BitTorrent nedir?

Teknoloji alanında ilginç bilgiler : BitTorrent Nedir ? BitTorrent Nasıl Kullanılır ve BitTorrent telif hakları hakkında bilgiler.5 min


123
49 shares, 123 points
BitTorrent nedir?
BitTorrent nedir?

Dijital korsanlık son yıllarda giderek gündem konusu olurken, pek çoğumuz hâlâ hangi tip paylaşımların yasal olup olmadığını da bilmiyor. Bu yazıda BitTorrent kavramı üzerinde duracağız.

BitTorrent nedir?

BitTorrent, büyük dosyaları internet üzerinde paylaşabilmek için 2001 yılında geliştirilmiş bir protokol. Üstelik dosya paylaşımı için oldukça verimli bir yöntem, sebebi de;

Bir müzik sitesinden, 5-6 dakikalık bir ses dosyası indirdiğinizi düşünün. Bu boyutta, birkaç MB’lık dosyayı indirmek sadece dakikalarınızı alacaktır. Fakat ya HD film gibi, devasa boyuttaki bir dosyayı indirmeye çalışırsanız? Üstelik aynı anda aynı dosyaya binlerce kişi ulaşmaya çalışıyorsa? Böyle büyük bir dosyayı binlerce kişinin indirmeye çalışması kısa sürede web sunucusunun çökmesine yol açacaktır. İşte BitTorrent protokolü de burada devreye giriyor.

Sitelerden indirdiğiniz dosyalar, tek bir kaynağa sahiptir. Yani ne zaman dosya indirmeye kalkarsanız kalkın, hep aynı kaynaktan transfer yaparsınız. Bir zamanlar sistem böyle işliyordu fakat günümüzde internet bu kadar yaygınken, sitelerin doğrudan indirme sunması kolay olmuyor. Fakat BitTorrent ile birisi bir dosyayı indirdiğinde, bu dosyanın yeni kaynağı oluyor. Yani 50 kişi indirirse, bu sefer 50 kaynak oluşuyor ve başkaları da onlar üzerinden indiriyor.

Böylece BitTorrent ile herkesin dosyaları başkasıyla paylaşma imkanı doğuyor. Bu son derece verimli bir paylaşım ağı oluştururken, dedicated bir sunucu da gerektirmiyor. Bu ağ tipine de peer-to-peer network, kısaca P2P deniyor.

Neden BitTorrent tartışılıyor?

BitTorrent geniş dosyaları merkezi sistem olmaksızın paylaşıma sunduğundan beri, telif hakkı olan müzik ve film gibi içerikler de ücretsiz indiriliyor. Bu müzik ve film, hatta oyun endüstrisi için ciddi bir problem. Çünkü insanlar bir müzik albümü satın alıp onu bilgisayarına kaydediyor, ardından sadece arkadaşlarıyla değil belki de milyonlarca kişiyle ücretsiz paylaşıyor.

Peki müzik, film ve oyun endüstrisi bunla savaşmak için ne yapıyor? Torrent sitelerini arıyorlar, telif hakkı olan içerikleri bulup indiriyorlar. Ardından o anda indirme yapan tüm kullanıcıların listesini, IP adreslerini ve ülkesini görebiliyorlar. Bu kanıtla internet servis sağlayıcı firmanıza başvurup kanıtları sunuyorlar. İlk defa suç işleyenler sadece bir uyarı yazısı alıyor fakat devam edildiği takdirde sorun mahkemeye taşınabiliyor. Fakat işin açıkçası, bu hukuki durum Türkiye gibi ülkelerde pek işlemiyor. Büyük şirketler benzer yaptırımları sadece ABD ve Avrupa ülkelerinde uyguluyor.

BitTorrent kesinlikle harika bir sistem fakat şunu bilin ki, telif hakkı olan içerikleri indirmek de kesinlikle yasadışı. Hatta bu yüzden de son dönemlerde Piratebay, KickAssTorrent, ExtraTorrent ve daha pek çok büyük Torrent sitesi kapatıldı.

Bir önceki yazımız olan En Korkunç 10 Kabus ve Anlamı başlıklı makalemizde en çok görülen kabuslar ve anlamları, En çok görülen rüyalar ve nalmaları ve kabuslar ve anlamları hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

123
49 shares, 123 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün! Üzgün!
13
Üzgün!
SEVİMLİ! SEVİMLİ!
16
SEVİMLİ!
BERBAT! BERBAT!
26
BERBAT!
HOŞ DEĞİL! HOŞ DEĞİL!
23
HOŞ DEĞİL!
ÇOK HOŞ! ÇOK HOŞ!
32
ÇOK HOŞ!
KOMİK! KOMİK!
18
KOMİK!
BEĞENDİM BEĞENDİM
34
BEĞENDİM
İYİ İYİ
18
İYİ
İDARE EDER! İDARE EDER!
30
İDARE EDER!
Ceyda YILMAZ

Eğitimli ve fekat bir o kadarda başıbozuk , yaşamdan keyf almasını bilen neşeli bir tipim işte :)

2 Comments

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı