Az bilinen 10 doğa harikası

Sizlere dünya üzerinde insanlar tarafından pek fazla bilinmeyen fakat yine de mutlaka görülmesi gereken ve doğal güzelliklerden oluşan yerleri listelemeye çalıştık. 10 min


131
59 shares, 131 points

Bugünkü yazımızda sizlere dünya üzerinde insanlar tarafından pek fazla bilinmeyen fakat yine de mutlaka görülmesi gereken ve doğal güzelliklerden oluşan yerleri listelemeye çalıştık. Tabii ki dünya üzerinde bilmediğimiz daha birçok doğal güzellik bulunuyor fakat bu doğal güzelliklerin büyük bir bölümü ziyaret etmek için uygun değil veya henüz keşfedilmemiş. Dünyanın en büyük ülkelerinden bir tanesi olan Amerika Birleşik Devletleri üzerinde bile hala ayak basılmamış yerler varken kim bilir belki de yakın bir zamanda farklı doğal güzellikler keşfedilebilir.Hazırladığımız listeden sizin de hoşunuza giden yerler varsa belki de bir sonraki yurt dışı tatiliniz için durak noktalarından bir tanesini bu doğal güzelliklerden seçebilirsiniz.

Doğal güzellikler dünyanın her bir köşesinde yer alan ve insanlar tarafından sık sık ziyaret edilen yerler olarak bilinir. Bugünkü yazımızda sizlerle beraber insanlar tarafından çok fazla bilinmeyen fakat mutlaka görülmesi gereken 10 doğa harikasını incelemeye çalışacağız. Belki önümüzdeki zamanlarda yurt dışı tatil planınıza bu yerleri de eklemeyi düşünebilirsiniz. Birçok farklı doğal güzellikten bahsetmek için her bir ülkeden yalnızca bir defa bahsedeceğiz.

Erg Chebbi / Fas

Erg Chebbi - Fas -Az bilinen 10 doğa harikası
Erg Chebbi – Fas -Az bilinen 10 doğa harikası

Erg Chebbi, Moroccan Çölünde bulunuyor. Rüzgar ile beraber taşınan konular zaman içerisinde o kadar pürüzsüz bir görüntü oluşturuyor ki sanki bir çöle bakıyor değil de bir tabloya bakıyormuş gibi hissetmek mümkün. Yürümeye başladıktan sonra 22 kilometre boyunca devam eden bu kum tepeleri kimi bölgelerde 150 metre yüksekliğe kadar ulaşabiliyor. Tabii ki bahsettiğimiz bu yapı doğal bir güzellik olduğu için zaman geçtikçe tepelerin şekilleri ve büyüklükleri değişiklik gösterebiliyor. Bu bölgenin etrafında yaşayan insanlar çöldeki sıcak kumu kutsal olduğuna ve vücut ağrılarına iyi geldiğine inanıyorlar. Bu inançtan dolayı her sene birçok insan bu çöle ziyaret ederek sıcak kumlara kendisine görmüyor ve şifa bulduğunu söylüyor.

Bryce Kanyonu / Amerika

Bryce Kanyonu - Amerika - Az bilinen 10 doğa harikası
Bryce Kanyonu – Amerika – Az bilinen 10 doğa harikası

Amerika’da yer alan ve en çok dinlenen doğal güzelliklerden bir tanesi Büyük Kanyondur. Fakat bugün insanlar tarafından az bilinen doğal güzellikleri ele aldığımız için Amerika’nın biraz dışında kalan ve bir çok kişinin ilk defa duyacağı Bryce Kanyonu’ndan bahsetmek istiyoruz. Resimde gördüğünüz şekillerin nasıl olduğunu merak ediyorsanız aslında bu yapıyor ortaya çıkan temel unsur doğal süreç oluyor. Soğuk hava şartları ve toprak kayması gibi nedenler ile meydana gelen doğal afetler sonucunda bazı toprak parçaları yıkılırken bazıları ise yerinde sabit kalarak resimde gördüğümüz bu doğal güzelliği ortaya çıkarıyor.

Pantanal / Brazilya

Pantanal - Brazilya - Az bilinen 10 doğa harikası
Pantanal – Brazilya – Az bilinen 10 doğa harikası

Pantanal, dünya üzerinde yer alan en büyük sulak bölgedir. Resimde gördüğünüz bu muhteşem manzara sadece güzelliğiyle kalmıyor aynı zamanda doğal olarak birçok canlıya da ev sahipliği yapıyor. Dünya üzerinde az rastlanan dev karınca yiyen olarak bilinen hayvan türü en fazla Pantanal bölgesinde bulunuyor.

PlayaOstional / Kosta Rika

PlayaOstional - Kosta Rika - Az bilinen 10 doğa harikası
PlayaOstional – Kosta Rika – Az bilinen 10 doğa harikası

Her yıl PlayaOstional binlerce kaplumbağanın göç etmesi sırasında istilaya uğruyor. Çünkü bu bölge özellikle kaplumbağaların yumurtalarını bırakması ve sağlıklı bir şekilde büyümesi için elverişli bir ortam sağlıyor. Eğer önümüzdeki yıllarda yapacağınız tatil planını iyi ayarlayabilirseniz PlayaOstional’da yumurtlamak için ziyarete gelmiş binlerce kaplumbağayı siz de görebilirsiniz.

Blue Lagoon / İzlanda

Blue Lagoon - İzlanda - Az bilinen 10 doğa harikası
Blue Lagoon – İzlanda – Az bilinen 10 doğa harikası

Buradaki sular ülkemizde bulunan kaplıcalara benzer şekilde yüksek sıcaklıklara sahip oluyor. Su sıcaklığı yaklaşık olarak 37 ile 39 derece arasında değişiklik gösteriyor. Uzun yıllar önce bu bölgede bulunan yanardağların patlaması sonucunda oluşan sulak alan lavlardan gelen birçok mineral içerisinde bulunduruyor. Sahip olduğu mineral oranları özellikle sedef hastalığı gibi cilt hastalıklarına iyi geliyor ve ağrıları büyük oranda azaltıyor. Eğer burada yıkanmak isterseniz sizi uyarmamız gereken ufak bir konu var. İzlanda bölgesinde bulunan hijyen kurallarına göre suya girmeden önce  ortak olarak kullanılan banyolarda çıplak bir şekilde yıkamanız gerekiyor. İlk başta tamamen doğal olarak meydana gelen bu bölge daha sonra ticari amaçlar için sıcak su ile desteklenmeye başlandı. Suyun içinde hala yüksek oranda mineral olduğunu biliyoruz fakat insanların yaptığı müdahaleler yavaş yavaş bu doğal güzelliği yok etmeye başlıyor.

Valle de la Luna / Şili

Valle de la Luna - Şili - Az bilinen 10 doğa harikası
Valle de la Luna – Şili – Az bilinen 10 doğa harikası

Şili’de bulunan bu bölgede kısa bir yürüyüşe çıkacak olursanız büyük ihtimalle kendinize Ay üzerinde yürüyor gibi hissedebilirsiniz. Bölgenin sahip olduğu inanılmaz renkler ve desenler ay yüzeyinde meydana gelen kraterlere inanılmaz derecede benzerlik gösteriyor. Araştırmacıların yaptığı çalışmalara göre bu renkleri ve desenleri oluşmasında doğal olarak rüzgar ve su görev almıştır.

Colca Kanyon’u / Peru

Colca Kanyon’u - Peru - Az bilinen 10 doğa harikası
Colca Kanyon’u – Peru – Az bilinen 10 doğa harikası

Colca Kanyon’u herkes tarafından bilinen büyük kanyonu göre 2 kat daha derin bir yapıya sahiptir. Amerika Birleşik Devletleri sınırları içerisinde yer almasına rağmen büyüklüğü o kadar fazladır ki hala ayak basılmayan yerleri vardır. Arkeolojik çalışmalara göre bölgede potansiyeli birçok kaplıca ve sağlığa iyi gelebilecek su kaynakları yer alıyor. Fakat henüz bu su kaynaklarını gün yüzüne çıkarmak için herhangi bir çalışma yapamıyor. Eğer siz de hala insanların ayak basmadığı yerlerin olduğu yeni yerleri ziyaret etmek istiyorsanız Colca Kanyon’u doğru seçim olabilir.

Wai-o-Tapu / Yeni Zelanda

Wai-o-Tapu - Yeni Zelanda - Az bilinen 10 doğa harikası
Wai-o-Tapu – Yeni Zelanda – Az bilinen 10 doğa harikası

Wai, Yeni Zelanda’da bulunan en iyi termal kaynaklardan bir tanesidir. 3 saatlik yürüme mesafesini sahip olan kıyıları sayesinde hem görsel olarak hem de ruhsal olarak dinlemek isteyenlere tatmin edici fırsatlar sunar. Bölgede yer alan farklı renklere sahip olan taşlar görülmeye değer. Aynı zamanda cilde iyi gelen çamur banyosunu da bu bölgede doğal bir şekilde yapabilirsiniz. İnsanların bazıları boya çamur banyosu yaparak güzelleşmek için geliyor olsa da bölgedeki en dikkat çekici unsur şüphesiz ki turuncu renklere sahip olan taşlardır.

Jiuzhaigou Vadisi / Çin

Jiuzhaigou Vadisi - Çin - Az bilinen 10 doğa harikası
Jiuzhaigou Vadisi – Çin – Az bilinen 10 doğa harikası

Jiuzhaigou, kelime anlamı olarak Çince’de dokuz aile anlamına gelmektedir. Bölgeye bu şekilde isim verilmesinin temel sebeplerinden bir tanesi bu vadiyi 9 ailenin bulmuş olmasıdır. Tüm vadi güzel ve berrak akarsular, göller ve  tepeleri karlarla kaplı dağlardan oluşuyor.

Tsingy de Bemaraha / Madagaskar

Tsingy de Bemaraha - Madagaskar - - Az bilinen 10 doğa harikası
Tsingy de Bemaraha – Madagaskar – – Az bilinen 10 doğa harikası

Bu bölgede dünyada çok nadir rastlanan birçok farklı türdeki kireç taşını görmek mümkün. Ayrıca bölgede bulunan doğal canlılarda turistleri bölgeye çeken en önemli unsurlar arasında yer alıyor. Her yıl binlerce kuş göç ederken durak yeri olarak Madagaskar bölgesindeki bu doğal güzelliklere sahip olan bölgeyi tercih ediyor.

 

 


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

131
59 shares, 131 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün! Üzgün!
2
Üzgün!
SEVİMLİ! SEVİMLİ!
8
SEVİMLİ!
BERBAT! BERBAT!
6
BERBAT!
HOŞ DEĞİL! HOŞ DEĞİL!
3
HOŞ DEĞİL!
ÇOK HOŞ! ÇOK HOŞ!
8
ÇOK HOŞ!
KOMİK! KOMİK!
6
KOMİK!
BEĞENDİM BEĞENDİM
11
BEĞENDİM
İYİ İYİ
11
İYİ
İDARE EDER! İDARE EDER!
5
İDARE EDER!
Ceyda YILMAZ

Eğitimli ve fekat bir o kadarda başıbozuk , yaşamdan keyf almasını bilen neşeli bir tipim işte :)

4 Comments

  1. Ben listedekilerin hiç birini bilmiyordum ancak çok ilgimi çektiler, bir kaçına bayıldım eğer fırsat bulursam gitmeyi planlıyorum.

  2. Önceden bunları nasıl görmemişim yaa, gerçekten o kadar etkileyii ve gösterişliler ki hemen ilgi çekiyorlar.

  3. Doğamızzda o kadar muazzam şeyler var ki bakmaya başlasak hepsini görmeye ömrümüz yetmez.

Yorumlar kapalı

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format