Asla Duymadığınız 10 İlginç Evrim Teorisi

Yıllar içerisinde birkaç tane evrim teorisi ortaya atılmıştır. 1 min


134
143 shares, 134 points

Yıllar içerisinde birkaç tane evrim teorisi ortaya atılmıştır. Charles Darwin tarafından önerilen ve ayrıca Darwinizm olarak da adlandırılan doğal seleksiyonla yapılan evrim teorisi, bilim tarafından genel kabul görmüş olandır. Diğer bilim adamları ve filozoflar, Darwin’in doğumundan önce ve 1882’deki ölümünden sonra evrim teorileri önerdiler. Bazı fikirler, yazarlar tuhaf iddialarda bulunana kadar, Darwinizm’e oldukça yakındı. Diğerleri sadece kapalı ve düpedüz komikti.

 1. 1 Taşlı Maymun Teorisi


  İnsanların hızlı bir evrimi vardı. 200.000 yıl içinde beyinlerimiz ikiye katlandı ve Homo erectus'tan Homo sapiens'e dönüştük. Her ne kadar 200.000 yıl insanlar için uzun bir zaman gibi gözükse de, evrim açısından kısadır. Birkaç on yıl önce, Terence McKenna, Homo erectus'un ani evrimini açıklamak için "taşlı maymun" evrim teorisini önerdi. Homo erectus, normal gıdalarının çoğunu öldüren iklim değişikliğinin ardından diyetlerine Psilocybe cubensis (sihirli mantarlar) ekledikten sonra insanların hızla geliştiğini ileri sürdü. Ancak, sihirli mantarlar Afrika'ya özgü olmadığı için teori eleştirildi, bu yüzden Homo erectus'un ellerini mantarlar üzerine koymasının bir yolu yoktu. Bunun yanı sıra, McKenna teorisini, Roland Fischer tarafından 1960'lı yıllarda yapılan psychedelic ilaçlar üzerine yaptığı çalışmaya dayandırdı.

 2. 2 Varlığın Büyük Zinciri


  Scala naturae (“Büyük Varlık Zinciri”) Yunan filozofu Aristo tarafından önerildi. Tüm bitki ve hayvanların, yaratıldıklarında sahip oldukları özelliklerin aynısını koruduğuna ve diğer türlere evrimleşmediğine inanıyordu. Her bitki ve hayvanın doğada kesin bir konumu olduğunu ve var olan amaca hizmet etmek olduğunu savunuyordu. Aristoteles ayrıca canlıların hiyerarşide düzenlenebileceğine de inanıyordu - en küçüğünden en karmaşığına. Aristo'ya göre, bitkiler en basit yaşam formlarıdır. Oradan, hayvan zinciri sonunda insanlara ulaşana kadar karmaşıklıkta ilerler. Aristoteles, her yaratığın merdiven üzerindeyken ki olduğu kadar mükemmel şekilde durabildiğini yazdı.

 3. 3 Empedocles’ın Evrim Teorisi


  Empedocles (M.Ö. 495 - M.Ö. 435) evrim teorisi öneren eski bir filozof idi. Evrenin dört elementten oluştuğunu yazdı: hava, su, toprak ve ateş. Cazibe ve itme güçleri elementlere etki ederek evreni ve içindeki her şeyi yaratmalarına neden oldu. Darwin’in doğal seçilimine benzer bir şey önerildi. Empedocles, en çok istenen özelliklere sahip insanların hayatta kalırken, en az istenen özelliklere sahip insanların öldüğünü yazdı. Ancak evrime ve yeni türlerin yaratılmasına inanmadı. Bunun yerine, yaratıklar ellerinden gelenin en iyisini bırakıncaya kadar elverişsiz vücut kısımlarını döktüler.

 4. 4 Anaximander Evrim Teorisi


  Anaximander (M.Ö 610 doğumlu) evrim teorisi öneren başka bir Yunan filozofu idi. Bir türün, Darwin tarafından iddia edilen bir türden başka bir tür yaratacak şekilde gelişebileceğini yazdı. Ancak, Anaximander evrimin babası sayılmaz, çünkü bir balığın ilk insanı doğurabileceğini önermiştir. Onun evrim teorisi bu noktada sorgulanabilir hale geliyor. Bebek insanlar her zaman hayatta kalmak için özen isterler. Ayrıca, bir balığın bir insanı nasıl yetiştirdiğini açıklamak zor olurdu. Fakat Anaximander'ın buna bir cevabı vardı. Bir balığın yetişkin bir insanı doğurduğunu önerdi.

 5. 5 Mutasyon Teorisi


  Mutasyon teorisi, 1901 yılında Hollandalı botanikçi Hugo de Vries tarafından önerildi. Bu fikir, Darwinizm'e benzer, ancak Vries, yeni türlerin ani bir defalık mutasyonlar tarafından yaratıldığını ve Darwin'in evrim teorisinin önerdiği gibi kademeli olarak değişmediğini öne sürdü.

 6. 6 Lamarkçılık


  Lamarkçılık, 1801 yılında biyolog Jean Baptiste Lamarck tarafından önerilmiştir. Omurgasız hayvanlarla ilgili kapsamlı bir çalışma sırasında, Lamarck her hayvanın bir şekilde ilişkili olduğunu fark etmişti. Ayrıca her canlı hayvanın soyu tükenmiş fosillerle ilişkili olduğunu gözlemledi. Bu yüzden evrim teorisini önerdi. Bazı muhteşem farklılıklar dışında neredeyse Darwinizm'e benziyordu.

 7. 7 Al-Jahiz Evrim Teorisi


  El-Jahiz (MS 776'da doğan Abu Uthman ibn Bahr el-Kinani el-Basri), Kitab el-Hayawan (“Hayvanlar Kitabı”) adlı kitabında bir evrim teorisi öneren Müslüman bir bilgindi. El Cahiz’in varsayımı Darwinizm’e benziyordu. Her yaratığın hayatta kalmak için modern şekline geçtiğini yazdı. Al-Jahiz hayatta kalan hayvanların yeni özelliklerini yavrularına geçirme konusunda anlaştılar. Ancak, evrimin öncüsü olarak kabul edilmez, çünkü Tanrı'nın da yaratılışa dahil olduğuna inanıyordu. Kitabı, “Tanrı bazı vücutların hayat bulmasına sebep oluyor” çizgisini içeriyordu.

 8. 8 Georges-Louis Leclerc Evrim Teorisi


  Georges-Louis Leclerc, Comte de Buffon (1707-1788), bir kuyruklu yıldızın 70.000 yıldan fazla bir süre önce Güneş'e çarptığı zaman Dünya'nın yaratıldığına inanıyordu. Çarpışmadaki enkaz Dünya'yı oluşturmak için Güneşten uçtu. Güya gezegenimiz yavaş yavaş soğudu ve erimiş kaya kuru toprağa döndü. Yağmur bulutları da oluştu. Ancak, Dünya hala kavurucu ve sıcak okyanuslarla kaplıydı. Buffon, her hayvanın bu sıcak okyanuslardan yayıldığına inanıyordu. Bu, büyük ve tamamen oluşturulmuş hayvanları içerir. Nasıl oluştuklarını açıklamadı ancak her hayvanın “iç küf” olarak adlandırdığı bir süreçte belirli organik parçacıklardan yaratıldığını belirtti.

 9. 9 Yaratılışçılık


  Yaratılışçılık, dünyanın ve içindeki her şeyin Tanrı tarafından yaratıldığı inancıdır. Teori, Tanrı'nın dünyayı altı günde yaratıp yedinci kez dinlendiği İncil'in Yaratılış Kitabı üzerine kuruludur. Yaratılışçılığın savunucuları, bir türün diğerine dönüşebileceğine inanmıyor. Ancak, türlerin çevrelerinde hayatta kalmak için sıklıkla mutasyona uğradıklarını kabul ederler. Yaratılışçılık bilimsel yanlısı evrim teorilerine, özellikle Darwinizm'e karşı koymak için yaratıldı. Evrim teorisi, Charles Darwin'in 1859'da önerdiği zaman tartışmalıydı. Bazı Hıristiyanlar, Tanrı'nın dünyayı ve içindeki her şeyi yarattığı inancını geçersiz kıldığı için Hristiyanlık için doğrudan bir tehdit olduğunu düşündü.

 10. 10 Tanrıcılıkla İlgili Evrimler


  Theistik evrim, yaratılışçılık ve Darwinizm'in bir melezidir. Takipçilerinin büyük çoğunluğu kendilerine evrimci ya da Hıristiyan evrimci denilen Hıristiyan bilim insanlarıdır. Bu fikir, Hıristiyan ve bilimsel evrim teorileri arasında bir orta yol bulmak için önerildi. İlginçtir ki, evrimciler, Adem'in ilk insan olduğuna inanırlar. Bununla birlikte, Tanrı'nın onu tozdan değil, insansı bir maymun gibi yakından ilişkili ama insan dışı bir yaratıktan yarattığını söylüyorlar. Tanrı'nın ilk insana dönene kadar Adem'in insanlık dışı yaratıkların bir parçası olduğunu da anlatmaktalar.

Bir önceki yazımız olan Dünyadaki En Yüksek IQ'lu 10 Kadın başlıklı makalemizde dünyanın en zeki kadınları, En yüksek IQ'ya sahip kadınlar ve Listeler hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

134
143 shares, 134 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün! Üzgün!
8
Üzgün!
SEVİMLİ! SEVİMLİ!
6
SEVİMLİ!
BERBAT! BERBAT!
5
BERBAT!
HOŞ DEĞİL! HOŞ DEĞİL!
3
HOŞ DEĞİL!
ÇOK HOŞ! ÇOK HOŞ!
16
ÇOK HOŞ!
KOMİK! KOMİK!
14
KOMİK!
BEĞENDİM BEĞENDİM
12
BEĞENDİM
İYİ İYİ
7
İYİ
İDARE EDER! İDARE EDER!
6
İDARE EDER!
Medeni PEKDEMİR

Zaatalim Şifai bitkilerle uğraşı halinde olmakla birlikte , daimi üyesi olduk İB Topluluğunun :)

One Comment

 1. Çok ilginç teoriler atılmış ortaya. Bu tarz alternatif teorilerin öne sürülüyor olması insanlığın gelişiminin büyük bir kanıtı. Evet bazı teoriler çok saçma görünebilir fakat dönemin şartları göz önüne alındığında aslında oldukça mantıklı yaklaşımlar olduğu görülebilmektedir.

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı