Birkaç Yıl İçinde Nesli Tükenebilecek 10 Tehlike Altındaki Hayvan

Bazı hayvanlar nesillerinin tükenme eşiğine gelmiş durumdalar. Bu hayvanlardan bazılarının vahşi yaşamdaki nesilleri tükendi ve sadece onları tutsak ettiğimiz yerler1 min


161
102 shares, 161 points

Bazı hayvanlar nesillerinin tükenme eşiğine gelmiş durumdalar. Bu hayvanlardan bazılarının vahşi yaşamdaki nesilleri tükendi ve sadece onları tutsak ettiğimiz yerlerde yaşıyorlar. Bununla birlikte, bu listedeki her hayvanın, üreme programları başarılı olmadıkça veya bir mucize olmadıkça, birkaç yıl içinde soyları tükenecektir.

 1. 1 Vaquita


  Vaquita, muhtemelen hiç duymadığınız bir hayvan. Sadece Kaliforniya Körfezi'nde yaşayan küçük bir memeli. Halen “dünyadaki nadir deniz memelileri” unvanını taşımaktadır. Vahşi doğada sadece 10 tane kaldı ve bu sayı düşüyor. Vaquita balıkları, tabiatın doğal yaşam alanlarına özgü olan totoaba balığının yasadışı avlanmasından dolayı tehlikeye atılmıştır. Bu balıklar tıp doktorlarının birkaç hastalığı tedavi ettiğini iddia ettikleri için Çin'de çok rağbet görüyor.

 2. 2 Kuzey Beyaz Gergedanı


  Mart 2018'e kadar dünyada sadece üç kuzey beyaz gergedan vardı. Şimdi sadece iki tane var. Kuzeydeki son beyaz erkek gergedan olan Sudan’a, yaşlılığın neden olduğu bir dizi komplikasyondan sonra Mart 2018'de Kenya'daki Ol Pejeta Koruma Bölgesi'nde ötenazi yapıldı. Sudan 45 yaşındaydı. Bu insan yaşı olarak 90’a eşdeğer. Sudan, geriye kalan iki beyaz gergedan olan kızı ve torunu tarafından kurtarılmıştı. Her iki dişi gergedan da doğurma yaşını geçti. Kuzey beyaz gergedanlar mucizevi bir şekilde ortaya çıkmadıkça, türlerinin sonuncusu bu iki gergedandır.

 3. 3 Fernandina Adası Kaplumbağası


  Fernandina Adası kaplumbağası Galapagos Adaları'nı oluşturan birkaç adadan biri olan Fernandina Adası'na özgüdür. Kaplumbağa bu yıl içinde gözle görülene kadar soyu tükenmiş olarak kabul edildi. İlk defa bir Fernandina Adası kaplumbağası en son tespit edildiğinde 1906 yılıydı. Daha sonra ortadan kayboldu. Aslında, bazıları gerçekten var olup olmadığından veya yanlış tanımlanmış bir tür olduğundan şüphe ediyorlar. Fernandina Adası kaplumbağası nesli tükenme tehlikesi olan tek kaplumbağa değil. Galapagos Adaları'ndaki diğer dokuz kaplumbağa türü de tehlikede. Birkaç yüzyıl önce, adalarda 15 tür kaplumbağa vardı. Beş tanesi çoktan tükendi.

 4. 4 Amur Leoparı


  Dünyadaki birçok leopar türü, son on yılda azalan bir nüfus yaşıyor. Onları bir tehdit olarak değerlendiren kaçak avcılar ve insanlar tarafından öldürülüyorlar. Ayrıca doğal yaşam alanlarının ormansızlaşması da nesillerini tüketiyor. İnsanlardan uzakta oldukça güvenli olsa da, leoparlar Amur kaplanı dahil ormandaki avcıların hedefi durumunda. Amur leoparı nüfusunun belirlenmesi zor çünkü dünya üzerindeki çok az görülebilen kedigillerden bir tanesi. Bunun için bazı stratejik noktalara kamera konup takip edilmekteler.

 5. 5 Yumuşak Kabuklu Dev Yangtze Kaplumbağası


  Yumuşak Kabuklu Dev Yangtze Kaplumbağası Çin'in Kızıl Nehri ile Vietnam'ın bir kısmında görülür. Bu yüzden Kızıl Nehir kaplumbağası olarak da bilinir. Maalesef, bu hayvan, yaşam alanlarının büyük bir bölümünü Çin'deki devasa altyapı gelişiminde kaybetti. Özellikle Çin daha fazla baraj kurduğu için daha fazla kaybetmeye de devam ediyor. Dünyada 2017'de sadece üç tane Yumuşak Kabuklu Dev Yangtze Kaplumbağası kalmıştı. Çin'in Suzhou Hayvanat Bahçesi'nde erkek ve dişi bir çift, üçüncüsü Vietnam'daki Dong Mo Gölü'nde yaşıyor. Üçüncünün cinsiyeti bilinmiyor çünkü tam olarak yerini tespit etmedeki sorun bu sorunun cevabını almayı zorlaştırıyor.

 6. 6 Hainan Gibbon


  Hainan Gibbon, dünyanın en nadide primatıdır. Vahşi doğada sadece 25 tane kaldı. Güney Çin Denizi'ndeki Hainan Adası'nda bulunan Bawangling Ulusal Doğa Koruma Alanı'nın 2 kilometrekare büyüklüğündeki sınırlarında yaşamakta. Büyük nüfus kaybında, hayvan yetiştiriciliği ve sağlık sorunları etkili olmuştur. Adadaki hemen hemen her gibbon bu sorunlardan mustariptir. Hainan gibbonu nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olan tek gibbon değil. 19 türünün 18'i tehlike altında.

 7. 7 Sehuencas Su Kurbağası


  Sehuencas su kurbağası, Bolivya'nın bulut ormanlarına özgüdür. Son yıllarda, kurbağa, geniş yaşam alanlarını kirlilik ve iklim değişikliği yüzünden kaybettikten sonra nüfusu oldukça azalmıştır. Nüfus kaybı, ölümcül Chytrid mantarı ve kurbağanın yumurtalarını yiyen istilacı bir alabalık ile daha da kötüleşti. Dünyada yalnızca altı tane Sehuencas kurbağası kaldı. İlginç bir şekilde, beş tanesi bulundu. 14 Şubat 2018 itibariyle yalnızca bir adet Sehuencas su kurbağası kaldı. Adı Romeo'ydu ve “dünyanın en yalnız kurbağası” olarak adlandırıldı.

 8. 8 Marsican Boz Ayısı


  Marsican boz ayısı (Ursus arctos Marsicanus) boz ayıların bir alt türüdür. İtalya'nın Apennine Dağları'nda yaşıyor ve bu nedenle Apennine boz ayısı olarak da adlandırılıyor. Birkaç yüzyıl önce dağlarda yüzlerce ayı yaşıyordu. Ancak çok geçmeden, onları zararlı olarak gören çobanlar ve çiftçiler bu ayıları öldürmeye başladılar. Bugün sadece 50 tane kaldı.

 9. 9 Güney Çin Kaplanı


  Güney Çin kaplanı (Panthera tigris amoyensis) kaplanın bir alt türüdür. Diğer türlerin bu türden çoğaldığı ana kaplan türü olduğuna inanılmaktadır. Ancak, nesli tükenirse artık bunun bir önemi kalmaz. Bu çok yakın bir tarihte olabilir. Dünyada sadece 24 tane kaldığı tahmin edilmektedir. Güney Çin kaplanı, ormanların azalmasıyla birlikte insanlara daha da yakınlaştı. 20. yüzyılda nesli tükenmekte idi. O sırada büyük ölçüde öldürüldü çünkü çoğunlukla hayvanlarla besleniyordu. Kaplanın nüfusu asla eski haline gelemedi. 1970'lerde, vahşi yaşamda 4.000 tane kaldı. Bugün vahşi doğada hiç yok. Hayatta kalan 24 tanesinin tamamı esaret altında.

 10. 10 Asya Çitası


  Asya çitası (Acinonyx jubatus venaticus) birkaç asır önce birkaç Asya ülkesinde serbestçe dolaşıyordu. Hindistan'da da bu çitalardan çokça vardı ancak spor adı altında avlandılar. Asya çitasının, doğal alanının büyük bölümlerinin tarım arazisine dönüştüğü 19. ve 20. yüzyıllarda Asya'nın diğer bölgelerinde de nüfus kaybı yaşamaya başladılar. Asya çitası yakın zamanda İran dışında her yere tükendi. Bugün, İran'a özgü olarak kabul edilir. Ülkede sadece 50 tane kaldı. İran'da, Asya çitası zaman zaman koyun ve keçileri öldürmekte. Bu yüzden de çobanların saldırısına uğramakta.

Bir önceki yazımız olan Dünyaya Bakışınızı Değiştirecek 10 İlginç Bilgi başlıklı makalemizde Günlük Hayata Bakışınızı Değiştirecek 10 İlginç Bilgi, Hayata bakışınızı değiştirecek 10 Güçlü Bilgi ve Listeler hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

161
102 shares, 161 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün! Üzgün!
13
Üzgün!
SEVİMLİ! SEVİMLİ!
12
SEVİMLİ!
BERBAT! BERBAT!
11
BERBAT!
HOŞ DEĞİL! HOŞ DEĞİL!
9
HOŞ DEĞİL!
ÇOK HOŞ! ÇOK HOŞ!
4
ÇOK HOŞ!
KOMİK! KOMİK!
19
KOMİK!
BEĞENDİM BEĞENDİM
18
BEĞENDİM
İYİ İYİ
16
İYİ
İDARE EDER! İDARE EDER!
13
İDARE EDER!
Medeni PEKDEMİR

Zaatalim Şifai bitkilerle uğraşı halinde olmakla birlikte , daimi üyesi olduk İB Topluluğunun :)

One Comment

 1. Vaquita adında bir hayvan olduğundan dahi haberim yoktu gerçekten nesli tükeniyor olması gerekli. Çoğu kişinin bu ismi ilk defa duymuş olduğundan eminim. Dünyamız giderek yaşanılamaz bir hal almaya başlıyor ve buna artık devletlerin bir şekilde dur demesi gerekiyor. Umarım geç olmadan gerekli önlemler alınır.

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı