Avrupa’nın En Kalabalık Ülkeleri

Dünya’nın en büyük sorunlarından bir tanesi de hızlı nüfus artışı. 1 min


137
67 shares, 137 points

Dünya’nın en büyük sorunlarından bir tanesi de hızlı nüfus artışı. Bazı gelişmiş ülkeler nüfus artışını planlı bir şekilde dengede tutarken daha çok gelişmemiş ülkelerde hızlı bir nüfus artışı gözlemlemek çok normal. Bu konuda Avrupa ülkeleri nispeten daha bilgili olsalar da gelişmemiş ülkelerdeki kontrol edilmez nüfus artışı tüm dünya için yavaş yavaş bir tehdit oluşturmakta. Bu yazımızda Avrupa’nın en kalabalık ülkelerinin hangileri oluklarına bir göz atacağız.

 1. 1 Romanya


  Romanya Avrupa’nın en kendi halinde ülkelerinden bir tanesi. Özellikle komünist rejimin yıkıldığı 1980’li yıllarından sonunda itibaren ülkede nüfus artışı da hızlı bir şekilde artmaya başladı. Bunun sebebi ise insanların gelecek kaygısı duymalarından kaynaklanıyordu. Ülkede değişen yapı ile birlikte insanlar da geleceğe daha güvenle bakmaya başladılar. Günümüzde Romanya’nın nüfusu 18 milyon 970 bin kişi. Bu sayı hala pek çok Avrupa ülkesinin nüfusundan az. Tarih boyunca en çok işgale uğrayan devletlerden bir tanesi olan Romanya uzun süreler işgal altında kalmasına rağmen benliklerini kaybetmeyen ender ülkelerden. Öyle ki kendi dillerini bile kaybetmemişlerdir.

 2. 2 Polonya


  Eski Doğu bloğu ülkelerinden bir tanesi olan Polonya yıllar içinde çok fazla işgale uğrayan ülkelerden bir tanesi oldu. Özellikle İkinci Dünya Savaşı sırasında Almanya’nın burayı işgal edip pek çok Polonyalı Yahudi’yi öldürmesi hala tarih kitapları tarafından yazılmakta. Bununla birlikte Polonya halkının oldukça büyük bir bölümü Alman özellikli Polonyalılardan oluşmaktadır. Bunlar İkinci Dünya Savaşı sırasında gelmiş ve burada kalmış Almanların zamanla Polonyalılaşması sonucunda ortaya çıkan bir gruptur. Polonya’nın şu anki nüfusu ise 38 milyon 645 bin kişidir. Halkın büyük bir çoğunluğu Yahudi olmasına rağmen Hristiyanlar da bulunmaktadır.

 3. 3 Ukrayna


  Sovyetler Birliğinin dağılmasından sonra ortaya çıkan ülkelerden bir tanesi olan Ukrayna’nın arası şu anda Rusya ile oldukça sıkıntılıdır. Rusların Ukrayna’ya girmesi bir süredir yasaklanmış durumda. Ukrayna halkı milliyetçi bir halk olsa da Sovyetler Birliği’nin altında uzunca bir süre geçirdikleri için Ruslarla karışmış bir topluluktur. Kendi dilleri olsa da halk Rusça konuşmaya devam etmektedir. Ukrayna 42 milyon 153 bin kişilik nüfusuyla Avrupa’nın en kalabalık ülkelerinden bir tanesidir.

 4. 4 İspanya


  Medeniyetin beşiği İspanya, federal bir devlet yapısına sahip olduğu için çeşitli bölgelere ayrılmış haldedir. Ancak bu bölgelerin hepsi kendi bayrakları ve kendi dilleri olsa da İspanya çatısı altında bir devlet olarak değerlendirilirler. İspanya 45 milyon 809 bin kişilik nüfusuyla Avrupa’nın en batı ucunda suya sabuna çok fazla dokunmayan bir ülke olarak var olmaya devam ediliyor.

 5. 5 İtalya


  Tarih boyunca pek çok sanat akımının merkezi olan İtalya günümüzde de sanat ve moda ile anılan ülkelerin başında. Şu anda 9 milyon 963 bin kişilik bir nüfusa sahip olsa da bu nüfus çok daha fazla olabilirdi. İkinci Dünya Savaşı sırasında savaştan ve Mussolini yönetiminden kaçan 3 milyon İtalyan başta Brezilya olmak üzere Arjantin ve Uruguay gibi Latin Amerika ülkelerine göç ettiler. Bununla birlikte İngiltere göç edenler de oldu. Bugün İngiltere’de tipik İtalyan ismine sahip pek çok İngiliz ile karşılaşmak mümkün.

 6. 6 Fransa


  Avrupa’nın söz sahibi ülkelerinden bir tanesi olan Fransa’nın nüfusu 65 milyon 422 bin kişi. Dünya üzerinde bu kadar sömürgesi olmasına karşın nüfus artışını böylesine sabit tutan bir başka ülke daha yok. Çünkü pek çok Fransız ana vatandan ayrılarak Fransa’nın okyanus sömürgelerinde tatil yapar gibi yaşamayı seçebiliyorlar.

 7. 7 İngiltere


  66 milyon 159 bin kişilik nüfusu ile İngiltere de nüfusunu stabil bir artış dengesinde tutabiliyor. Bu artış dengesine bakıldığında diğer ülkelere nazaran halkın oldukça bilinçli olduğu ve aile planlamasını çok kolay bir şekilde uygulayabilmeleri gelmekte. Bununla birlikte İngiltere uzun bir süreden beri de yabancılara İngiltere vatandaşlığı verme konusunda ince eleyip sık dokumakta ve bu yüzden de nüfusu sabit tutabilmekte. İngiltere günümüzde Amerika ile birlikte en zor vatandaşlık veren ülkelerden bir tanesi. İngiliz pasaportuna sahip olan insanlar Amerika Birleşik Devletleri ve Japonya ile birlikte dünyanın en değerli ve en çok saygı duyulan pasaportuna sahipler. Bu ülke vatandaşları genellikle tüm dünya ülkelerine vize olmadan kolay bir şekilde seyahat edebiliyorlar.

 8. 8 Almanya


  Avrupa’nın en kalabalık ülkelerinden bir tanesi olan Almanya’nın nüfusu 81 milyon 402 bin. Bu nüfusuyla Almanya Avrupa Birliği üyesi ülkeler içinde de en kalabalık ülkeye sahip. Almanya’nın bu kadar kalabalık olmasının sebeplerinden bir tanesi geçmişte hızlı bir şekilde kalkınmak için aralarında Türkiye’nin de bulunduğu pek çok ülkeden üretimde çalışmaları için insan getirmesi. O insanlar o zaman için ok az miktarda olsalar da onların çocukları ve hatta torunları günümüzde Almanya nüfusunun önemli bir parçasını teşkil ediyor. Çalışmak için Almanya’ya gelen insanlar genellikle Mısır, Cezayir, Türkiye, Polonya, İsveç gibi ülkelerden olmakta. Bu bakımdan da Almanya nüfusu oldukça kozmopolittik bir yapıya sahiptir.

 9. 9 Türkiye


  Avrupa Birliği’nde bulunmayan ancak Avrupalı olarak kabul edilen Türkiye’nin açıklanan resmi nüfusu 83 milyon 489 kişidir. Ülkemiz nüfus artışını dizginlemekte zorlanan bir ülke. Bu yüzden nüfus her geçen gün inanılmaz şekilde artmaya devam ediyor. Son olarak da Suriye’deki savaş yüzünden ülkemize 3 buçuk milyon Suriyeli gelmişti.

 10. 10 Rusya


  Sadece Avrupa’nın değil dünyanın da kalabalık ülkelerinden bir tanesidir Rusya. 1991 yılında Sovyetler Birliği parçalara ayrılsa da o parçalanmaya rağmen Rusya Avrupa’nın en kalabalık ülkesi konumunda. Rusya’nın şu andaki nüfusu 146 milyon 510 bin kişi. Elbette nüfusun bu kadar yüksek olmasının sebeplerinden bir tanesi de Sovyetler Birliği dağıldıktan sonra ortaya çıkan devletlerin vatandaşlarının kendi vatandaşlıklarını istemeyip Rusya vatandaşı olmalarını istemelerinden kaynaklanmakta.

Bir önceki yazımız olan Dünyaya Bakışınızı Değiştirecek 10 İlginç Bilgi başlıklı makalemizde Günlük Hayata Bakışınızı Değiştirecek 10 İlginç Bilgi, Hayata bakışınızı değiştirecek 10 Güçlü Bilgi ve Listeler hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

137
67 shares, 137 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün! Üzgün!
6
Üzgün!
SEVİMLİ! SEVİMLİ!
6
SEVİMLİ!
BERBAT! BERBAT!
3
BERBAT!
HOŞ DEĞİL! HOŞ DEĞİL!
1
HOŞ DEĞİL!
ÇOK HOŞ! ÇOK HOŞ!
15
ÇOK HOŞ!
KOMİK! KOMİK!
12
KOMİK!
BEĞENDİM BEĞENDİM
18
BEĞENDİM
İYİ İYİ
11
İYİ
İDARE EDER! İDARE EDER!
8
İDARE EDER!
Gül Karaca

Gülce Yaşam , Özden Gelir . İnsanların pek Çoğu Kabuktur . Pek Azı Öz'e Dokunur. Diyelim Bir Kişi O Öz'e Dokunacak , Değmez mi Hiç Bin Kişinin Kahrını Çekmeye :)

One Comment

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı