Arılar Hakkında 6 Şaşırtıcı İlginç Gerçek

Bir arı, yaşamı boyunca bir çay kaşığının 12’de 1’i kadar bal üretiyor. Peki arılar hakkında neler biliyoruz? İşte arılarla ilgili ilniç bilgiler yazımızda. 1 min


218
87 shares, 218 points
 1. 1 Arılar anaerkil bir topluluk hâlinde yaşar


  Birçok hayvan türü dişisini korumaya alır ve yavruları büyütmesini sağlar, erkekler de gerekli kaynakları toplamaya gider. Arılar bu konsepti çok daha ileriye taşıyan hayvanlar. Kraliçe Arı adı verilen tek bir dişi arı daima kovanda kalır ve günde 1500 yumurta bırakır. İşçi arılar ise bu sırada hem kaynak toplar, hem de yeri geldiğinde kovanda kalarak temizlik işiyle, Kraliçe Arı’yı korumakla ve kovanları yeniden yapmakla uğraşır. Erkek arılar, daima çiftleşecek yeni kraliçeler ararlar. Kısacası, arılar son derece anaerkil bir düzene sahiptir ve sonucu ne olursa olsun, dişilerini ölümüne korurlar.

 2. 2 Bal asla bozulmaz


  İşçi arılar, çiçeklerdeki nektar adı verilen tatlı maddeleri toplar ve boş bir midenin içinde kovana geri getirir. Daha sonra bu nektarı kovan hücrelerine geri akıtır ve bal üretir. Bu bal, asidiği sebebiyle sonsuza kadar kovanda bozulmadan durabilir. Bunun sebebi de istilacı mikro organizmalara karşı koruyucu yapısıdır. Örneğin antik Mısır mezarlarında, binlerce yıldır bozulmamış hâlde bal kovanları bulunmuştu.

 3. 3 Arılar sadece bal yapmaz


  Kovanlarda aynı zamanda polen, balmumu, propolis ve jöle de üretilir. Balmumu, arıların midesindeki özel bezler tarafından salgılanır. İşçi arı balmumunu çiğner ve şekil verir. Propolis ise bilinen adıyla arı yapıştırıcısıdır. Bu yapıştırıcı madde, ağaçlardan alınır ve kovandaki çatlakları doldurmak için kullanılır.

  Aynı zamanda bu şekilde kovan yağmura ve diğer yırtıcı, istenmeyen misafirlere karşı da korunmuş olur. Polen de arıların beslenmesi için önemli bir parçadır ve onlara protein, karbonhidrat, vitamin ve mineral sağlar. Polen toplama aşamasında arılar aynı zamanda önemli bir hizmeti de yerine getirir; bitkileri döllendirirler! Böylece bitkiler sonsuz tohum üretir.

 4. 4 Arılar bunamayla savaşmamıza yardım edebilir


  Bilim adamları yaptıkları araştırmalarda, kovanda kalan arıların daha aktif kaldığını gördü. İşçi arılar ise daha çabuk yaşlanıyor ve daha sonra kovana kırık kanatlarla, tüy kaybıyla ve yaşlanmış beyin fonksiyonlarıyla dönüyorlar. Şu anda bilim adamları arıların beyin kimyasını anlamaya çalışıyor ve böylece elde edilen veriler, insanların bunamayı yenmesinde kullanılacak.

 5. 5 Arı vızıldaması kanat çırpma sesi değil


  Arılar saatte yaklaşık 15 mil hızda hareket edebilir ve yine saniyede kanatlarını 200 kere çırpabilir. Buna rağmen, arı vızıltısının sebebi bu kanat çırpışı değil. Bu uğultu sesi, arıların göğsünden geliyor!

 6. 6 Arıların yardımımıza ihtiyacı var


  Geçtiğimiz yıllarda arı nüfusu azalırken, bu da ciddi sorunlara yol açabilir. Arıların azalması, hastalıkları ve doğa sorunlarını da beraberide getirecektir. Bu yüzden de bir an önce tarım ilaçlarından vazgeçmemiz ve arılara zararlı ürünleri kullanmamız gerekiyor.

Bir önceki yazımız olan En Korkunç 10 Kabus ve Anlamı başlıklı makalemizde en çok görülen kabuslar ve anlamları, En çok görülen rüyalar ve nalmaları ve kabuslar ve anlamları hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

218
87 shares, 218 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün! Üzgün!
23
Üzgün!
SEVİMLİ! SEVİMLİ!
80
SEVİMLİ!
BERBAT! BERBAT!
40
BERBAT!
HOŞ DEĞİL! HOŞ DEĞİL!
40
HOŞ DEĞİL!
ÇOK HOŞ! ÇOK HOŞ!
96
ÇOK HOŞ!
KOMİK! KOMİK!
33
KOMİK!
BEĞENDİM BEĞENDİM
120
BEĞENDİM
İYİ İYİ
80
İYİ
İDARE EDER! İDARE EDER!
87
İDARE EDER!
Hayal SEZGİN

Güzellik felan hikaye anacım...Yaşam mı? , bir baş Belası..!
Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı