Çeviri Tarihinde 4 Önemli An

Çeviri Tarihinden 4 önemli durum ve önemli bilgiler5 min


119
60 shares, 119 points

Babil’den İnternet Çağına dek, çevirmenler tarih boyunca neredeyse her büyük olayda masaya oturtulmuşlardır. Tarafların iletişim kurmasında oynadıkları önemli rol sayesinde bu profesyonel tercümanlar nadiren de olsa kendi sözlerini, düşüncelerini katarak tarihteki yerlerini almışlardır.

Çeviri Tarihinde 4 Önemli An
Çeviri Tarihinde 4 Önemli An

Batı’daki dünyanın en eski mesleklerinden biri olan tercümanlığın hakkında önemli olarak nitelendirdiğimiz 4 anı öğrenmek için okumaya devam edin.

1372 – Geoffrey Chaucer

İngiltere’nin ilk büyük şairi olarak anılan Geoffrey Cahucer, İtalya’ya yaptığı bir gezide İtalyan şair Francesco Petrarch ve yine İtalyan olan şair ve yazar Giovanni Boccaccio’nun eserleriyle tanıştı. İngilizce’nin yazılı ilk eserlerinden biri olan Canterbury hikayelerini yazarken esasen bir çevirmen olamamasına rağmen bu önemli klasiğinin çoğunu İtalyan çağdaşlarının yazılarından uyarlamıştır. Bu eski metinleri ödünç alma ve uyarlama yolculuğundan sonra İngiliz şiirsel geleneği ortaya çıkmış oldu.

Geoffrey Chaucer’in ilginç hayatını okumanızı tavsiye ederiz.

1519 – La Malinche

İspanyolların Meksika’yı fethi sırasında La Malinche, Hernán Cortés’in nikahsız eşi ve tercümanıydı. İspanyollar için çevirmenlik ve rehberlik yapan Aztekli kadın, babasının ölümü üzerine köle olarak satıldıktan sonra bir dizi yerli dili öğrenmişti. Yaklaşık on yıl kadar tercüman olarak oynadığı role popüler kültür tarafından acı bir şekilde atıfta bulunuluyor. Genellikle seks ve zenginlik düşkünü olan hain olarak resmediliyor. İsminden türetilen malinchista Meksika’da hain anlamında kullanılmaktadır. Bu kalıcı itibar, çatışan karşıt gruplar arasında bir tercüman olarak çalışmanın karmaşıklığını vurgulamaktadır.

1535 – William Tyndale

Araştırmacı ve çevirmen olan William Tyndale, sapkınlık suçuyla idam edilmeden önce bir yıl tutuklandı ve hapis cezasına çarptırıldı. Talihsiz adamın tek suçu incili normal halkında okuyup anlayabilmesi için çevirmesiydi. Tyndale, Protestan Reformunun önemli bir figürü ve tam olarak, İncil’in İngilizce tercümesini yapmaktan suçlu bulunmuştu. Ancak daha sonra İngiliz akademisyenlerin çalışmaları doğrultusunda Kral James’in emriyle yazılan Kral James İncil’inin bel kemiğini de William Tyndale’in tercümesi oluşturur. İngilizler tarafından, İbranice ve Yunanca metinleri doğrudan tercüme eden ilk incil olarak kabul edilmektedir.

1945

Simultane tercümenin ilk başladığı yıllar olarak genel de Nürnberg Duruşmaları örnek gösterilir. 1927’de Cenevre’deki Uluslararası Çalışma Konferansında tercümanlar art arda sıkı bir şekilde çalışmışlardır. Bir konuşmayı dinleyip hedef dilde yerelleştirerek parçalar halinde yeniden üretmişlerdir. II. Dünya Savaşı’ndan sonra, zamanları daha kısıtlıydı ve adil ve hızlı sonuçlar üretmeliydiler. Bu hedefle neredeyse gerçek zamanlı olarak çalışabilecek seviyeye gelen kulaklık ve mikrofon kullanan tercümanların yani simultane olarak adlandırdığımız tercümanların ortaya çıkmasında büyük rol almıştır.

Tercüme hakkında kaynaklar;
hedeftercume.com
wikipedia.org

Bir önceki yazımız olan Dünyaya Bakışınızı Değiştirecek 10 İlginç Bilgi başlıklı makalemizde Günlük Hayata Bakışınızı Değiştirecek 10 İlginç Bilgi, Hayata bakışınızı değiştirecek 10 Güçlü Bilgi ve Listeler hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

119
60 shares, 119 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün! Üzgün!
3
Üzgün!
SEVİMLİ! SEVİMLİ!
3
SEVİMLİ!
BERBAT! BERBAT!
16
BERBAT!
HOŞ DEĞİL! HOŞ DEĞİL!
15
HOŞ DEĞİL!
ÇOK HOŞ! ÇOK HOŞ!
12
ÇOK HOŞ!
KOMİK! KOMİK!
10
KOMİK!
BEĞENDİM BEĞENDİM
6
BEĞENDİM
İYİ İYİ
3
İYİ
İDARE EDER! İDARE EDER!
20
İDARE EDER!
Sezai USTA

Anadolu çoğu sezai :)

0 Comments

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı