Aracın kazalı olup olmadığını anlamanın yolları

Kendiniz alacağınız aracın kazalı olup olmadığını nasıl anlarsınız ?7 min


172
87 shares, 172 points
Aracın kazalı olup olmadığını anlamanın yolları
Aracın kazalı olup olmadığını anlamanın yolları

Alacağınız ikinci el Araba alımından aracın kazalı olup olmadığını anlamanın yolları hakkında sizlere merak ettiğiniz ipuçlarını açıklamak istiyoruz. İkinci el piyasalarından alınacak olan araçlarda bulunan hasarlar hakkında bilgi alarak sizlerde alacağınız araç hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Alacağınız ikinci el Aracın kazalı olup olmadığını SMS ile öğrenme

Alacağınız aracın kazalı olduğunu öğrenmek için SMS yöntemini tercih edebilirsiniz. Cep telefonlarınızın SMS bölümüne giriş yaptıktan sonra 5664 numaraya alacağınız aracın plakasını yazarak aracın daha önceden kaç tane kaza yaptığı ve kazalarda meydana gelen hasarlar hakkında detaylı bir bilgilendirme yapılacaktır.  Ancak burada sigortaya bildirmeyen kazaların bu raporda bulunmayacağını belirtmek istiyoruz.

Eğer alacağınız aracın hasar kaydı bulunmuyorsa bu aracın daha önce kaza yapmadığı anlamına gelmektedir. Bu yüzden sizlere buradan gerekli olan detaylardan biraz bahsetmek istiyorum.

Kendiniz alacağınız aracın kazalı olup olmadığını nasıl anlarsınız ?

Alacağınız aracı mutlaka almadan önce detaylı bir şekilde inceleyiniz. Aracın özellikle ilk bakmanız yeri amortisör kulelerine iyice göz atın. Bu kulelerde bulunan deforme olmuş olan vidaların aracın kazaya karışıp karışmadığı konusunda sizlere bilgi vereceğini belirtmek istiyorum. Çünkü oları çektirme yöntemi veya çekiçle eski haline getirmek imkansıza yakın olduğundan dolayı oralara iyice bakmanızı öneriyoruz.

Bunun dışında kaputu açtığınız zaman ön ızgaranın hemen üstünde bulunan etiketlerin durup durmadığına bakmanızda kazaya karışıp karışmadığını anlamanız konusunda sizlere yardımcı olacaktır. Burada fabrika tarafından yapıştırılan etiketlerin bulunmaması tamponun veya ön ızgaranın değiştiğini gösterecektir. Buda aracın kazaya karıştığının bir göstergesidir.

Yan taraftan inceleme yaptığınız zaman kapıların içerisinde bulunan etiketlere göz atmanızda kazalı olup olmadığını anlamanızda yardımcı olacaktır. Özellikle A sutunü diye adlandırılan kapı eşiklerinde etiketin bulunmaması aracın kaza yaptığının bir göstergesidir.

Aracın takla atıp atmadığı konusunda bilgi almak içinde aracın tavan kısmında yer alan çıtaların içlerine bakmanız lazım. Çıtaları hafif bir şekilde kaldırdıktan sonra burada bulunan puntolara detaylı bir inceleme yapmanız gerekmektedir. Özellikle bu çıtaların altında bulunan putonların fabrikasyon tarafından atılması elle yapıldığının ipuçlarını bizlere hemen verecektir.

Aracın arkadan hasar alıp almadığına bakmak istiyorsanız da bu sefer bagaj içerisinde yer alan örtüyü kaldırdıktan sonra içerde bulunan puntolara göz atmanız yeterli olacaktır.

Aracın boyalı olup olmadığını anlama yolu nelerdir?

Araçlarda özellikle servise gitmeden arabada boyu olup olmadığını anlamak istiyorsanız yapmanız gereken yöntem son derece basit. Buradan elinizi bir mıktanıs alarak aracın boyalı olan bölgelerini öğrenme şansını yakalamış olursunuz. Mesela bunun için buzdolaplarında bulunan magnetleri tercih edebilirsiniz.  Bu magneti aracın çeşitli noktalarında gezdirin ve bir noktadan sonra mıknatıs eğer tutmazsa bilin ki o noktada mutlaka macun vardır ve araç mutlaka boya görmüştür.

Son olarak ise aracınızda kazalı olduğunu anlamak için aracın iç kısmında bulunan metal parçaların parlak olmadığına dikkat edin. Fabrika çıkısında daldırma usulü ile boyanan bu parçalarda eğer bir parlaklık söz konusu ise bu kısımların boyandığını bilmelisiniz.

Kaydet

Bir önceki yazımız olan En Korkunç 10 Kabus ve Anlamı başlıklı makalemizde en çok görülen kabuslar ve anlamları, En çok görülen rüyalar ve nalmaları ve kabuslar ve anlamları hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

172
87 shares, 172 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün! Üzgün!
22
Üzgün!
SEVİMLİ! SEVİMLİ!
31
SEVİMLİ!
BERBAT! BERBAT!
20
BERBAT!
HOŞ DEĞİL! HOŞ DEĞİL!
21
HOŞ DEĞİL!
ÇOK HOŞ! ÇOK HOŞ!
46
ÇOK HOŞ!
KOMİK! KOMİK!
20
KOMİK!
BEĞENDİM BEĞENDİM
51
BEĞENDİM
İYİ İYİ
38
İYİ
İDARE EDER! İDARE EDER!
35
İDARE EDER!
Ceyda YILMAZ

Eğitimli ve fekat bir o kadarda başıbozuk , yaşamdan keyf almasını bilen neşeli bir tipim işte :)

One Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. İkinci el araç alırken SMS yöntemiyle sorgulamalar yapılabiliyor olsa da Türkiye’de yaşadığımızı unutmamalı ve gerçekten güvendiğimiz bir ustaya aracın kontrol ve muayene işlemini yaptırmalıyız. Araç alırken bu tarz durumlara dikkat etmeyen birçok arkadaşım ilerleyen süreçte birçok sorunla karşı karşıya kaldı ve keşke kontrol etseydim aceleci davranmasaydım dedi.

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı