C VİTAMİNİ

C Vitamini, güçlü bir antihistaminik olmasıyla birlikte çok fazla hastalığı karşı önleyici olmasıyla antioksidan ünvanınıda sahiptir. Doğal Antihistaminikler arasında bulunması en kolay olan bu vitamin türü, oluşacak histamini engellemesi ve bağışıklık düzenini dengeli bir biçime getirmesiyle biliniyor. Olumsuz etkisi hiç yok denenecek kadar az olan C Vitamini;  portakal, mandalina , yeşil biber ve turunçgiller başta olmak üzere birçok meyve ve sebzede bulunuyor. Özellikle  Kış mevsimlerinde grip , burun tıkanıklığı gibi hastalıklarda bire birdir. Mevsimlersel dönemlere göre oluşan hastalık salgınları içinde C Vitamini önemli bir tedavi aracıdır. Günde en az 150 – 200 miligram c vitamini tüketilmesi başta antihistaminik olmak üzere birçok hastalık için etki edici bir ölçümdür.

3- QUERCETİN

Dış kabuk diye söyleyebileceğimiz Quercetin elma, soğan, gibi meyve ve sebzelerin dış kabuklarında bulunan antioksidandır. Sağlık üzerinde oldukça etkili olan ve  doğal antihistaminikler arasında yer alan quercetin havasal hastalıklar üzerinde etkisini gözler önüne seriyor. Solunum yolununda ki intihaplanmaları azaltan, nefes alım verimini düzenliyor.

4- BROMELAİN

Bromelain, quercetin etkisinin bir benzeridir. Proteinleri sindirim yaparak parçalara ayırma işlevindedir.  Araştırma sonuçları doğrultusunda solunum yolunda oluşan intihaplanma gibi daraltıları giderir. Ananas’ da bolca bulunan bromelaini günde en az 1000 miligram civarında vücudunuza takviye edebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Dünyaya Bakışınızı Değiştirecek 10 İlginç Bilgi başlıklı makalemizde Günlük Hayata Bakışınızı Değiştirecek 10 İlginç Bilgi, Hayata bakışınızı değiştirecek 10 Güçlü Bilgi ve Listeler hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

137
77 shares, 137 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün! Üzgün!
17
Üzgün!
SEVİMLİ! SEVİMLİ!
17
SEVİMLİ!
BERBAT! BERBAT!
14
BERBAT!
HOŞ DEĞİL! HOŞ DEĞİL!
12
HOŞ DEĞİL!
ÇOK HOŞ! ÇOK HOŞ!
7
ÇOK HOŞ!
KOMİK! KOMİK!
7
KOMİK!
BEĞENDİM BEĞENDİM
9
BEĞENDİM
İYİ İYİ
18
İYİ
İDARE EDER! İDARE EDER!
18
İDARE EDER!
Ceyda YILMAZ

Eğitimli ve fekat bir o kadarda başıbozuk , yaşamdan keyf almasını bilen neşeli bir tipim işte :)

One Comment

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı