Bir Dövme Yapıldığında Vücudunuzda Neler Olur?

İlginç ve faydalı Bilgiler: Dövme . Bu makalemizde dövme yaptırmaya genişçe bir yer verdik. Dövme yaptırdığınızda vücudunuzda neler olur ,dözvme silme işlemi ?17 min


202
101 shares, 202 points
Bir Dövme Yapıldığında Vücudunuzda Neler Olur
Bir Dövme Yapıldığında Vücudunuzda Neler Olur

Dövme binlerce yıllık bir gelenek aslında ve biri sandalyede yapacağı dövmeyi seçerken bunun farkına pek varamıyor. Oysa dövme yapmak ilk insanlardan günümüze süre gelen bir gelenektir. Geçmişte yapılan dövmeler ile günümüzdeki dövmeler arasında çok fark yok aslında ancak eski zamanlarda yapılan bir dövme çok acı verici olabilirdi günümüz teknolojisi sayesinde bunu pek hissetmiyoruz.

  Dövme Yaptırmaya Karar Vermeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Çoğu kişi tarafından içindeki yaşamış olduğu karmaşıklıkları, yaşamış olduğu ezilmişliği ve aldığı zevkleri dışa vurmak amacıyla yapılan dövme, çok ciddi kararlar gerektiren bir işlemdir. Günümüzde ise normal hayatın bir parçası olarak görünmektedir. İnsanlar çarşıda ya da caddelerde gezerken marketten peynir alır gibi bir dövme dükkanına girerek katalogdan gösterilen bir dövmeyi anında yaptırabilmektedir. Bu anlık olarak verilen kararlar genellikle hüsranla sonuçlanmaktadır. Dövme sildirme işlemleri yaptırmaktan kat ve kat zor olduğundan dövme yaptırmaya karar vermeden önce ayrıntılı olarak araştırılmalıdır. Bu yazımızda dövme yaptırmak isteyen okuyucularımıza yol göstermek amacıyla dövme öncesi ve sonrası hakkında bilmeniz gereken bilgileri derledik.

İsteyen herkes dövme yaptıramamaktadır. Peki kimler kalıcı dövme yaptırabilir?

Şeker hastalığına sahip olan kişilerde yaraların iyileşme süresi uzun olduğundan, dövme yaptırmaları tavsiye edilmemektedir. Dövme sonucunda oluşan yaraların iyileşme süresi uzadığında mikrop kapma olasılığı da aynı oranda artmaktadır. Bu yüzden deride derin yaralara sebep olacağından, şeker hastalığına sahip olan kişiler ömür boyunca kötü bir dövme taşımak zorunda kalabilirler. Hamile olan bayanların da dövme yaptırması tehlikeli sonuçlara sebep olabilir. Yapılacak olan dövme çok küçük de olsa sağlık problemi teşkil etmese risk grubunda yer almaktadır. Panik atak hastalığına sahip olan kişilerde dövme yaptırmak, ilerleyen zamanlarda ruh sağlığını olumsuz olarak etkileyebileceğinden dövme yaptırmaları kesinlikle tavsiye edilmemektedir.

Dövme yaptırmak isteyen çoğu insan canının yanmasından korktuğu için vazgeçmektedir. Dövme gerçekten can acıtır mı?

Tecrübeli bir dövmeci tarafından doğru ekipmanla yapılan dövme sanıldığı kadar can acıtan bir işlem değildir. Yapılacak olan dövmenin uzun işlemler gerektirdiği durumlarda saatler boyunca aynı bölgede işlem yapıldığından, hassasiyetten kaynaklı bir can yanması normal bir durumdur. Bunun haricinde profesyonel kişiler tarafından yapılacak işlemlerde can yanması kesinlikle söz konusu değildir. Tam olarak araştırılmadan tercih edilen dövme dükkanlarında ucuz iğneler kullanılmaktadır. Ucuz olan iğnelerin bozuk olma ihtimali yüksek olduğundan acı çekilecek olan bir işlem haline gelebilir. Dövmeyi yapacak olan kişinin acemi olduğu durumlarda ise hem can yanması hem de kötü bir dövme yapılması gibi durumlarla karşılaşılmaktadır.

Hassas cilde sahip olan kişilerde dövme yaptırmak zararlı mıdır?

Cilt tipi ne olursa olsun dövme yaptırmanın herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Profesyonel olarak yapılan dövmeler cilt tipine göre farklı olarak uygulanmaktadır. Kişiden kişiye uygulama değiştiği gibi, aynı kişinin farklı vücut bölgesinde de bu uygulama değişmektedir. Yapılacak olan işleme ve cilt tipine göre hem makine ayarı hem de iğneler değişmektedir. Bu gibi sebeplerden dövme hiçbir cilde zarar vermemektedir. Beyaz ten rengine sahip olan insanların daha hassas veya alerjik olduğu söylense de bunların aksine dövmeciler tarafından en çok tercih edilen cilt rengi beyazdır. Bu tip ciltler dövmeleri daha güzel gösterir ve işlem sırasında daha rahat uygulanmaktadır.

Dövme işleminden sonra uygulanacak olan herhangi bir bakım yöntemi var mıdır?

Dövme işlemi sonrasında çoğu dövmeci tarafından verilen Bepanthene adı verilen krem içerisinde az miktarda antiseptik maddeler bulunduran nemlendirici bir kremdir. Bu krem bazı dövmeciler tarafından kesinlikle önerilmemektedir. Yapılması gereken bakım ise, dövme işleminden sonra sarılan bölgenin iki ya da üç saat sonrasında açılarak vazelin sürülmesidir. Bu işlemin en az 1 hafta boyunca düzenli olarak uygulanması gereklidir. Dövme yapıldıktan sonra 1 hafta boyunca dar kıyafetler giyilmemelidir. Sürtünme nedeniyle dövmenin tahriş olması ya da kabuklanması gibi sonuçlar ortaya çıkabilmektedir. Dövme yapılan bölgenin nemli kalması mikrop kapma olasılığını artıracağından çok fazla sıvı ile temasından kaçınılmalıdır. Yapılan figürlerde solma ya da bozulma olmaması için en az bir ay süre ile güneşe maruz kalmaması gerekir.

Dövme yaptırdıktan sonra pişman olanlar için dövme kapatma imkânı var mıdır?

Kalıcı olarak deri altına işlemiş olan dövmeleri tamamen silme gibi bir işlem mevcut değildir. Bunun yerine cover up olarak anılan ve istenilmeyen dövmeleri başka bir dövme ile kapama işlemleri uygulanmaktadır. Kapatılmak istenen dövmenin boyutu ne olursa olsun, daha büyük boyuttaki başka bir dövme ile kapatılmaktadır. Günümüzde kullanılan makine ve boyaların kaliteleri oldukça farklı olduğundan birçok kapama seçeneği mümkündür. En kötü şekilde yapılmış olan ya da üst üste birden fazla dövme bulunan bölgeler bile kapatılabilmektedir. Bu dövmelerin öncelikle farklı işlemler ile açılması sağlanarak üzerine istenilen başka bir dövme yapılabilmektedir. Kapatmak için kullanılan dövmeler genellikle renkli olarak tercih edilse de kapatılacak olan dövmeye göre farklılık göstermektedir.

Yaptırılacak olan dövmeye nasıl karar vermelisiniz?

Dövme yaptırmak kadar önemli olan kararlardan bir tanesi de yapılacak olan dövmenin modelini seçmektedir. Yaptırmak istediğiniz dövme modeline karar verirken internette hazır olarak bulunan modellerin yerine kendi düşünceleriniz ile karar vermelisiniz. Herkeste bulunan dövme modeli ileride sıkılmanıza neden olabilir. Bu gibi durumların yaşanmaması için yaptıracağınız dövme modelini tekrar tekrar düşünmelisiniz. Dövme sildirme işlemleri yaptırmaktan çok daha zor olduğu için karar verme aşaması için kendinize zaman tanımalısınız. Sevgilinizin ismini veya önemli bir tarihi dövme yaptırmak alacağınız en son karar olsun. İleride ayrılma ihtimaliniz olan bir kişi için kalıcı dövme yaptırmak ilerleyen zamanlarda çok pişman olmanıza neden olabilir.

Dövme yaptıracağınız yeri nasıl ve neye göre seçmelisiniz?

Dövme yaptıracağınız kişinin bilgi ve deneyimi, kullanılan mürekkebin kalitesi ve yapılacak olan ortamın hijyen koşulları yapılacak olan dövmenin kalitesini önemli ölçüde etkilemektedir. Bu yüzden dövme yaptırmadan önce ayrıntılı olarak araştırma yapmalısınız. Dövmeyi yapacak olan kişinin sosyal medya hesaplarını dahi incelemeli ve kendi web sitelerinde bulunan kullanıcıların yorumlarını göz önünde bulundurmalısınız. Dövme yaptırmak için randevu almadan önce mekâna bizzat giderek ortamın hijyen kalitesini inceleyebilir, yapmış oldukları dövme modelleri hakkında bilgi alabilirsiniz. Alanında profesyonel olan kişiler yaptırmak istediğiniz dövmenin hangi bölgeye daha uygun olacağı veya acıyıp acımayacağı hakkında size detaylı bilgi verebilmektedir. Fiyat konusunu telefonda değil, direk olarak yüz yüze konuşmanız sizin için daha sağlıklı olacaktır.

Dövme işlemleri nasıl gerçekleştirilmektedir?

Sağlıklı ve profesyonel olarak yapılan dövmeler organik olan pigment boyaların epidermi adı verilen deri tabakasına iğne yardımıyla işlenmesi olarak tanımlanabilir. Her insanda epidermi tabakası dövmenin uygulanacağı bölgeye göre değişiklik göstermektedir. Bu işlemin bilinçli kişiler tarafından yapılması kesinlikle çok önemlidir. Dövme sırasında makinenin hız ayarı da oldukça önemlidir. Makinenin gereğinden fazla hızla çalışması dövme yapılan bölgede kalıcı hasarların oluşmasına ve deri altında dağılmaların meydana gelmesine sebep olabilir. Bu gibi sonuçlarda deri darbe almış gibi morluklara maruz kalabilmektedir. Makinenin gereğinden yavaş çalışması da dövmede boşluklara sebep olacağından kötü bir görüntüye sebep olabilir. Yapılacak olan tüm dövmeler insanların ömür boyu üzerinde taşıyacağı bir iz olduğundan, işlemi yapacak olan kişinin alanında uzman olması çok önemlidir.

Yukarıda yer alan tüm maddeleri okuyarak yine de dövme yaptırma kararında iseniz, etrafınızdaki insanlardan daha önce yaptırmış oldukları dövmecileri öğrenebilirsiniz. Dövme fiyatları yapılacak modelin büyüklüğüne ve bölgeye göre değişmekte olup, hemen hemen her yerde bulunan dövme dükkanlarına giderek bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

 1. 1 Yapılan Dövme Derinizin Altına İşler

  Yapılan Dövme Derinizin Altına İşler

  Acemi bir dövmeci iseniz yaklaşık yarım saatte dövmenizi tamamlayabilirsiniz ancak eğer bir ustaysanız dövmenin tek bir kısmını yapmak bile tüm gününüzü alabilir. Bir dövme deri üstüne yapıldığı taktirde bunun kalıcı olması imkansızdır ve geçicidir ancak cilt altına yapılan döbmeler bir evlilikten daha uzun süre vücutta kalabiliyor. Bu kalıcı dövmelerin yapımında bir iğne dakikada 3.000 kadar iğne batırır ve derinin altında hücrelere mürekkebi yerleştirir. Bu şekilde bir dövme yaptıracaksanız dikkatli olmalısınız.
 2. 2 Bağışıklık Sisteminiz Dövmelere Karşı Sürekli Savaşır


  Yaptığınız her bir hamlede vücudunuz kıyametin daha yakın olduğunu düşüyor. Vücut deri altına işlenen mürekkebi kilitlemek için makrofaj denilen hücreleri yollar. Makrofajlar delinen bölgelerin iltihaplanmaması için o bölgeleri temizlemekle görevlendirilirler. Bu hücreler tüm vücut genelinde iltihaplanmalara karşı savaşmaktadır. Makrofajlar vücuda işlenen boyaları emerek temizlemeye çalışmaktadır ancak boyayı emdiği taktirde onu dışarı atamaz ve renkler kalıcı olarak vücuda yerleşir. Bir süre sonra dövmeler eski canlı renklerini kaybetmesinin en büyük nedeni de budur.
 3. 3 Bazı Bölgelerin Daha Fazla Acı Vermesinin Nedenleri Nelerdir?


  Her insanın diğerine göre daha fazla canı yanan bölgesi vardır. Bunlar boyun olabilir veya sırt yada dirsekler ve ayaklar… Dövmeleri yaptırırken herkese iyi eğlenceler diliyoruz. Dirseklerde olduğu gibi bazı bölgeler gerçekten de oldukça fazla acı vericidir bunun nedeni ise kemik ve deri arasında bir şeyin olmamasıdır. Bir dakikalık bir işlem dahi olsa bir iğnenin kemiğinize sürttüğünü düşünseniz de. Düşüncesi bile ter içinde kalmamıza yetiyor. Yine hakeza dizlerde de aynı durum söz konusudur. Çünkü derinin altında bir kas tabasının olmaması acı çekmek için yeterlidir. Yine koltuk altları ve çevresi de oldukça kötü bir fikir sayılır. Ellerde çokça acı vermektedir çünkü ellerdeki bağlar sizi baya terletecektir.
 4. 4 Güneş Yanığı Neden Bu Kadar Kötü?


  Kimse güneşe fazla maruz kalıp yanmak istemez hele ki vücudu dövmelerle kaplı olanlar. Güneş yanmasının ardından vücut yanmış derinin atılması için deri döker. Eğer deriniz çok yanmışsa o kadar kabuk atılacaktır ve bu yüzden dövmeler iyice solacaktır. Bir diğeri olan deri yanmalarının sonucu ne olur? Sıcak su dökülmüş derine su ne karar deri altına işlenmişse dövme de o derece kaybolacaktır.
 5. 5 Vücudun kendini Yenilemesi Nasıl Olur?


  Dövme yaptırdığınız zaman karışılacağınız en büyük problem işlemin ardından gelen uzun ve dayanılmaz kaşıntı hissidir ve bunu bastıramazsınız. Vücut iğne yaralarını iyileştirmek için efor sarf edecek ve buda ağrı hissi verecek. Dövme yerleri kabuk tutacak hatta kararacak ve siz bunları temizlemekle uğraşacaksınız. Dövme yapacakları şimdiden uyarmak gerek. Dövme yaptırmak biraz acı vericidir ve ilk birkaç gün tahriş, kaşınma ve yüksek ateş durumu olacaktır. Tüm bunlar geçtikten sonra dövme yapılan bölge kabuk atacaktır. Hatırlatalım şiddetli bir kaşıntı yaşayacaksınız ve bu dövmeden daha acı verici olacaktır. Eğer dayanamayıp kaşırsanız dövmeniz bozulabilir buna hazırlıklı olmanız gerek. Ortalama 2 haftaya kadar tüm bunları geride bırakmış olursunuz.
 6. 6 Bir MRI’ya Sahip Olmanın Tehlikeleri Nelerdir?


  Dövme yaptırmak için bir doktorun yanına gittiniz ve doktor sizden MRI çektirmeniz gerektiğini söylediyse hemen gidip çektirin ve sonuçları doktora bildirin çünkü MRI’nızın olması dövme ihtimalini ortadan kaldırabilir. Bazı mürekkep türleri, özellikle de kırmızı renkler demir oksit içermektedir. Bilmeniz gereken şudur ki derinizin altına işlenen dövmeler hastanede kontrol için çekilen röntgenler de soruna neden olabilir. Bazı nadir durumlar vardır ki çok korkunçtur. Bir süre sonra vücut manyetik bir mıknatıs gibi davranmaya başlar ve sonuçları çok tehlikelidir. Bunun sonucunda ise kimi hastalarda 2. Veya 3. Derece yanıklar oluşabilmektedir.
 7. 7 Dövme Patlamaların Sebebi Nelerdir?


  Dövme patlamaları nadiren olsa da bilmekte fayda vardır ancak çoğu kişinin bundan haberi dahi yoktur. Dövme patlamalarının asıl nedeni yapılan dövmenin kendi sınırları dışına çıkmasıdır. Mürekkep deri altının ilerisine gitmesiyle bu durum baş gösterir. Kullanılan malzemelerin önemi büyüktür ancak araştırmalarda halen net bir sonuç elde edilmemiştir.
 8. 8 Lazerle Temizlemenin Amacı Nedir?


  Zamanında gaza geldiniz ve bir dövme yaptırdınız ancak çok geçmeden pişman oldunuz bu duruma. Üstünü başka bir dövme ile kapatmak yerine lazer ile kaldırmayı düşünüyorsunuz. Dövmeyi çıkaran lazere Q-başlıklı lazer denir ve bu filmlerde görmeye alıştığımız iğnelerin yardımı ile olur. Çok küçük hızlı ve hassas olarak işlemi gerçekleştirirler. Lazer ile vücut altına işlenen mürekkep iyice sıvılaştırılır ve bu sayede vücudun mürekkebi atması kolaylaşır.
 9. 9 Peki, Dövme Çıkarma Kremi Ne Âlemde?


  Çok net bir cevapla, onlar artık işe yaramıyor. Çünkü krem sadece yüzeyi temizlemektedir ancak dövmeyi oluşturan asıl mürekkep deri altına işlenmiştir. O yüzden eğer dövmenizi çıkarmak istiyorsanız lazeri denemelisiniz.
 10. 10 Dövme İşleminin Ardındaki Bilim


  İlk insanlardan beridir süre gelen dövme işlemi sadece güzel görünmek veya kabile belirtmek için değil aynı zamanda şifa içinde kullanılmıştır. 5300 yıl öncesinde kullanılan dövmelerin şifa için kullanıldığı tespit edilmiştir. Peki, dövme yapılan yerde neler oluyor? Yapılan araştırmalarda vücudun belli noktalarına dövme yapılmıştır ve yapılan yerin altına bakılınca oradaki eklemlerin artrit belirtileri gösterdiği tespit edilmiştir. Sırt bölgesinde de kullanılan dövmeler defalarca tekrarlanmasının ardından incelemede karaciğer, dalak ve safra kesesinde oluşmuş olan rahatsızlıkların giderildiği görülmüştür.

Kaydet

Bir önceki yazımız olan En Korkunç 10 Kabus ve Anlamı başlıklı makalemizde en çok görülen kabuslar ve anlamları, En çok görülen rüyalar ve nalmaları ve kabuslar ve anlamları hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

202
101 shares, 202 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün! Üzgün!
32
Üzgün!
SEVİMLİ! SEVİMLİ!
55
SEVİMLİ!
BERBAT! BERBAT!
37
BERBAT!
HOŞ DEĞİL! HOŞ DEĞİL!
34
HOŞ DEĞİL!
ÇOK HOŞ! ÇOK HOŞ!
53
ÇOK HOŞ!
KOMİK! KOMİK!
28
KOMİK!
BEĞENDİM BEĞENDİM
97
BEĞENDİM
İYİ İYİ
73
İYİ
İDARE EDER! İDARE EDER!
50
İDARE EDER!
Ceyda YILMAZ

Eğitimli ve fekat bir o kadarda başıbozuk , yaşamdan keyf almasını bilen neşeli bir tipim işte :)

One Comment

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı