Avatar’a Ait 10 İnanılmaz Bitki

Büyüleyici güzellikleriyle insanların burnunun dibinde duran işte 10 Avatar vari inanılmaz bitki.1 min


127
66 shares, 127 points

Bilimkurgu filmlerinde gördüğümüz ve hayranlıkla izlediğimiz dev ağaçlar, rengarenk mantarlar ve hayvana benzeyen bitkiler. Aslında doğada çokça rastlayabildiğimiz bu doğa harikaları, tıpkı Avatar filmindeymişiz gibi karşımızda duruyor. Büyüleyici güzellikleriyle insanların burnunun dibinde duran işte 10 inanılmaz bitki.

 1. 1 Dev Ağaçlar


  Sizlere gördüğünüz en büyük ağacın boyunu sorsak muhtemelen 10 metre, 15 metre gibi rakamlar söylersiniz ancak bu ağaç gerçekliğin biraz ötesinde. California’da Sierra Neveda dağlık bölgesinde bulunan Hyperion adlı selvi türü ağacın uzunluğu 115 metre civarında. Yani yaklaşık 40 katlı bir gökdelenle eş değer yükseklikte. Dünyadaki en büyük canlı olarak bilinen Hyperion’ın 3bin yıldan daha eski olduğu düşünülüyor. 0.9 metre kalınlığa sahip Hypreion yanmaz bir kabuğa sahip.

 2. 2 Utangaç Bitki


  Mimosa Pudica, Avatar filmindeki dokununca kapanan bir bitkiye benziyor ve kapanırken ses çıkarıyor. Bitkiye dokunulduğunda yapraklarını kapamasının bilimsel açıklaması, bitkiye dokunulduğunda kimyasal bir salgı suyun bitkinin dışınailetimini sağlıyor ve yapraklar bu nedenle çöküyor. Birçok tedavide kullanılan bu bitki büyüleyici gözüküyor.

 3. 3 Parlayan Mantar


  Avatar’ın ışıltılı ve biyolojik sinyalizasyon sistemli ormanlarımız olmasa da bazı bitkiler bu dünyaya meydan okuyor. Neon yeşili rengiyle pırıl pırıl parlayan Mycena Chlorophos bir Japon mantarı türüdür ve Lüsifer isimli bir kimyasal içerir. Lüsifereaz enzimle reaksiyona giren oksijen mantarın parlamasına neden olur ve geceleri bile yemyeşil parlayan bir doğa harikası görüntü oluşur.

 4. 4 Okyanus Parıltılı Yosun


  Karayip adasında bulunan Porto Riko’da bir sahildeki muhteşem bir güzellik, Noctiluca Scintillans adlı alg türü, tıpkı bir Avatar maviliğinde bir parıltı saçmakta. Dalga çöküşüne benzer bir harekette parıldayan bu alg türünun bilim insanlarınca korunma nedeni ile kimyasallar salgılayarak parıldadığı kabul görmektedir. Bazı bilim insanları ise balıkları tahriş eden alglerin amonyak salgıladıkları için parıldadıklarını söylerler. Sonuç olarak inanılmaz güzellikle bir ışık saçan bitki.

 5. 5 Kuşa Benzeyen Çiçek


  Cennet kuşu adı da verilen bu çiçek türü  5 yıl içerisinde 1.5 metre kadar büyüdükten sonra çiçek açarlar ve açan çiçeğin görüntüsü bir kuşa benzer. Alerjik tedavilerde kullanılan bu bitki türü, Güney Afrika’da ortaya çıkmakla beraber Kaliforniya’daki bir çiçeğin adı olarak geçmektedir. Çiçek alerjik tedavide kullanılmadan önce evde denenmemelidir.

 6. 6 Büyük Nilüfer


  Uzunluğu 2.5 metreyi bulan dev zambaklar, bir havuzu kaplayacak büyüklüktedir. Oldukça büyük bir genişlikte olan bu Nilüferler tıpkı bir su şezlongu gibi bir insanın oturabileceği büyüklüktedirler ve Amazon yağmur ormanlarında sıkça rastlanırlar.

 7. 7 Beklerken Büyüyen Çiçek


  Dünyanın en hızlı büyüyen bitkisi, kaplumbağa kabuğu bambusu. Çin’de yetişen bu bitki günde ortalama 1 metre büyüyebilir. Doğu Asya’da ortaya çıkan bu bitki türünü şimdilerde Avrupa’da da görmekteyiz. Gün içerisinde bambu ile aynı boyda olan bir insan ertesi gün tekrar bambu ile yan yana geldiğinde bambunun kendinden 1 metre daha uzun olacağını görecek ve şaşıracaktır. Bu mucizevi dev çiçek, tıpkı Avatar filmindeki orman gibi büyüleyici gözüküyor.

 8. 8 Savaşan Ağaç


  Bir ağaç bana ne yapabilir ki diye düşünebilirsiniz ta ki bu ağacı görene dek. Oldukça zararsız gibi duran Gympie ağacı sokan ağaç olarak da bilinmektedir. Avustralya’da bulunan bu ağaç acın bulanık tüyleri bulunmaktadır. Tıpkı bir saç gibi görünen ağacın tüyleri kırılabilmektedir ve kırıldığında kıllar fırlayarak çevreye dağılır. Eğer bir insan cildine temas ederse bitkinin salgıladığı kimyasallar tende sıcaklaşma ve acı hissi verir. Bitkinin salgıladığı bu kimyasal maddenin insanlara ağrılı ve acılı bir süreç çektirdiği söylenir ve gördüğümüzde kaçmak isteyeceğiniz bu bitkinin deliliğe de neden olduğu da söylentiler arasındadır.

 9. 9 Yıkılmaz Ağaç


  Bir umut sembolü olarak da bilinen Gingko Biloba ağacı Hiroşima’ya atılan atom bombasından sonra o bölgedeki bitki bahçelerinde yaşayan tek ağaç olarak biliniyor. Ağaç şu an da bir çok tıbbi konuda yardımcı rolünde olmakla beraber şu an bile o ağacın nasıl ayakta kaldığına kimse akıl sır erdiremiyor. Dinozorların yaşadığı döneme ait olduğu bilinen ağaç 1945’teki atom bombası olayından sağ çıktığı için yıkılmaz ağaç olarak anılıyor.

 10. 10 Aynı Zamanda Hayvan Olan Bitki


  Araştırmacı bilim insanları bitki türlerinde hayvan ve insan DNA’ları bularak çarpıcı bir çıkarıma neden oldular. Bazı bitki türlerinin tıpkı bir hayvan gibi görünmesinin nedenlerini araştıran bilim insanları bu sayede RNA ve mikro RNA gibi canlı anatomisine etki eden 2 önemli etkeni keşfettiler. Deniz canlılarından biri olan deniz anemonları içerdikleri DNA’lar ile hem hayvan hem bitki özelliklerini taşıyan yarı bitki türü olarak mükemmel bir yaratılışı gözler önüne sermektedir.

 1. Avatar 2 Filmini Merakla Bekliyor musunuz ?

                          Avatar 2 Film Konusu              

                  Yönetmen James Cameron, 10 Mart 2017'de yaptığı açıklamada Avatar 2 filminin daha önce açıklandığı üzere 2018'e yetişmeyeceğini, henüz belli bir tarih olmadığını, ayrıca Avatar'ın 2. filmi için değil, ikinci, üçüncü, dördüncü ve beşinci filmleri için çalıştıklarını ve hepsini birlikte çekeceklerini duyurdu.                

  1. Evet
  2. Hayır
  1 oy
  Sonuçları Paylaş

Avatar 2 hakkında ne biliyoruz?

James Cameron yönetmenliğini yaptığı Avatar 2 filmi hakkında ne biliyoruz? Avatar 2 Filmi Ne zaman vizyonda olacak ?Avatar 2 filmi hakkında ilginç bilgiler.

Bir önceki yazımız olan Dünyanın En Güzel 15 Şelalesi başlıklı makalemizde Dünyanın en güzel şelaleleri, En güze şelaleler ve Listeler hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

127
66 shares, 127 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün! Üzgün!
14
Üzgün!
SEVİMLİ! SEVİMLİ!
12
SEVİMLİ!
BERBAT! BERBAT!
11
BERBAT!
HOŞ DEĞİL! HOŞ DEĞİL!
9
HOŞ DEĞİL!
ÇOK HOŞ! ÇOK HOŞ!
4
ÇOK HOŞ!
KOMİK! KOMİK!
2
KOMİK!
BEĞENDİM BEĞENDİM
17
BEĞENDİM
İYİ İYİ
12
İYİ
İDARE EDER! İDARE EDER!
11
İDARE EDER!
Ceyda YILMAZ

Eğitimli ve fekat bir o kadarda başıbozuk , yaşamdan keyf almasını bilen neşeli bir tipim işte :)

3 Comments

 1. Şaşırtıcı bitkiler var gerçekten, 40 katlı bir gökdelen kadar büyük olan çiçek o yaşa gelene kadar kabuğu gelişmiş ve yanmaz hale gelmiş sanırım. Birde Çin’de yetişen günde 1 metre uzayan çiçek çok ilgimi çekti şaşırtıcı.

 2. Savaşan ağaç gerçekten çok iyiymiş 🙂 Evine kimsenin yaklaşmasını istemiyorsan bahçeyi bu ağaçla dolduracaksın sonra izle partiyi gelen geçen hastanelik olur 🙂 Deliliğe neden olma ihtimali biraz riskliymiş ama.

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı