Büyük Britanya ve Birleşik Krallık Arasındaki Fark Nedir?

6 min


165
93 shares, 165 points

Büyük Britanya ve Birleşik Krallık isimleri sıklıkla birbirlerinin yerine kullanılır. Ancak, aslında eşanlamlı değildir. İki ismin nedeni ve aralarındaki fark, Britanya Adaları’nın geniş tarihi ile ilgili.

Britanya Adaları, Avrupa’nın kuzeybatı kıyısındaki bir adalar grubudur. Bu adaların en büyüğü İngiltere ve İrlanda’dır. (Küçük olanlar, Wight Adası’nı içerir.) Orta Çağ’da, İngiltere’nin adı, şu anda Brittany olarak bilinen Fransa’nın küçük bir bölümüne de kullanılıyordu. Sonuç olarak, Büyük Britanya adı özellikle adaya atıfta bulunmak için kullanıldı. Bununla birlikte, bu adın, ada üzerindeki rakip krallıklar olan İngiltere ve İskoçya’nın Büyük Britanya Krallığı olarak birleştiği 1707 yılına kadar resmi bir önemi yoktu.

İngiltere Bayrağı
İngiltere Bayrağı

Bu arada İrlanda, 12. yüzyıldan bu yana etkili bir şekilde İngiliz kolonisi olmuş ve Büyük Britanya’nın ortaya çıkmasından sonra İngiliz tahtının etkisinde kalmıştır. 1801’de Büyük Britanya ve İrlanda Birleşik Krallığı birleşerek Birleşik Krallık olarak adlandırılan tek bir siyasi varlık oldular. Ancak bu birleşme 1922’ye kadar sürdü ve Kuzey’deki 6 bölge krallıktan ayrıldılar. İrlanda kısa süre sonra egemen bir cumhuriyet oldu ve eski ortağı Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallık olarak anılmaya başlandı.

Bu nedenle Büyük Britanya, sadece İngiltere olarak da bilinen adaya atıfta bulunan bir coğrafi terimdir. Aynı zamanda İngiltere, İskoçya ve Galler’den oluşan Birleşik Krallığın dünya siyasetinde kullanılan adıdır. (Wight Adası gibi yönettiği adalar dahil). Öte yandan, İngiltere tamamen politik bir terimdir: Tüm İngiltere’yi ve şu anda Kuzey İrlanda olarak adlandırılan bölgeyi kapsayan bağımsız ülkedir.

Birleşik Krallık dendiğinde dünya üzerinde pek çok deniz aşırı ülke de bu krallık toprağı olarak sayılmakta. Bunların en başında ise Avustralya gelmekte. İngiltere’den kilometrelerce uzakta olmasına karşın zamanında adayı bir koloniye çeviren İngilizler buraya İngiltere’den insan götürüp adanın İngiliz hakimiyetinde olmasını sağlamışlardır. Birleşik Krallık toprağı sayılan Avustralya kraliçe en büyük hükümdardır. Ancak Kraliçe II. Elizabeth ilerlemiş yaşından dolayı uzun yolculuklara çıkamadığından dolayı Prens Charles Birleşik Krallığı temsilen buraya gidip diplomatik ve politik görüşmeler yapmaktadır.

Büyük Britanya bayrağı
Büyük Britanya Bayrağı

Yapılan spor organizasyonlarına İngiltere, bazen İngiltere adıyla bazen Büyük Britanya adıyla bazen de Birleşik Krallık adıyla katılmaktadır. Aslında bu güzel kurgulanmış bir yapıdır. Özellikle basketbol ve yüzme sporlarında İngiltere önemli başarılar elde edemediği için bu branşlarda organizasyonlara Birleşik Krallık adıyla katılmaktadır. Bu sayede başarısız olduğu branşlara Avustralya gibi Birleşik Krallık bünyesinde olan ülkelerden sporcu alarak başarılı olmayı hedeflemişlerdir. Aynı şekil basketbolda da İngiltere yerine Büyük Britanya adını kullanırlar. Çünkü İngiltere ülke olarak basketbolda oldukça başarısız bir ülkedir. Bu alanda da Avustralya ya da İrlanda’da oyuncularla başarılı olmaya çalışırlar. İşin enteresan olan kısmı ise İngiltere’nin böylesine istediği gibi at koşturmasına hiçbir ülkenin itirazının olmamasıdır.

Bir önceki yazımız olan İşte Dünyanın En Büyük Havalimanları başlıklı makalemizde Dünyanın en büyük havalimanı 29 Ekim'de açılıyor, Dünyanın en büyük havalimanı olacak! 29 Ekim ve Dünyanın En Büyük Havalimanları Hangileridir? hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

165
93 shares, 165 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün! Üzgün!
18
Üzgün!
SEVİMLİ! SEVİMLİ!
16
SEVİMLİ!
BERBAT! BERBAT!
14
BERBAT!
HOŞ DEĞİL! HOŞ DEĞİL!
13
HOŞ DEĞİL!
ÇOK HOŞ! ÇOK HOŞ!
12
ÇOK HOŞ!
KOMİK! KOMİK!
9
KOMİK!
BEĞENDİM BEĞENDİM
12
BEĞENDİM
İYİ İYİ
19
İYİ
İDARE EDER! İDARE EDER!
17
İDARE EDER!
Medeni PEKDEMİR

Zaatalim Şifai bitkilerle uğraşı halinde olmakla birlikte , daimi üyesi olduk İB Topluluğunun :)

One Comment

  1. bu ingilizlerde acayip uyanıkmış ha 😀 başarızlık olunca isim değişikliği başarı olunca farklı isim kafaları çalışıyor bende diyorum yüzme sporlarında neden birleşik krallık isimleri sürekli geçiyor 🙂

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı