Artık Nerdeyse Gerçek Hayatta Var Olan Star Wars Bilimi

Star Wars her ne kadar müthiş olsada sadece filmde yaşandığını bilmeliyiz. Ancak bazı bilim adamları bunu kabul etmeyerek filmdeki teknolojiye benzer icatlar yapmaktadırlar. 1 min


158
88 shares, 158 points

Star Wars her ne kadar müthiş olsada sadece filmde yaşandığını bilmeliyiz. Ancak bazı bilim adamları bunu kabul etmeyerek filmdeki teknolojiye benzer icatlar yapmaktadırlar.

 

 1. 1 Işın Kılıcı


  Filmde birçok defa ışın kılıcı ile savaşıldığını görürüz ancak bu aslında işe yaramaz çünkü ışık havada duramaz. Harvard ve MIT’deki bilim adamlar ise bunu yapabileceklerini kanıtlamak için deneyler yapmış ve bunun gerçekleşebileceğini göstermiştir.
 2. 2 Lazerli Gemiler


  Filmde en heyecanlı sahnelerden olan gemilerle savaşlarda düşmanlar birbirlerine lazer ışını atmaktadır ve lazerli bombalar göndermektedir. Gerçek hayatta da zaten bu kullanılmaktadır ve ABD gemilerinin büyük çoğunluğunda lazer mevcuttur.
 3. 3 Otonom Savaş Jetleri


  Gerçek hayatta da bu kullanılmaktadır. Özellikle tehlikeli askeri görevlerde askerlerin hayatını tehlikeye atmamak adına insansız hava araçları kullanılmaktadır. Ancak bu ilerde bize ne gibi şeyler gösterecek belli değildir umarız Terminatör filminden ders alınmıştır.
 4. 4 Evrensel Çevrim Cihazları


  İnsanlar arası anlaşmak yeterince zordur ancak bu farklı ülkede farklı dilde olunca daha da zordur. Star Wars filminde ise bir cihaz sayesinde tüm dilleri konuşabiliyorduk ve gerçek hayatta da buna benzer cihazlar üretilmeye başladı. Artık tüm dilleri küçük bir cihazla kendi dilimize çevirebileceğiz.
 5. 5 Elektromanyetik Tahrik Cihazları


  Star Wars filminde uzay gemilerinin büyüklüğü ve gücü pek bir şey ifade etmiyor. En önemli ölçü elektromanyetik tahrik gücüne güveniyor. Eğer uzayda Star Wars savaşlarına katılmak için yola çıkmayı planlıyorsanız o halde büyük bir yakıt tankı yerine küçük hafif ve güçlü bir motora ihtiyacınız olacak.
 6. 6 Droidler


  Star Wars’taki yapay zeka ürünü robotlar gerçek yaşamdan bile karmaşıktır. Bilim adamları kalkıp Star Wars teknolojisi ile savaşmayı zaten düşünmemekteler ancak yapay zekaya sahip robotları üretmek için baya çalışmaktalar.
 7. 7 Luke’un Protez Kolu


  Filmde Luke bir dövüşte elini kaybeder ve uzay teknolojisi sayesinde protez kola sahip olur. 80’li yıllarda o protez kol herşeyden daha fazla ilgi çekmekteydi ve hatta DARPA’daki bilim adamları filmden o kadar etkilenmişti ki tıpkı Luke’ninki gibi bir kol ürettiler.
 8. 8 Hyperdrive


  Bahsettiğimz tüm teknolojiler harika fakat gerçekten Star Wars’taki gibi bir şey yaşamak istiyorsak insanlığın daha hızlı olması gerektiğini anlamamız gerekir. Uzaya gitmemiz bile yıllarımızı almaktadır ve maalesef insan hiçbir şekilde ışık hızını geçemez. Bunun farklı bir yolu vardır ve o da Warp Drivedır ve fizik ile alakalıdır.
 9. 9 Yürüteçler


  Soğuk savaş döneminde Amerikalı firmalar akıllarına gelen her türlü fikri finanse ettiler. Bunlardan biri yürüyen kamyondu. Orduda tekerlek ve paletli araçların zorlandığı fark edilince bu icada yöneldiler ve başardılar.
 10. 10 Yıldız Savaşları-esque exoplanets


  Bilim adamları 1990 yılında sistemimizin dışındaki ilk gezegeni buldular ve bu yüzden explanet alanı patladı. Her yıl Samanyolu galaksisinde bulunan gezegenler bir bir keşfedilmeye başlandı ancak çoğu yaşanılamaz durumda.

Bir önceki yazımız olan II.Dünya Savaşı Hakkında 20 İlginç Gerçek başlıklı makalemizde 2. Dünya Savaşı Hakkında Bilinmeyen 20 İnanılmaz Gerçek, 2. Dünya Savaşı Hakkında İlginç Bilgiler ve Herkes Tarafından Bilinmeyen 20 Fotoğrafla 2. Dünya Savaşı hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

158
88 shares, 158 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün! Üzgün!
9
Üzgün!
SEVİMLİ! SEVİMLİ!
14
SEVİMLİ!
BERBAT! BERBAT!
8
BERBAT!
HOŞ DEĞİL! HOŞ DEĞİL!
24
HOŞ DEĞİL!
ÇOK HOŞ! ÇOK HOŞ!
27
ÇOK HOŞ!
KOMİK! KOMİK!
20
KOMİK!
BEĞENDİM BEĞENDİM
30
BEĞENDİM
İYİ İYİ
17
İYİ
İDARE EDER! İDARE EDER!
13
İDARE EDER!
Ceyda YILMAZ

Eğitimli ve fekat bir o kadarda başıbozuk , yaşamdan keyf almasını bilen neşeli bir tipim işte :)

One Comment

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı