Atom Saati Nedir? Ne İşe Yarar?

7 min


125
63 shares, 125 points

Atom saati nedir? Ne işe Yarar? Saat ve zaman kavramları, insanoğlunun binlerce yıldır hayatı düzenlemek ve önemli olayları kayıt altına almak için kullandığı kavramlardır. Geçtiğimiz yüzyılda insanlık, bilimde sıçramalar yapmış ve yeni şeyler keşfetmiştir. Bunlardan birisi atom saatinin oluşmasına neden olmuştur. Bu keşif Albert Einstein’ın genel görelilik kuramıdır. Bu kuramda Einstein, uzay-zaman kavramını ortaya atmıştır. Buna göre ‘evrensel zaman’ diye bir şey yoktur. Bunun anlamı şudur: Evrenin başka bir noktasındaki bir gezegenin zamanıyla dünyanın zamanı aynı değildir. Bunun nedeni iki gezegen arasındaki mesafedir. Evrenin başka bir yerindeki bir gezegene gitmek için yola çıkıldığında, mevcut teknolojiyle o gezegene varmak milyonlarca ışık yılını alır ve dolayısıyla oraya gidildiğinde gezegen yok olmuş bile olabilir. Einstein bu noktada ‘hızı’ devreye sokmuştur. Buna göre eğer ışık hızıyla ya da ona çok yakın bir hızla (saniyede 300.000 km), dünyadan yola çıkıp diğer gezegene gidilecek bir teknoloji olsaydı, uzay aracının içindeki saat ışık hızından dolayı uzay-zamanı büker ve neredeyse duracak kadar yavaşlardı. Bu, ışık hızından dolayı en fark edilebilir sapmadır. Peki, bunun atom saatiyle ilgisi ne? diye soracak olursanız eğer, aslında dünyada da bunun gibi ama hissedilemeyecek düzeyde zaman sapmalarının yaşanması olgusudur. İşte bu sapmaları ortadan kaldıran şey atom saatidir.

Atom Saati Nedir? Ne İşe Yarar?
Atom Saati Nedir? Ne İşe Yarar?

Atom saati 1949 yılında ABD’ye ait olan Ulusal Standartlar Bürosu’nda (NIST) yapılmıştır. Atom saatinin çalışmasını sağlayan şey sezyum atomlarıdır. NIST’te, sezyum metalinin atomlarına yüksek enerji verilmesi sonucunda, sezyum atomu ışık atımları yapmaya başlar. Bu ışık atımları öylesini çok ve hızlıdır ki 1 saniyede 9.192.631.770 kez ışık atımı yapar. Bu atım her yapıldığında bir saniye geçer. Atom saati, bu ışık atımları sayesinde dünyanın en doğru saattir.

        Atom saati önemli bir buluştur; çünkü onun sayesinde hareket nedeniyle oluşan dünyadaki küçük zaman sapmalarının ne kadar olduğu tespit edilebilir ve atom saatine göre düzeltilebilir. Normal saatler 2 ayda bir 1 saniye ileri ya da geri saparken, atom saatleri bu sapmayı 100 milyon yılda bir kere yaparlar.

        Atom saatlerinin yararlarına bakıldığında, öncelikle atom saatleri dünyanın TAI (Uluslararası Atomik Zaman) ile istikrarlı bir ölçüm standardına sahip olmasını sağlamıştır. Atom saatleri, Einstein’ın hareket eden nesnelerde zamanın daha yavaş geçtiği tezini, 1970’li yıllarda yapılan bir uçak deneyi ile kanıtlamışlardır. Bu deneyde atom saatlerinden biri yerde sabit dururken, diğerine bir uçağın içinde dünya turu attırılır. Dünya turu bittiğinde karşılaştırılan iki atom saatinin birbirinden farklı olduğu görülür. Son olarak internet, hava trafik kontrol sistemleri ve GPS’ler de atom saatini kullanırlar. GPS’ler atom saatinin ne işe yaradığının en somut örnekleridir. GPS’ler bilindiği gibi yer konumlama cihazlarıdırlar ve bunun için GPS uydularından yararlanırlar. Buradaki sorun şudur: uydular dünyanın çevresinde çok yüksek hızlarda döndükleri için uyduların içindeki saatlerle, dünyadaki GPS’lerin içindeki saatlerde saniyeden küçük sapmalar olur. Bu sapmalar küçük olsalar da yarattıkları sorun büyüktür. Bu küçük sapmalar, GPS’lerin konum bildirirken birkaç kilometre sapmalı, yani hatalı, konum vermesine neden olmaktadır. Bu noktada devreye atom saatleri girer. Hem yerde hem de dünya çevresinde dönen uydulara atom saatleri yerleştirilerek, GPS’lerde meydana gelen bu sapmaların önüne geçilmiştir.  Görüldüğü gibi atom saatleri, özellikle bugünün modern dünyasında çok önemli bir yere sahiptir.

Etiketler: Atom saati nedir, Atom saatinin yararları, Atom saatinin önemi, Atom saatinin ne işe yarar, Sezyum atomu, Albert Einstein

Bir önceki yazımız olan Dünyaya Bakışınızı Değiştirecek 10 İlginç Bilgi başlıklı makalemizde Günlük Hayata Bakışınızı Değiştirecek 10 İlginç Bilgi, Hayata bakışınızı değiştirecek 10 Güçlü Bilgi ve Listeler hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

125
63 shares, 125 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün! Üzgün!
12
Üzgün!
SEVİMLİ! SEVİMLİ!
11
SEVİMLİ!
BERBAT! BERBAT!
9
BERBAT!
HOŞ DEĞİL! HOŞ DEĞİL!
6
HOŞ DEĞİL!
ÇOK HOŞ! ÇOK HOŞ!
16
ÇOK HOŞ!
KOMİK! KOMİK!
20
KOMİK!
BEĞENDİM BEĞENDİM
24
BEĞENDİM
İYİ İYİ
11
İYİ
İDARE EDER! İDARE EDER!
9
İDARE EDER!
Ceyda YILMAZ

Eğitimli ve fekat bir o kadarda başıbozuk , yaşamdan keyf almasını bilen neşeli bir tipim işte :)

2 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Normal saatleri doğru olarak biliyoruz ancak tam verimli çalışmıyorlar, yani %100 şekilde saat tutulmuyor, bu saat sayesinde 1 saniye bile fire verilmiyor çok muhteşem bir şey.

  2. Atom saatini daha yeni keşfettim, gerçekten çok muazzam bir şeymiş, sürekli hesaplamalarda sorunlar çıkıyor bu sorunları 0 a kadar düşürebilir bu saat.

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı