Çocuklarda Beslenme Bozuklukları

Çocukta sindirim sisteminin iyi işlemesi onun ruh sağ¬lığının uygun olduğunu gösteren en iyi delillerden biridir. İşte çocuklarda beslenme zouklukları hakkında ilginç bilgiler8 min


126
64 shares, 126 points

Çocukta sindirim sisteminin iyi işlemesi onun ruh sağ­lığının uygun olduğunu gösteren en iyi delillerden biridir. Bu sistemin bozuklukları:

 • — Yiyeceğin reddedilmesi,
 • — Aşırı yeme ve oburluk,
 • — Bulantı, kusma, karın ağrıları,
 • — Kabızlık,

şeklinde ortaya çıkar.

Çocuğun buna benzer şikayetleri ve hastalığı halinde annesinden çok aşırı bir şefkat ve ilgi görmesi hastalık ol­madan da çocuğun bu kusurları ortaya çıkarmasına sebep olur. Bundan sonra çocuk annesi ile her sürtüşmesinde ve­ya isteğinde bu gibi hastalıkları taklit etme çaba­sına girer.

Çocuklarda Beslenme Bozuklukları
Çocuklarda Beslenme Bozuklukları

Emzirme: Emzirme her toplum ve kültürün kendine göre düzen­lenmiş bir adeti olup, aslında çocuğun hangi saatler içinde ve ne süre besleneceğine dair bağlayıcı bilimsel reçeteler yok­tur. Araştırmacılar çocuğun erken sütten kesilmesinde sanıl­dığı gibi önemli bir mahzur olmadığı kanaatindedirler. Önemli olan yeterli ve düzgün beslenmedir.

Gıda Reddi: Her çocuğun kendine has bir yeme tarzı vardır. Çocuklar kendi ihtiyaçlarına ve isteklerine uygun olarak yiyeceklerini seçerler. Miktar ve yiyecek çeşidi za­manla içgüdüsel olarak kendiliğinden ayarlanır. Bu sebeple çocuğu yemesi için zorlamanın veya kısıtlamanın bir anlamı olmadığı anlaşılmıştır. Gıda reddi çocukta psikolo­jik olarak gelişmiş ise, bir karşı çıkış ve kişilik geliştirme çabası olarak tanımlanır. Bu durumda çocuğu oyalamak, hikaye anlatmak veya kandırmak yolu ile beslemeye ça­lışmanın faydası yoktur. Organik bir hastalık bahis konu­su değilse çocuğu kendi haline bırakmak en iyisidir.

Gerçek anlamda bir gıda reddinin on bir yaşın altın­daki çocuklarda görülmesi çok nadirdir. Bu bakımdan ye­mek yemeyi reddeden çocuklarda onun hareketliliğini art­tırmak suretiyle enerji ihtiyacının çoğaltılması daha iyi sonuç verir. Çocuğun gıdayı reddetmek suretiyle istekleri­ni elde edebileceğini öğrenmesi halinde kötü bir şartlı ref­leks durumu oluşur. Çocuğun psikolojisi daha sonra pek çok is­tek ve arzu için aynı yolu kullanmaya alıştırılmış olur.

Aşırı Yeme ve Oburluk: Çocuğun hormon sisteminde ve enzimlerinde bir bozukluk yoksa sorun psikolojik olarak kabul edilir. Bir süre yemeği reddeden çocukların genelde daha sonrasında şid­detli bir yeme saldırganlığı ortaya çıkar.

Bulantı, Kusma: Fizik sağlığındaki bir bozukluk veya çocuğun zihni bir problemi olması devamlı bir bulantıya ve kusmaya sebep olabilir. Çocuğun bir tehtit durumunda kal­ması veya istemediği bir şeye zorlanması halinde de bu bulantı ve kusma hali görülebilir.

 • Kıskanma,
 • Yerine getirilmeyen bir istek,
 • Korkutulma, tehtit edilme, dövülme,
 • Çocuğun aşırı yedirilmesi, zamansız yedirilmesi,
 • Boynu ve karın kısmı dar ve kapalı giyecekler, te­neffüsü zorlaştıran boyun ve boğaz atkıları,
 • Kafa sarsıntısı geçirilmiş olması, iltihabi hastalıklar, me­nenjit ve benzeri beyin hastalıkları,
 • Şiddetli heyecan ve korku uyandıran hikayeler, filmler, olaylar, çocuğun ayna ve benzeri parlak eşyalarla oynaması, bulantı ve kusmayı davet eder.

Çocuğun mesut olmaması, istemediği kimselerle yaşa­mak durumunda kalması, çevresi ile bir çatışma ve sürtüş­me içinde olması da kusmayı başlatan önemli sebepler ara­sındadır. Bir defa kusmaya alışmış çocuklar bundan sonra hiçbir sebep ve zorlanma olmaksızın da sıklıkla kusarlar. Kusmanın yemek saatlerine rastlaması çocuğun bir prob­lemi olduğunu gösterir. Gece kusmalarında ise çocuğun gündüzden çok yorulduğu ve bitkin düştüğü düşünülmeli­dir. Okul çocuklarında görülen kusmaların ise bu çevreden ge­len zorlamalar sebebiyle olabileceği akla getirilmelidir.

Bazı çocuklar ise anneye bir karşı çıkış ve aşırı yedirilmeye karşı bir direniş olarak istemli kusmalar ya­parlar. Parmaklarını boğazlarına sokup, evde yedirilen şey­leri hemen sokağa çıkar çıkmaz kusarlar.

Çocukta bu kusma halleri devri bir vasıf almış ise or­ganik bir hastalık düşünülmelidir. Çoğunlukla ketoz ve asidoz kusmaları bu türdendir. Kusma ile beraber çocukta heyecanlanma ve renk değişikliği de beraber olur.

Çok Su İçmek: Çocuklarda çok su içme hali erken bir şeker hastalığı veya beyinde şeker düzenleme merkezinde bir bozukluk yoksa nörotik veya histerik bir kişilik yapısı­nın göstergesi olarak kabul edilir. Genellikle aşırı yeme ile beraber görülür. Psikoanalitik teori bu durumu çocu­ğun kendisini sulu besinlerle ve özellikle sütle beslendiği bir devreye dönme arzusunu göstermesi şeklinde izah edil­miştir. Kendisinden sonraki kardeşin sütle beslenmesi ve ona kendisinden daha fazla özen ve şefkat gösterilmesi ço­cukta süt – su benzetişimi şeklinde bir alışkanlığa yol açar denilmektedir.

Beslenme Sapıklığı: 4 – 5 aylık çocuklarda kâğıt, tebe­şir, oyuncak parçaları, ve eline geçirdiği çeşitli eşyayı ye­me, yutma veya ısırma şeklinde kendisini gösteren bir kö­tü alışkanlıktır. Sebepler arasında:

 • Anne yokluğu,
 • Sevgi eksikliği,
 • Güvensizlik ve çocuğa haşin davranma, sayılmak­tadır.

Bu durumun çocukta ilk 18 ayın altında görülme­si halinde endişe edecek bir durum yoktur. Bu çocuğun katı gıdalara geçmek için yaptığı bir seri deneme olarak kabul edilir. Beş yaşın üzerinde de devam etmesi halinde çocukta ciddi bir merkez sinir sistemi hastalığı düşünülmelidir.

İdrar İçme ve Pislik Yeme: Birinci yaş sonuna doğru çocuğun dışkısı ile oynadığı, bazen ağzına alıp yediği ve­ya avucu içine işeyerek içmeye çalıştığı görülür. Bu hal bazen yetişkin devreye kadar devam eder ve kişi kendi id­rarı ve dışkısı ile beslenmeye çalışır. Şiddetli ana – evlât sürtüşmesi ve düşmanlığının bu alışkanlıkta rol oynadığı ve çocuğun annesi tarafından sevilmediğini hissettiğini ifade eder. Bir kısım araştırıcı ise bunun çocukta cinsel bölge­lerle elle oynanması daha sonra bu alışkanlığın bu pislik­leri yeme şekline dönüştüğünü söylemektedir. İleri yaşlar­da görülmesi halinde ciddi bir akıl hastalığı ve cinsel bo­zukluk akla getirilmelidir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

126
64 shares, 126 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün! Üzgün!
2
Üzgün!
SEVİMLİ! SEVİMLİ!
3
SEVİMLİ!
BERBAT! BERBAT!
3
BERBAT!
HOŞ DEĞİL! HOŞ DEĞİL!
0
HOŞ DEĞİL!
ÇOK HOŞ! ÇOK HOŞ!
1
ÇOK HOŞ!
KOMİK! KOMİK!
2
KOMİK!
BEĞENDİM BEĞENDİM
5
BEĞENDİM
İYİ İYİ
4
İYİ
İDARE EDER! İDARE EDER!
5
İDARE EDER!
Ceyda YILMAZ

Eğitimli ve fekat bir o kadarda başıbozuk , yaşamdan keyf almasını bilen neşeli bir tipim işte :)

One Comment

 1. Cocuklarda beslenmeye daha da dikkat etmek gerekiyor, zaten günümüzde çok sağlıklısız bir şekilde besleniyoruz.

Yorumlar kapalı

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format