Beyni Yere Düşen Adam ve Akıl Sır Erdirilemeyen İlginç Hikâyesi

Beyni Yere Düşen Adam ve Akıl Sır Erdirilemeyen İlginç Hikâyesini ele aldık :) 2 min


160
100 shares, 160 points

Adı muhtemelen hiç duyulmamış ama tarih boyunca hiç görülmemiş akıl sır erdirilememiş, psikolojik ve sinirsel bağlamda en garip hayattan kalan insan Phineas Gage.

Gage 1848 yılında demiryolu için mıcır katmanı yapımında Amerika’nın Vermont eyaletinin Cavendish şehrinin dışında çalışmaktaydı. Kaya patlatan bir işçi grubun ustası olarak çalışıyordu. Gage’in görevlerinden biri, kaya parçasına barutu, fitili ve kumu koymak için delik açmak ve sonra karışımı deliğin içinde; uzun bir demir levye yardımıyla sıkıştırmaktı. Akşama doğru kumun iyi yerleşmemiş olmasından kaynaklanan bir patlama gerçekleşti. Kaza anını görenlerden biri şöyle anlatmaktadır:’’Barut patladıktan sonra 3 cm genişliğinde 45 cm uzunluğundaki demir boru PhineasGage’nin kafasına doğru fırladı ve yüzünün yanından girip kafasının arkasından çıktı.’’Gage’nin sol gözünün altından girip kafasının altından çıkan demir çubuk 25 metre ilerde üzeri kanlı ve beyin parçaları kaplı şekilde yere düşmüş bulundu. Sıra dışı olan durum buradan sonra başlayacaktı. Gage olayından yaşanmasından kısa süre sonra doğrulup ayağa kalktı ve aradan geçen birkaç dakika sonra normal olarak konuşmaya başlamıştı. Hastaneye kadar dik pozisyonda arabada gidebilmişti.

 

  1. 1 Doktorlar Gözünde Kaza


    Gage’nin yanına gelen ilk DoktorEdward Williams olayı şöyle anlatmaktadır: ‘’Beyin kasılmaları dışarıdan bakılınca belli oluyordu. Ben müdahale ederken Bay Gage çevresinde bulunan insanlara nasıl yaralandığını anlatıyordu. O sırada olayın anlattığı gibi geçtiğine inanmamıştım. Gage borunun kafasından içeri girip çıktığını ifade ediyordu. Daha sonra Gage ayağı kalktı ve kustu, bunun için harcadığı güç sebebiyle bir fincanın yarısı kadar büyüklüğündeki bir parça beyni kafasından dışarı itip yere düşürmüştü.’’ Daha sonra olayla ilgilenmeye gelen diğer Doktor John Marti ise olayı şöyle anlatmaktaydı:’’ Karşılaştığım görüntü askeri ameliyatlara alışkın olmayanlar için oldukça korkunçtu. Hasta acısını içine gömmüştü. Canını fazla yanmayacağını umduğunu söylüyordu. Bilinci tamamen yerindeydi fakat kanama sebebiyle vücudu bitkin düşüyordu. Bedeni ise yattığı yatakta başından akan kanlar tarafından olmuş kan gölünün ortasında kalmıştı.’’ 10 gün boyunca dinleme durumu sergileyen Gage sadece kendine sorulan sorulara cevap veriyordu ve bunu uzatmıyor birkaç cümle ile tamamlıyordu. Tarih 7 Ekim olunca yani kaza üzerinden 25 gün geçtikten sonra Gage normal bir insan gibi hayatını sürdürmeye başladı. Pazar günleri hariç haftanın her günü kalkıyor ve geziyordu. Tam olarak 12 yıl boyunca Gage bu şekilde yaşamını sürdürdü.
  2. 2 Kazanın Sırrının Çözülmesi


    Bilim adamları 2001 yılına kadar bu duruma açıklık getirememişti. Kaliforniya Üniversitesi’nde görevli doktorlar 2001 yılında anatomi müzesinde bulunan Gage’nin kafatasını incelediler. Demirin giriş çıkış yerini tespit eden doktorlar demirin beynin orta bölgesine zarar vermeyip serebral dokuyu etkilediğini anladılar. Davranış bozukluklarını açıklama getirmek için beyni sanal ortamda taklit edilip tahrip olan kısımları incelediler. Gage’in kazandan sonra asabi ve küfürbaz olmasının altında bu durumun yattığı anlaşıldı.

Bir önceki yazımız olan II.Dünya Savaşı Hakkında 20 İlginç Gerçek başlıklı makalemizde 2. Dünya Savaşı Hakkında Bilinmeyen 20 İnanılmaz Gerçek, 2. Dünya Savaşı Hakkında İlginç Bilgiler ve Herkes Tarafından Bilinmeyen 20 Fotoğrafla 2. Dünya Savaşı hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

160
100 shares, 160 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün! Üzgün!
6
Üzgün!
SEVİMLİ! SEVİMLİ!
9
SEVİMLİ!
BERBAT! BERBAT!
20
BERBAT!
HOŞ DEĞİL! HOŞ DEĞİL!
21
HOŞ DEĞİL!
ÇOK HOŞ! ÇOK HOŞ!
15
ÇOK HOŞ!
KOMİK! KOMİK!
13
KOMİK!
BEĞENDİM BEĞENDİM
10
BEĞENDİM
İYİ İYİ
6
İYİ
İDARE EDER! İDARE EDER!
19
İDARE EDER!
Ceyda YILMAZ

Eğitimli ve fekat bir o kadarda başıbozuk , yaşamdan keyf almasını bilen neşeli bir tipim işte :)

One Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Okudukça insan çok şaşırıyor, ben bu kadar ilginç bir hikayeye sahiplik eden birinin olduğunu bilmiyordum.

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı