Bilmeniz Gereken 6 Harika Dinozor Türü

7 min


135
71 shares, 135 points

Sürüngenlerin zorba kralı Tyrannosarus Rex’i daha önce duymuş olabilirsiniz. Veya belkide dev Apatosaurus’un sizden daha hızlı olduğunu. Fakat tam anlamıyla yüzlerce az bilinen dinozor türü var. İşte bunlar arasında bilmeniz gereken altı tür.

Pachycephalosaurus

Pachycephalosaurus harika bir türdü. Çünkü kafasında bir şapkası vardı. Bu dinozor, kafasının üzerinde sivri uçların olduğu bir kubbeye sahipti. Kafalarındaki bu çıkıntıların günümüz koç ya da boğalarında olduğu gibi kafa kafaya tokuşturdukları düşülmekteydi. Ama bu kanıtlanamadı. Çünkü elde yeterli bilgi yoktu. Bu kemikten şapkalar muhtemelen sadece bu türün tanınması veya teşhiri içindi.

Dreadnoughtus

Dreadnoughtus schrani, Arjantin’de keşfedildi ve şimdiye kadar gezegende dolaşan en büyük kara hayvanı olduğu düşünülüyor. Bu devasa dinozor Kretase Döneminin sonlarında yaşamıştır. (100.5- 66 milyon yıl önce) Yaklaşık 26 metre uzunluğundaydı ve bir düzine Afrika filinden daha fazla, yaklaşık 59 ton ağırlığındaydı. Adı, kelimenin tam anlamıyla “hiçbir şeyden korkma” anlamına gelir ve bu otoburun muazzam büyüklüğünün eğer o dönemde varsa Predatorları korkuttuğu düşünülmektedir.

Velociraptor

Jurassic Park filminde olduğunun aksine, uzunlukları 1,8 metreye kadar ulaşsa da hindilerden çok da büyük değildi. Ayaktayken birhididen sadece 60 santim daha uzunlardı. Bununla birlikte, kendilerine özgü olan, ikinci parmaklarındaki orak biçimli pençeleri, hızlı ve çevik bir şekilde avlanmaları onları zorlu avcılar haline getirdi. Daha küçük boyutlarıyla bile karşılaştıklarında insanlar çok zor zamanlar geçirebilirlerdi.

Ankylosaurus

Ankylosaurus, gerçek olamayacak kadar iyi görünecek şekilde tasarlanmış bir yaratıktır. Başında ve yanlarda sivri, sırtı zırhlı levhalar ile kaplı ve kuyruğunun ucunda devasa bir kemik parçası bulunuyordu. Gösterişli zırhları ile Stegosaurus’a oranla Predatorlardan daha muhteşem bir şekilde korunuyorlardı. Bir kaplumbağa ve bir gergedanın dev bir kombinasyonunu hayal edin. Paradoksal olarak, bu havalı dinozorlar Jurassic World’e kadar pek çok filmde görünmedi. Peki, sebebini biliyor musunuz? Ne zaman bir T-Rex ile Triceratoplar arasında bir kavga gördüyseniz T-Rex’in arkasına geçince her şey bitti. Ama Ankylosaurus’un arkasına geçemezsiniz. Yapacağınız tek şey sizi göremeyeceği bir yere saklanmak olacaktır. Bir Ankylosaurus ile adil bir dövüş yapamazsınız.

Compsognathus

Compsognathus cinsinin küçük üyeleri olağanüstü bir boyutta olduklarından insanları şaşırtırlar. Hindi büyüklüğündeydiler, kendi akrabalarından daha küçüktüler fakat zarif ve koşucu bir yapıları vardı. Arka bacaklarını mümkün olduğu kadar yukarı çekip bu şekilde hızlı koşuyorlardı. Compsognathus’un büyüklüğü ve insancıl figürü, kuşlar ve dinozorlar arasındaki evrimsel bir süreklilik olduğunu göstermekte. Aslında, ilgili bir türün fosili Compsognathus’a da ait olabileceği düşündüren korunmuş Protofeathers’a aittir.

Therizinosaurus

Therizinosaurlar, Asya ve Kuzey Amerika’dan ürkütücü görünümlü geç dönem Kretase theropodlarıdır. Freddie Krueger’in pençelerine sahip olsalar da muhtemelen etobur değillerdi. Bu sıra dışı dinozorların küçük bir kafatası ve yaprak şeklinde dişleri vardı, ancak üst çenenin ön yarısında dişleri yoktu.

Bir önceki yazımız olan Dünyaya Bakışınızı Değiştirecek 10 İlginç Bilgi başlıklı makalemizde Günlük Hayata Bakışınızı Değiştirecek 10 İlginç Bilgi, Hayata bakışınızı değiştirecek 10 Güçlü Bilgi ve Listeler hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

135
71 shares, 135 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün! Üzgün!
18
Üzgün!
SEVİMLİ! SEVİMLİ!
19
SEVİMLİ!
BERBAT! BERBAT!
16
BERBAT!
HOŞ DEĞİL! HOŞ DEĞİL!
13
HOŞ DEĞİL!
ÇOK HOŞ! ÇOK HOŞ!
8
ÇOK HOŞ!
KOMİK! KOMİK!
7
KOMİK!
BEĞENDİM BEĞENDİM
6
BEĞENDİM
İYİ İYİ
17
İYİ
İDARE EDER! İDARE EDER!
16
İDARE EDER!
Medeni PEKDEMİR

Zaatalim Şifai bitkilerle uğraşı halinde olmakla birlikte , daimi üyesi olduk İB Topluluğunun :)

One Comment

  1. Velociraptor hayatımda gördüğüm en sinir bozucu şey. Daha doğrusu canlı olarak görmedim yalnızca Jurassic Park filminde gördüm ama gerçekten çok sinir bozucu ve vahşi yaratıklar iyi ki günümüzde hiçbirisi yaşamıyor.

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı