Arduino Nedir ve Örnek Robot Projeleri

Bu yazıda Arduino ve robot projelerinden bahsedeceğiz. Bu adı ilk defa duyuyorsanız robot işleri biraz karışık gelebilir fakat aslında korkularınız yersiz. 7 min


130
69 shares, 130 points

Bu yazıda Arduino ve robot projelerinden bahsedeceğiz. Bu adı ilk defa duyuyorsanız robot işleri biraz karışık gelebilir fakat aslında korkularınız yersiz. Birçok kişi için robotik teknolojisi yıldırıcı ve zor olsa da, Arduino ile işler değişiyor.

Arduino Nedir ve Örnek Robot Projeleri

 

Arduino Nedir?

Arduino, ilk olarak 2005 yılında ortaya çıkarıldı ve amaç bireysel olarak insanların giriş seviyesi mikrodenetleyici programlamaya başlamasıydı. Pek çok farklı Arduino tipi bulunurken, aralarında en popüleri ise Arduino Uno olarak biliniyor. Bu cihaz bir kredi kartı büyüklüğünde ve bilgisayara bağlamak için USB girişi de mevcut. Aynı zamanda motor ve farklı sensörlere takabileceğiniz pek çok pini bulunuyor.

USB port yardımıyla Arduino’yu rahatlıkla bilgisayarınıza takabiliyorsunuz ve her işletim sisteminde de çalışıyor. Pinler sayesinde bilgi alışı sağlanıyor. Örnek vermek gerekirse, küçük bir ısı sensörünü Arduino’lardan birine bağlayınca, size her birkaç dakikada bir size odanın sıcaklığını bildiriyor. Aynı zamanda pinler sayesinde motorları, röleleri, çalıştırıcıları ve daha pek çok şeyi kontrol edebiliyorsunuz.

Arduino’ya başlamanın en iyi yöntemlerinden birisi de kendi sitesi olan Arduino.cc adresi. Burada başlayanlar için rehber ve kaynaklar var. Aynı zamanda forumlarda soru sorarak da aradıklarınıza yanıt bulabiliyorsunuz. Şu anda Arduino UNO R3 yeni versiyonu ve Jumper kablo seti yaklaşık 50 TL’ye satılırken, başlangıç setini ise 75 TL’ye satın almak mümkün.

Şimdi gelelim işin eğlenceli kısmına, Arduino ile neler yapılır?

 

Otomatik Ev Sulama Sistemi

Eğer bahçeli bir eviniz varsa ve bitkilerinizi de su altı sistemle suluyorsanız Arduino bu konuda işinize yarayabilir çünkü su seviyesini her an izleme imkanınız olmayabilir. Arduino ile bir ıslaklık-nem sensörü kurabilir ve toprak altını gözlemleyebilirsiniz. Böylece bir nevi bahçenizde otomat sulama sistemi olacak.

Bu sayede topraktaki nem miktarı düşük seviyeye ulaştığında, programladığınız kontrolcü devreye girecek ve kusursuz bir sulama sağlayacak. Ardından hem para tasarrufu sağlayacak, hem de harika bir bahçeye kavuşacaksınız.

Bira Mayalama Sistemi

Birayı sevdiğiniz ve hep evde mayalamayı hayal ettiğinizi varsayalım, Arduino ile bir ısı sensörü oluşturarak biranın maya durumunu kontrol edebilir ve hatta bunu başka ürünlerde de kullanabilirsiniz. Hatta bir web sitesi açarak, sıcaklığı telefonunuz üzerinden dışarıda da kontrol etmek mümkün.

Otomatik Tavuk Besleme Sistemi

Pek çoğunuzda olmadığını düşünüyoruz fakat eğer tavuklarınız varsa, Arduino bu konuda dahi yardımınıza koşuyor. Arduino ile bağlı bir motoru tavuk besleme sistemine taktığınız takdirde, belli saatlerde hayvanlara yem verebiliyor.

Alarm Sistemi

Aynı zamanda Arduino ile bir alarm sistemi de yapabilirsiniz. Böylece kapınız açıldığında ya da herhangi bir hareket algılandığında size mesajla bildirebilir.

Arduino Tipleri

Şimdiye kadar fark etmemiş olabilirsiniz ama Arduino’lar farklı tiplerde, şekillerde ve boyutlarda geliyorlar. Hepsi de ihtiyacınıza uygun şekilde tasarlanırken, eğer daha fazla sensör ve motoru kontrol etme amacındaysanız, sizin için ideali daha fazla pin kontrolü sunan Arduino Mega olacaktır. Eğer gerçekten küçük bir cihaz ihtiyacınız varsa da Arduino Nano kesinlikle tatmin edicidir. Giyilebilir ürün arayanlar için, Arduino Gemma giysilere dahi dikilebilir, LED’leri ve ekranları kontrol etmek için de kullanılabilir, hatta kan basıncını dahi ölçer!

İnanın veya inanmayın, USB’le bilgisayara takılabilen, 9V bataryayla ya da AA bataryalarla da çalışabilen Arduino’nun kontrol edemeyeceği hiçbir şey yok. Son derece de ucuz olan bu ürünler, öğrencilere, öğretmenlere, hobicilere, bilgisayar meraklılarına, kısacası hemen hemen herkese uygun. Eğer siz de robot teknolojilere, otomasyon sistemlerine giriş yapmak istiyorsanız bir Arduino satın alarak ilk projenizi meydana getirebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Dünyaya Bakışınızı Değiştirecek 10 İlginç Bilgi başlıklı makalemizde Günlük Hayata Bakışınızı Değiştirecek 10 İlginç Bilgi, Hayata bakışınızı değiştirecek 10 Güçlü Bilgi ve Listeler hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

130
69 shares, 130 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün! Üzgün!
1
Üzgün!
SEVİMLİ! SEVİMLİ!
16
SEVİMLİ!
BERBAT! BERBAT!
16
BERBAT!
HOŞ DEĞİL! HOŞ DEĞİL!
14
HOŞ DEĞİL!
ÇOK HOŞ! ÇOK HOŞ!
9
ÇOK HOŞ!
KOMİK! KOMİK!
7
KOMİK!
BEĞENDİM BEĞENDİM
6
BEĞENDİM
İYİ İYİ
20
İYİ
İDARE EDER! İDARE EDER!
17
İDARE EDER!
Ceyda YILMAZ

Eğitimli ve fekat bir o kadarda başıbozuk , yaşamdan keyf almasını bilen neşeli bir tipim işte :)

0 Comments

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı