Avrupa Adı Nereden Geliyor?

Avrupa kıtası, coğrafyacıların yedi kıta mı yoksa altı kıta mı olduğunu tartışmaya başlamadan önce kavramsal bir yapı olarak ortaya çıktı. 6 min


125
58 shares, 125 points

Avrupa kıtası, coğrafyacıların yedi kıta mı yoksa altı kıta mı olduğunu tartışmaya başlamadan önce kavramsal bir yapı olarak ortaya çıktı. Bazı coğrafyacılar Avrupa ve Asya’yı tek bir kıta olarak değerlendirmekteydi. Eski Yunanlarda ise dünya üç ana parçaya bölünmüştü. Avrupa, Asya ve Libya. Libya Afrika kıtasının kuzey kısmının tamamını içine almaktaydı. Bu üç bölüm Ptolemy’nin dünya haritasını Coğrafya Rehberi’nde (Geōgraphikē hyphēgēsis) II. Yüzyılda çizdiği zaman kullandığı bölümlerdir. Aslında Avrupa ismi oldukça eski bir kavramdır. Peki, Avrupa adı nereden geliyor?

Avrupa adının nereden geldiğiyle ilgili olarak birçok teori bulunmakta. Dilbilimsel bir yaklaşım üzerinden hareket eden bazı bilim adamları, Avrupa adının kökeninin bu konuda açıklayıcı olduğun düşünmekte. Avrupa adının köklerine bakıldığında eski Yunancada “Geniş” anlamına gelen “Eurys” ve “yüz” veya “göz” anlamına gelen “Op” kelimelerinin birleşmesinden ortaya çıktığı görülmekte. 

Avrupa’nın geniş sahil şeridine bakıldığında bu açıklamanın oldukça uygun olduğu görülebilir. Eski Yunanların bu ismi daha çok gemiden karaya baktıklarında gördükleri geniş bakış açısından dolayı koydukları da düşünülmekte. Bununla birlikte bu cümlenin “anakara” anlamına geldiğine de inanıyorlar. Afrika’nın Kuzey topraklarına yaklaşan maceracı gezginler, Yunanların yaşadıklarının tam tersine burasının Akdeniz bölgesindekinden daha büyük olan dağ sistemlerine, nehir ve havzalara ve farklı bir iklime sahip olduğunu gördüler. Burada bulunan geniş ilkel ormanlardan ve bozkırlardan da bahsetmektedirler.

Avrupa Adı Nereden Geliyor?

Diğer bilim adamları ise Avrupa adının kökeninin antik Mezopotamya’da konuşulan Semitik Akad Dili ile bağlantılı olduğunu savunmuşlardır. “Gün batımı” anlamına gelen “Erebu” sözünü Mezopotamya perspektifinden bakınca batıdaki batan güneşin Avrupa’ya inmesinin sebebi olarak gösteriyorlar. Bunun bir sonucu olarak da Asya adının türetildiğine inandıkları “Akadca” kelimesini güneşin doğuşu olarak kullanırlar. Bir başka deyişle doğudan yükselen güneş Asya’dan yükselmiş olacaktı.

Avrupa Adı Nereden Geliyor?

Önemli bir teori de Avrupa mitolojisinde özellikle de binlerce yıl öncesine dayanan, Europa Tanrıçası olarak bilinen ve birçok öyküde de yer alan kahramanla ilgili. Bu öykülerin en eski versiyonlarından bir tanesi Avrupa’yı işgal eden 3000 tanrı deniz perisinden bir tanesinin adı olarak tanımlar. Avrupa bunlar arasında isimlendirme gereği duyulan 41 tanesinden biriydi. 

Başka versiyonlar ise Europa’yı toprak ve tarım tanrıçası Demeter ile ilişkilendirir. Hangi adın ilk önce ortaya çıktığı kesin olmasa da Europa’nın Yunan öncesinden gelen bir isim olduğu tahmin edilmekte. Demeter ise daha sonraları Yunan ya da Yunan bölgesinden çıkan bir isim. Europa efsanesinin en iyi bilinen versiyonun Europa -ya Phoeinx ya da Phoenicia kralı Agenor’un kızı- kendisini beyaz bir boğa kılığında gizleyen Zeus tarafından kaçırılır.  Zeus onu Finike’den Girit’e kadar götürür. Burada Zeus’tan üç oğlu olur. Minos, Rhadamanthys ve Sarpedon.

Bir önceki yazımız olan Dünyaya Bakışınızı Değiştirecek 10 İlginç Bilgi başlıklı makalemizde Günlük Hayata Bakışınızı Değiştirecek 10 İlginç Bilgi, Hayata bakışınızı değiştirecek 10 Güçlü Bilgi ve Listeler hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

125
58 shares, 125 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün! Üzgün!
19
Üzgün!
SEVİMLİ! SEVİMLİ!
19
SEVİMLİ!
BERBAT! BERBAT!
16
BERBAT!
HOŞ DEĞİL! HOŞ DEĞİL!
13
HOŞ DEĞİL!
ÇOK HOŞ! ÇOK HOŞ!
10
ÇOK HOŞ!
KOMİK! KOMİK!
9
KOMİK!
BEĞENDİM BEĞENDİM
12
BEĞENDİM
İYİ İYİ
22
İYİ
İDARE EDER! İDARE EDER!
19
İDARE EDER!
MaddeveBosluk

Madde ve Boşluk iç içe yaratılmışken İNSAN nasıl olurda salt madde peşinde koşar....!

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı