Boşanmada Kadının Hakları?

Kadınları oldukça yakından ilgilendiren Boşanmada Kadının Hakları neler olduğunu makalemizde anlatmaya çalıştık.7 min


131
61 shares, 131 points
Boşanmada Kadının HaklarıBoşanmada Kadının Hakları
Boşanmada Kadının Hakları

Günümüzde pek çok kişi ne yazık ki evliliklerini anlaşmazlık ve diğer nedenlere bağlı olarak sonlandırmaktadır. Her yıl artan boşanma olayları evlenecek bayanları da fazlası ile etki altına almayı başarmış durumdadır. Fakat önemli olan bir konu ise bayanın boşanma sonrasında hak talebinde bulunabilirken hangi aşamalardan geçecek olmasıdır. Her ne kadar boşanmayı aklına koymayan bayanların başlarına böyle bir durum geldikleri vakit hukuki süreç içerisinde bir takım haklara da en iyi şekilde kavuşma şansına sahip oluyor. Psikolojik şiddetlerin yaşanması, fiziki şiddetin bayanlara vermiş olduğu olumsuz etkiler, aile sorunları ve maddi sıkıntılar boşanmaların en büyük sebeplerinden biri olarak ön plana çıkmaktadır. Bu aşamada ise kadınlar doğal olarak koruma talebine yönelerek kendi yaşamını güvence altına almayı amaçlamaktadır.

Peki, kadınları oldukça yakından ilgilendiren Boşanmada Kadının Hakları neler olduğunu şu şekilde açıkça belirtmemiz mümkün olacaktır.

Kadının Hakları

Kadınlar boşandığı andan itibaren nafaka isteme hakkına sahip olurlar. Bir bakıma herhangi bir geliri olmayan ve kocasına muhtaç kişilerin evlilik sonrasında ortada kalmaması ve hayatını sorunsuz bir şekilde sürdürebilmesi için nafaka son derece önemlidir. Gerek tedbir nafakası gerekse de çocuk bakım nafakalarını bayan eski eşinden isteyebilecektir. Aynı zamanda nafaka işlemi eski eşi tarafından yerine getirmediği süreç içerisinde bayan boşanmış kocasına dava açabilme ayrıcalığına sahip olacaktır.

Eğer ki boşanma sonrasında ev hanımı olacak bir durum içinde bulunursanız mesleki açıdan kariyerinizin evlilikle birlikte sonlandırılmış olduğunun üzerine basarak maddi tazminat açabilme hakkına sahip olacaksınız. Evlilik sonrasında ev hanımı olan ve iş hayatı da evlilikle beraber sekteye uğrayan bayanlar için maddi tazminat hakları yaşamının sıkıntısız bir şekilde yürütülebilmesi adına oldukça önem arz edecektir. Aynı zamanda evlilik anında size ait bulunan değerli taş ve aksesuarların harcanması sonrası mağduriyetinizi giderebilmeniz adına geri maddi giderin tarafınıza karşılanması yoluna yönelebilirsiniz.

Boşanma Sonrasında Bayanlara Sunulan Manevi Haklar

Boşanma sonrasında bayanlar yalnızca maddi haklara ulaşmamakla beraber manevi yönden de bir takım haklara sahip olma şansını ele geçirmektedir. Eğer ki kadının kişilik haklarına herhangi saldırı ve ihlali söz konusu olursa boşanan her bir bayan maddi hakların yanı sıra manevi haklara da sahip olabilecektir. Bu sayede manevi tazminat açabilme yetkisini de ele geçirecektir. Bundan böyle sizlerde bu tür hakları bilerek yaşamınızı kontrol altında tutma şansına sahip olacaksınız.

Ülkemizde her bir bayan ne azık ki fiziksel ve psikolojik açıdan şiddete maruz kalarak zorlu bir yaşamdan geçmektedir. Kadının özgürlüğü, güvenliği ve aynı zamanda hakları boşanma sonrasında devam etmektedir. Bu sayede bayanlar en az evlilik süreci içerisinde olduğu kadar boşanma sonrasında da istediği ortamı bulabilecek ve güvenli bir yaşama adım atabilecektir. Kadın Hakları, daha sağlıklı ve güvenli bir yaşamın sürdürebilir olması açısından son derece büyük öneme sahiptir.

Bu yazımızda ilginizi çekebilir :

 

Bir önceki yazımız olan Nicola Tesla Hakkında muhtemelen daha önce duymadığınız 11 ilginç bilgi başlıklı makalemizde Edison ve Tesla, Listeler ve nicola tesla hakkında ilginç bilgiler hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

131
61 shares, 131 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün! Üzgün!
6
Üzgün!
SEVİMLİ! SEVİMLİ!
35
SEVİMLİ!
BERBAT! BERBAT!
19
BERBAT!
HOŞ DEĞİL! HOŞ DEĞİL!
19
HOŞ DEĞİL!
ÇOK HOŞ! ÇOK HOŞ!
23
ÇOK HOŞ!
KOMİK! KOMİK!
13
KOMİK!
BEĞENDİM BEĞENDİM
17
BEĞENDİM
İYİ İYİ
27
İYİ
İDARE EDER! İDARE EDER!
24
İDARE EDER!
Ceyda YILMAZ

Eğitimli ve fekat bir o kadarda başıbozuk , yaşamdan keyf almasını bilen neşeli bir tipim işte :)

8 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Ben eşimden boşanırken en ufak hakkını üstümde bırakmamıştım. Kimse ayrıldığı insanın vebalini almasın bence.

  2. Boşanmak her haliyle ciddi bir durum. Eğer iş bu raddeye geldiyse ne yapılırsa yapılsın kimsede kimsenin hakkı kalmamalı.

  3. Boşanmada kadın hakları son derece önemli. Şayet evli olsam eşimde bir gram hak bırakmam şahsıma ait.

  4. Kız kardeşim boşanırken enişte ile bir sorun olmamıştı. Umarım çoğu kadın için sorunsuz boşanma gerçekleşir.

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı