Çocuklarda Uyku Problemleri

Çocuklarda Uyku Problemleri ve çözümleri üzerine bir yazı . Çocuklarda Uyku Problemi Nasıl Çözülür ? 6 min


122
58 shares, 122 points

Uykusuzluk ve Huzursuzluk Halleri: Okul öncesi çocu­ğunda merkezi tipten uyku bozukluklarına rastlanılması çok nadirdir. Bunun yanı sıra uyku düzensizliği gösteren bir çocukta özellikle yakın çevrenin oluşturduğu sebepleri ara­mak yerinde olur. Bunlar:

a — Çocuğu rahatsız eden baş ve beden kısımlarında­ki ağrılar,

b — Bedeni hastalıklar,

c — Solunum yollarını tıkayıcı veya daraltıcı sebepler,

d — Beslenme problemleri ve bozuklukları, olarak bi­linirler.

Uykusuz çocuk kısa sürede huzursuz ve ters bir mizaç geliştirir, genelde öfkeli ve hırçındır. Gündüz aşırı ve çok hareketli olan çocuklar geceleri oldukça zor uyurlar. Bu çocuklarda uyku sırasında yatakta sürekli yer değiştirme­ler, konuşma, korku, haykırma, ağlama halleri ve sıçrama­lar olabilir.

Çocuklarda Uyku Problemleri
Çocuklarda Uyku Problemleri

Bazen de uykunun hemen başında el ve kol hareket­leri, tekrarlanan anlamsız hareketler, baş sallama, kollar­da ritmik silkelenmeler ortaya çıkar. Bu kaçak hareketler uyku derinleştikçe artar. Çocuğun yaşı ilerleyince bunla­rın giderek azaldığı ve kaybolduğu dikkati çeker.

Ana – baba uyumsuzluğu, kardeşler arasında geçimsiz­lik, rahatsız eden bir ağabeyin varlığı, aynı cinsten iki kar­deşin bir yatakta yatırılması, aile fertlerinden birinin has­ta olması, çocuğun ev dışında korktuğu problemli olduğu birisinin bulunması genelde görülen sebepler arasındadır.

Annenin çocuğun uykusu ile aşırı ilgilenmesi, uyku sa­atlerinde çocuğa gösterilen şefkatin artması, uyuması için çocuğa bir takım vaat ve tekliflerde bulunulması, hikaye anlatılması çocukta heyecan geriliminin artmasına ve uy­ku için gerekli olan gevşemenin olmamasına sebep olur.

Çocuklar bu gibi durumlarda:

a — Yatağa girmede isteksizlik, münakaşa çıkarma, yersiz isteklerde bulunma, yatmamak için çeşitli bahane­ler uydurma.

b — Ağlama, oyuncakları ile ilgilenme ve bunları ya­tağına taşıma, sık sık uyanarak ana – babayı yatağına ça­ğırma, beraber yatma isteminde bulunma,

c — Uyku saatleri yaklaştıkça hareketliliğin artması, daha yüksek sesle ve bağırarak konuşma, saldırganlık, kaka kaçırma ve işeme problemleri yaratma,

d — Sıkıntı, terleme, öksürme, korku, panik hali, bu­lantı ve benzeri kusurlar ortaya çıkarırlar.

Uyurgezerlik: Her altı çocuktan birinin bu alışkanlığı olduğu tespit edilmiştir. Bazı ailelerde kalıtsal bir ka­rakterdedir. Uykularında konuşan ve ağlayan çocukların aynı zamanda uyurgezer olmaları sıklıkla görülen bir durumdur. Ayrıca bu olay gece korkuları ile de ilgili olabilmektedir. Uyurge­zerlik çoğunlukla çocuğun heyecan ve efektif bozuklukla­rı ile ilgili olmasına rağmen bu halin bir tür sara nöbeti de olabileceği gözden uzak tutulmamalıdır.

Gece Korkuları ve Kabus Görme: Çocuklarda ve yetiş­kinlerde görülen bu durum sıklıkla bir sara hastalığı ola­rak bilinir. Nöbet sırasında çocuk, yatağına oturur, otoma­tik ve anlamsız hareketler yapar, konuşur, mırıldanır, ba­ğırmalar olur, ürktüğü, panik içinde olduğu görülür. Bu sırada kendisine söylenen yatıştırıcı sözleri duymaz ve an­lamaz, kendisini korkutan şeylerin hayvan ve insan hayal­leri olduğu anlaşılır. Çoğunlukla zararsız ve geçici bir du­rum olup geceleri çok yedirilmiş çocuklarda ortaya çıkar. Bunun yanı sıra kan şekerinin düşmesi, karbondioksit ze­hirlenmesi, çocukta görülen teneffüs zorlukları da sebepler arasındadır. Eve geç gelen alkolik babaların çocukların­da daha sık görüldüğü dikkati çekmiştir. Freud ekolü bu durumu psikoseksüel çatışmaların çocukta yaptığı bir panik hali olarak tanımlar. 2-3 yaş arası çocuklarda daha sıktır, yedi yaşından sonra devam etmesi halinde bir sara hastalığı akla getirilmelidir.

Karanlık Korkusu: Çocukların karanlıkta yalnız kal­maktan korkmaları şeklinde görülür. Daha çok anlatılan korku verici hikayeler sonucu oluşur. Çocuk aydınlık bir odada uyumak ister. Çocuğa alıştırarak verilecek aydınla­tıcı bilgiler genellikle bu kötü alışkanlığın giderilmesinde faydalı olur. Önemli bir kusur değildir.

Narkolepsi: Gündüzleri görülen ve birden uykuya dal­ma şeklinde kendisini gösteren bir alışkanlıktır. Uyku bas­tırınca çocuk adeta birden yığılır ve derin bir uykuya da­lar, uyandırılırsa çok huzursuzlanır ve öfke gösterir. Bu alışkanlığın bir tür sara olduğu bilinmektedir.

Uykuya Girişte Görülen Kötü Alışkanlıklar: Çocukların bir kısmında uykuya geçiş ve yatağa giriş sırasında bir se­ri olumsuz ve anlamsız ritüeller görülür. Bunlar:

— Konuşmak, kendisi ile konuşulmasını istemek,

— Diş gıcırdatmak, mırıldanma, kısa süreli ağlama ve gülme halleri göstermek,

— Sık sık kalkıp idrara çıkmak, yemek yeme arzu­su göstermek,

— Okşanmasını, gıdıklanmasını, kaşınmasını iste­mek,

— Parmak emmek, baş sallamak, genital bölgeleri ile oynamak,

— Renkler ve şekiller görmek, şeklinde kaçak hare­ketler ve duyumlardır.

Peki Çocuklarda Uyku Problemi Nasıl Çözülür ve Uyku Düzeni Nasıl Sağlanır?


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

122
58 shares, 122 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün! Üzgün!
1
Üzgün!
SEVİMLİ! SEVİMLİ!
3
SEVİMLİ!
BERBAT! BERBAT!
3
BERBAT!
HOŞ DEĞİL! HOŞ DEĞİL!
3
HOŞ DEĞİL!
ÇOK HOŞ! ÇOK HOŞ!
2
ÇOK HOŞ!
KOMİK! KOMİK!
3
KOMİK!
BEĞENDİM BEĞENDİM
4
BEĞENDİM
İYİ İYİ
5
İYİ
İDARE EDER! İDARE EDER!
5
İDARE EDER!
Ceyda YILMAZ

Eğitimli ve fekat bir o kadarda başıbozuk , yaşamdan keyf almasını bilen neşeli bir tipim işte :)

One Comment

  1. Çocuklarda uyku problemi biraz zor aşılıyor, bizim çocuğun uyku sorununu kaldırmak için 1 aya yakın oğraşmıştık, sonunda uykusu düzene girmişti.

Yorumlar kapalı

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format