Bilinmesi Gereken 10 Klasik Müzik Bestecisi

En bilinen klasik müzik bestecilerinin çoğu, Batı geleneğinde son 600 yıl boyunca eserler verdiler. 1 min


139
74 shares, 139 points

En bilinen klasik müzik bestecilerinin çoğu, Batı geleneğinde son 600 yıl boyunca eserler verdiler. Her biri tarz, beceri, yenilikçilik ve popülariteye göre farklılık gösteriyorlardı. Bu besteciler arasında günümüz klasik müzik duayenleri tarafından sıkı bir yarış yapılıyor ve hangisinin iyi olduğu tartışılıyor. Ancak diğerlerine göre sürekli en üst sıralarda yer alan üç besteci var. Bunlar Beethoven, Bach ve Mozart. Geriye kalanlar ise bu üçlüden ayrı olarak herkesin fikrine göre değişen bir sıralama içine sokulurlar.

 1. 1 Ludwig van Beethoven (1770–1827)


  Alman besteci ve piyanist Ludwig van Beethoven, şimdiye kadar yaşayan en büyük besteci olarak kabul edilir. Öğretmenlerinden Joseph Haydn'ın klasik müzik geleneklerini ve Wolfgang Amadeus Mozart'ın tarzını genişletti. Hayatını ve kariyerini ileri sağır olması belirledi. Hastalıkla yaşadığı 10 yıl boyunca eserlerinin birçoğunu tamamlayamadı. Beethoven’ın önemli eserleri arasında Symphony No. 9 in D Minor, Op. 125, Symphony No. 5 in C Minor, Op. 67, Moonlight Sonata ve Für Elise geliyor.

 2. 2 Johann Sebastian Bach (1685–1750)


  Johann Sebastian Bach, bir Alman besteci ve Barok döneminin önemli sanatçılarından birisiydi. Çağdaşları, bir müzisyen olarak yeteneğinden ötürü ona hayrandı ama bestelerinin eski moda olduğunu düşünüyorlardı. Eserlerinin 19. yüzyılın başlarında yeniden keşfedilmesi, onun tüm zamanların en iyi bestecilerinden biri olarak görülmeye başlamasına sebep oldu. En ünlü eserleri arasında Brandenburg Concertos, The Well-Tempered Clavier, BWV 846–893, Suites for Unaccompanied Cello, BWV 1007–1012, Orchestral Suites, BWV 1066–1069 ve Mass in B Minor gelmektedir.

 3. 3 Wolfgang Amadeus Mozart (1756–91)


  Klasik dönem Avusturyalı besteci Wolfgang Amadeus Mozart, Batı müziğinin en büyük bestecilerinden biri olarak kabul edilmektedir. O, zamanının tüm müzik türlerinde besteler yapabilen tek bestecidir. Mozart, üç yaşında müzik çalabildiği ve beş yaşında müzik yazabildiği için önemli bir çocuk olarak büyüdü. Önemli eserleri arasında Figaro’nun Düğünü, Elvira Madigan ve Clarinet Quintet in A Major yer almaktadır.

 4. 4 Johannes Brahms (1833–97)


  Johannes Brahms, bir romantik besteci ve Romantik dönem piyanistiydi ancak aynı zamanda klasik geleneğin bir öğrencisiydi. Senfoniler, konserler, oda müziği, piyano eserleri ve birçoğu halk müziğinin etkisini açığa vuran koro besteleri dahil birçok türde yazdı. En çok bilinen eserlerinden bazıları Symphony No. 3 in F Major, Wiegenlied, Op. 49, No. 4, and Hungarian Dances’dır.

 5. 5 Richard Wagner (1813–83)


  Alman besteci ve teorisyen Richard Wagner opera geleneğini genişletti ve Batı müziğinde devrim yaptı. Dramatik kompozisyonları, özellikle bir parça boyunca ustalıkla dönüştürdüğü laytmotiflerin, bir karakterin, mekânın veya olayın kısa müzikal motiflerinin kullanımıyla tanınır. Başlıca çalışmaları arasında The Flying Dutchman, Tannhäuser, Lohengrin, Tristan ve Isolde ve Parsifal bulunur.

 6. 6 Claude Debussy (1862–1918)


  Fransız besteci Claude Debussy genellikle modern klasik müziğin babası olarak kabul edilir. Debussy, çağdaş İzlenimci ve Sembolist ressamların ve yazarların sanatına benzetilen yeni ve karmaşık armoniler ve müzikal yapılar geliştirdi. Başlıca eserleri arasında Clair de lune, La Mer, Faun'un Öğleden Sonra Prelüdü ve opera Pelléas et Mélisande'dir.

 7. 7 Pyotr Ilyich Tchaikovsky (1840–93)


  Romantik dönem boyunca geniş duygusal çekiciliği ile müzik yazan Pyotr Ilyich Çaykovski, tüm zamanların en popüler Rus bestecilerinden biri haline geldi. Batı Avrupa geleneğinde okudu ve Fransız, İtalyan ve Alman müziğindeki unsurları kişisel ve Rus tarzı ile özümsemişti. En bilinen eserlerinden bazıları, Kuğu Gölü, Uyuyan Güzel ve Fındıkkıran’dır.

 8. 8 Frédéric Chopin (1810–49)


  Frédéric Chopin, Polonyalı bir Fransız besteci ve Romantik dönem piyanisti idi. Kendisini tek bir enstrümana adayan az sayıdaki besteciden biriydi ve piyanoya tuşeli yaklaşımı, parmak ve piyanonun pedallarını kullanma alanındaki yenilikler de dahil olmak üzere piyanonun tüm kaynaklarını kullandı.

 9. 9 Joseph Haydn (1732–1809)


  Avusturyalı besteci Joseph Haydn, 18. yüzyılda Klasik müzik tarzının gelişiminde en önemli isimlerden biriydi. Yaylı kuartet ve senfoni için formlar ve stiller oluşturulmasına yardım etti. Haydn üretken bir besteciydi ve en tanınmış eserlerinden bazıları Symphony No. 92 in G Major, Emperor Quartet ve Cello Concerto No. 2 in D Major’dür.

 10. 10 Antonio Vivaldi (1678–1741)


  Antonio Vivaldi, İtalyan besteci ve Barok dönem kemancısıydı. Operalar, solo çalgılar ve küçük topluluklar için müzik yazdı. Ancak virtüöz solo pasajlarını tüm orkestra için sıklıkla kullanırdı. Dört mevsim başlıklı dört kemandan oluşan eseri onun en iyi eseri olarak adlandırılır.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

139
74 shares, 139 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün! Üzgün!
15
Üzgün!
SEVİMLİ! SEVİMLİ!
12
SEVİMLİ!
BERBAT! BERBAT!
10
BERBAT!
HOŞ DEĞİL! HOŞ DEĞİL!
8
HOŞ DEĞİL!
ÇOK HOŞ! ÇOK HOŞ!
4
ÇOK HOŞ!
KOMİK! KOMİK!
19
KOMİK!
BEĞENDİM BEĞENDİM
18
BEĞENDİM
İYİ İYİ
13
İYİ
İDARE EDER! İDARE EDER!
11
İDARE EDER!
Medeni PEKDEMİR

Zaatalim Şifai bitkilerle uğraşı halinde olmakla birlikte , daimi üyesi olduk İB Topluluğunun :)

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format