Dejavu Nedir, Kimlerde Rastlanır?

Dejavu Nedir, Kimlerde Rastlanır ve hangi Hallerde Görülür Hakkında enteresan bilgiler yazımızda.6 min


133
64 shares, 133 points

Beyin hattınızda dalgalanılan yaşanmamış olayları yaşanmış gibi hissetiniz mi daha önce ? Eğer hissetiyseniz sizde mutlaka dejavu yaşamışsınızdır. Daha çok yoğun işlerde çalışanların kullandığı, dejavu kelimesinin kavramının ne anlama geldiğini ve sorunları hakkındaki detaylı bilgileri aşağıdaki yazıda okuyabilirsiniz.

Dejavu Nedir, Kimlerde Rastlanır?
Dejavu Nedir, Kimlerde Rastlanır?

DEJAVU NEDİR ?

Kelime anlamı olarak hiç beklemediğiniz anda gözle görülen veya yapılan bir olayı ben bunu daha önce yaşamıştım veya görmüştüm gibi cümleler zihninizden geçiyorsa bu olaya Dejavu denir. Bilimsel olarak insanların ortalama 3/2 ‘sinin yaşamadığı olayı daha öncede yaşamış gibi hissediyor. Genellikle ergenlik dönemi başta olmak üzere 17 – 30 yaşları arasında dejavuya sıklıkla rastlanabilir. Dejavunun psikolojik açıdan eğer kötü bir olaysa gerçekleşecek mi ?, gerçekleşmeyecek mi ? gibi soru işaretlerinin aklınıza takılma olasılığı oldukça yüksek.

DEJAVU‘YA KİMLERDE RASTLANIR

Epilepsi , gibi hastalıkları olan insanlarda dejavu yaşanması muhtemel. Eski araştırmalara göre şizofreni ve anksiyete hastalarının sıklıkla dejavu yaşadığı söylenmiştir. Ancak bugun kü bilimsel araştırmalar sonucu dejavunun : şizofreni ve anksiyete ile bir bağlantısına saptanmamıştır. Ergenlik çağında özellikle üniversite veya lise , sınavların olduğu tarihlerde psikolojik açıdan bir baskınlıkdan dolayıda dejavuyu rastlanması taban yaş olarak on yedi yaşının belirlenmesine neden olmuştur. Büyüklere hitaben ise iş yorgunluğudan dolayı zaman zaman dejavu gerçekleştiği gözlemlenmiştir.

DEJAVU YAŞAYAN KİŞİLER NE YAPMALI

Beynimiz zaman mekanizmasının yorgun olduğu vakit kendini göstermekle hükümlü olan dejavudan kurtulmak veya korunmak için ; Stresli ortamlardan uzak durmalı, Belirli bir uyku düzeni olmalıdır bunlara ilave olarak belgesel videoları izlemek veya deniz havası alabileceğiniz alanlarda bulunmak beyninizdeki depoyu hafifleterek rahatlamanıza ve dejavu yaşamamanıza neden olacaktır.

DEJAVU NASIL GERÇEKLEŞİYOR

Resmi olarak ilk kez 1928 Yılında Edward Titchener’in yazıp, yayımladığı Bir Psikoloji Kitabı eserinde Dejavu açıklanmıştır. Edward Titchener’in yazısına göre Dejavuyu deneyleme yolu üzerinden algılar üretiyor. Genelde çok fazla yaşanmadan oluşan dejavuların hastalık olarak bir etkisi olmasada , Sık sık dejavu yaşan çeşitli hastalıklara yol açma riski bulunuyor.

Dejavuda kendi arasında hissiyatlerine göre 2 türe ayrılıyor bunlar:

Dejavizite : Yaşanmamış bir olayın yaşanmış gibi hissetmek
Dejasenti : Görülmemiş bir olayı görmüş gibi hissetmek

DEJAVU’NUN TAM TERSİ JAMEİSVU

Dejavunun yaşanmamış olayları yaşanmış gibi hisseden bi ifade olduğunu yukarıdaki yazıda anlatmıştı. Jameisvu ise dejavunun tam tersi olarak yaşanmış bir olayı veya gördüğü insanları hiç o an yaşanmamış gibi görmemiş gibi hissetme ifadesidir.

Beyin dalgalarından kaynaklanan kısa devre diye söyleyebileceğimiz bu olayların. Düşünce ağırlıklı yada rüya görmüş birinin hafızalarda kalan ufaltılardan kaynaklandığı söylenmekte. Din’ler açısından da bu konular ele alınmakta , İslam dini tarafından ise yargılarla ifade edilmesede yaşanmış bir olayın ‘’ kader ’’ adı altında yaşantılarının önceden yazılıp çizilip gerçekleşmesi şeklinde yorumlanabiliyor.

 

 

Bir önceki yazımız olan Dünyaya Bakışınızı Değiştirecek 10 İlginç Bilgi başlıklı makalemizde Günlük Hayata Bakışınızı Değiştirecek 10 İlginç Bilgi, Hayata bakışınızı değiştirecek 10 Güçlü Bilgi ve Listeler hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

133
64 shares, 133 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün! Üzgün!
16
Üzgün!
SEVİMLİ! SEVİMLİ!
16
SEVİMLİ!
BERBAT! BERBAT!
16
BERBAT!
HOŞ DEĞİL! HOŞ DEĞİL!
13
HOŞ DEĞİL!
ÇOK HOŞ! ÇOK HOŞ!
12
ÇOK HOŞ!
KOMİK! KOMİK!
7
KOMİK!
BEĞENDİM BEĞENDİM
20
BEĞENDİM
İYİ İYİ
26
İYİ
İDARE EDER! İDARE EDER!
22
İDARE EDER!
Ceyda YILMAZ

Eğitimli ve fekat bir o kadarda başıbozuk , yaşamdan keyf almasını bilen neşeli bir tipim işte :)

One Comment

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı