Asla Dokunmamanız Gereken 7 Tehlikeli Bitki

Bitkiler, yapraklarını kaybetmekten hoşlanmaz ve bu yapraklara zarar verecek avcıları caydırmak için bir takım ustaca strateji geliştirmişlerdir. 1 min


138
74 shares, 138 points

Bitkiler, yapraklarını kaybetmekten hoşlanmaz ve bu yapraklara zarar verecek avcıları caydırmak için bir takım ustaca strateji geliştirmişlerdir. Bu kimyasal savunmalar insanın cildi için de son derece zararlı olabilir. Cildinizi yakabilecek, kabarcıklı veya başka şekilde tahriş edebilecek bazı bitkileri öğrenmek için okumaya devam edin!

 1. 1 Manşinel


  Manşinel (Hippomane mancinella) Florida, Karayipler ve Orta ve Güney Amerika bölgelerine özgü yaprak dökmeyen bir ağaçtır. Yaprakları ve meyveleri bir elmaya benzer ve bazen “plaj elması” olarak da bilinir. İspanyolca adı manzanilla de la muerte (“küçük ölüm elması”) bu bitkinin tehlikeli özelliklerini daha iyi yansıtır. Bitki çok sayıda toksin içeriyor ve meyvelerini yemek sizi muhtemelen öldürebilir. Ağız ve yemek borusunda kabarcıklar çıkarır. Yaprakları ve gövde kabuğu güçlü bir alerjik cilt reaksiyonu oluşturan, forbol denilen tahriş edici bir kimyasal içerir. Ağaca düşen yağmur damlaları, forbol toplayabilir ve altında duran bir insanı yakabilir. Ağaca dokunmak bile derinin kabarmasına neden olabilir. Yerli halklar uzun yıllar boyunca bu bitkinin dallarını oklarında kullandılar. Ünlü kâşif Juan Ponce de León'un Florida'ya yaptığı ikinci gezi sırasında muhtemelen böyle bir ok ile öldürüldüğü düşünülüyor.

 2. 2 Zehirli Sarmaşık


  Kuzey Amerika’nın doğusunda yaşıyorsanız, zehirli sarmaşığın yapraklarına dikkat etmeyi muhtemelen biliyorsunuzdur. Zehirli sarmaşık (Toxicodendron radicans) ve yakın akrabaları urushiol olarak bilinen bir kimyasal madde içerir. Bu bitkilerin hemen hemen tüm kısımları, kontakt dermatit olarak bilinen cildin şiddetli, kaşıntılı ve ağrılı bir iltihabın ortaya çıkmasına sebep olabilir. Daha da korkutucu bir şekilde, urushiol giysilerle, ayakkabılarla, toprakla ya da bitkilerle temasta bulunan hayvanların üzerinde bulunabilir, böylece daha sonra bitki ile hiç alakası olmayan bir kurbanı zehirleyebilir. Bu bitkilerin üzerinize değdiğini düşünüyorsanız kıyafetlerinizi dış cildinize temas etmeyecek şekilde çıkarmaya ve derhal yıkamaya çalışın. Bu bitkinin verdiği rahatsızlık bir haftadan üç haftaya kadar sürebilir ancak genellikle tıbbi bir tedavi gerektirmez.

 3. 3 Isırgan Otu


  Isırgan otu (Urtica dioica) Avrasya, Kuzey Amerika ve Kuzey Afrika'da bulunur. Bu otsu bitkinin yaprakları ve gövdeleri, formik asit ve diğer tahriş edici maddeler bulunan, sivri uçlu tüylerle donatılmıştır. Dokunulduğunda iğneye benzer bu tüyler, cilde acı veren asidi enjekte eder, yanma, karıncalanma ve kaşıntı hissi verir ve dokunulan bölge kızarır. Neyse ki belirtiler genellikle 24 saatten uzun sürmez. İlginç bir şekilde ısırgan otu pişirilip yenilen ve oldukça popüler olan bir bitkidir.

 4. 4 Tavşancılotu


  İki Tavşancılotu türü, dev tavşancılotu (Heracleum mantegazzianum) ve bilinen tavşancılotu (H. sphondylium), Avrupa’nın doğusuna özgüdür. Ancak ABD’nin bazı bölgelerinde de görülmektedir. Temas, cildin güneş ışığına maruz kalması durumunda ciddi kabarcıklar içinde kalmasıyla kendisini gösterir. Sap gözlere girerse körlük oluşabilir. Tavşancılotu’nun ölümcül zehirli su baldıranlarına (Cicuta türleri) benzemesi göz önüne alındığında, beyaz çiçek kümeleri bulunan uzun boylu havuç görünümlü bitkilerden kaçınmak gerekmektedir.

 5. 5 Sessiz Adım Çiçeği


  Ayrıca burun ya da parmak çürüklüğü (Cnidoscolus stimulosus) olarak da bilinen Sessiz Adım Çiçeği, Güneydoğu Amerika'ya özgü çekici küçük bir bitkidir. Bitki çiçekleri ve meyveleri çeşitli tahriş edici bileşikleri açığa çıkaran ve şiddetli bir acıya sebep olan tüylerle kaplıdır. Teması yoğun acı ve kaşıntıya neden olsa da, semptomlar genellikle bir saatten az sürer; bazı insanlar birkaç gün cilt renginde renk değişimi yaşayabilir. Kesinlikle çıplak ayakla basacak bir bitki değil!

 6. 6 Gympie Gympie


  Isırgan bitki ailesi ok farklı çeşitte ısırgan bitkilerle doludur, ancak hiçbiri gympie gympie (Dendrocnide moroides) kadar saldırgan değildir. Avustralya'ya özgü altı ağaçtan biri olan bu bitki aynı zamanda Endonezya'da da bulunur. Gympie Gympie dünyanın en tehlikeli bitkilerinden biridir. Yaprakları kurbanların üzerinde yoğun bir alerjik reaksiyonu tetikler, hatta bazen anafilaktik şoka neden olur. Acısı aylar boyunca süren zayıflatıcı bir ağrıya neden olabilir. İnsanlar, bir asit tarafından yakıldıklarını, elektrik çarpmasına maruz kaldıklarını veya son derece büyük eller tarafından sıkılmış oldukları hissini bitkinin etkisini tarif etmek için kullanırlar. Pek çok insan, yıllar sonra ağrının tekrar ortaya çıktığını söylemekte. Hatta acı çektikleri için uçurumdan atlayıp intihar eden birkaç insan olduğu da bilinmekte. Bu zehirli bitkinin etrafında çalışan ormancılar ve bilim adamları, gaz maskesi ve kalın koruyucu kıyafetler giymeli ve bitkinin zehrine maruz kalmaları durumunda kullanmaları için yanlarında antihistamin haplarının olması gerekmekte.

 7. 7 Ağrı Çalı


  Afrika zehirli sarmaşığı olarak da bilinen Ağrı Çalı (Smodingium argutum) Güney Afrika’ya özgüdür. Bu bitki bir çalı veya küçük bir ağaçtır. Bitki, içinde Heptadesil katekoller olarak bilinen kimyasal madde bulunan kremsi bir özüt verir. Kuruduğunda siyaha dönüşen bu madde ile temas eden bazı şanslı kişiler bağışıklık kazanmasına rağmen, bazı kişilerde ise kabarcıklanma ve şişkinlik şeklinde görülür. Belirtiler genellikle birkaç gün içinde azalarak kaybolur.

Bir önceki yazımız olan Tarihteki En İyi ve En Kötü 5 Makyaj Trendi başlıklı makalemizde en kötü makyajlar, ilginç makyajlar ve Listeler hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

138
74 shares, 138 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün! Üzgün!
8
Üzgün!
SEVİMLİ! SEVİMLİ!
4
SEVİMLİ!
BERBAT! BERBAT!
3
BERBAT!
HOŞ DEĞİL! HOŞ DEĞİL!
19
HOŞ DEĞİL!
ÇOK HOŞ! ÇOK HOŞ!
13
ÇOK HOŞ!
KOMİK! KOMİK!
12
KOMİK!
BEĞENDİM BEĞENDİM
13
BEĞENDİM
İYİ İYİ
7
İYİ
İDARE EDER! İDARE EDER!
9
İDARE EDER!
Medeni PEKDEMİR

Zaatalim Şifai bitkilerle uğraşı halinde olmakla birlikte , daimi üyesi olduk İB Topluluğunun :)

0 Comments

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı