Devlet Destekli Evlilik Kredisi 2017

2017 yıllı Devlet Destekli Evlilik Kredisi hakkında ilginç bilgiler.Devlet Destekli Evlilik Kredisi İçin Belirlenen Şartlar,Çeyiz Hesabı Nedir? Kimler Açtırabilir?7 min


153
74 shares, 153 points
Devlet Destekli Evlilik Kredisi 2017
Devlet Destekli Evlilik Kredisi 2017

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının hazırlamış olduğu uygulamada devlet destekli evlilik kredisi gençler için ortaya çıkmıştır. Maliye ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın da katkısıyla birlikte 18-24 yaş aralığında olan gençlere 10.000 TL’lik kredi desteği verilmektedir. Evlenme konusunda maddi açıdan sıkıntı yaşayan gençler artık zorlanmayacaktır. Bu uygulamanın bazı şartları bulunmaktadır. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı’nın sunmuş olduğu şartlar ve Türk Ceza Kanunu’nda yer alan ağır suçları sicilinde bulunmayan gençler bu uygulamadan yararlanabilecektir. Devlet destekli evlilik kredisinin sınırı 10.000 TL olurken geri ödeme süresi 4 yıldır. Geri ödeme noktasında Bakanlık tarafından 1 yıl geri ödemesiz olmuştur. Böylece toplamda 5 yıllık bir geri ödeme süresi bulunmaktadır. Bu uygulamayı esas alarak evlenen çiftler ilk yıldan bebek sahibi olduklarında 1 yıl daha borçları ertelenecektir. 2 yıl geri ödemesiz olarak 4 yıl içinde borçlarının bitirilmesi istenecektir. Bu şartlar, devlet yurdunda kalan, öksüz ve yetim olan gençler içinde geçerlidir.

Devletin vermiş olduğu imkanlardan yararlanarak yuva kurma hakkına sahip olabilirsiniz. Belirlenmiş olan şartlar doğrultusunda verilen maddi destek ile faizsiz evlilik kredisini talep edebileceksiniz.

Devlet Destekli Evlilik Kredisi İçin Belirlenen Şartlar

 • Evlenecek olan çiftlerin yaş aralığı 18- 24 olmalıdır.
 • Maddi imkan yetersizliğinden dolayı evlenemeyecek durumda olmaları gerekir.
 • Türk Ceza Kanunu’nda belirtilen ağır suçlar arasından herhangi biri ile cezalandırılmaması gerekir.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından belirtilen bu şartları sağlamış olduğunuzda her Türk vatandaşı devlet destekli faizsiz evlilik kredisinden yararlanabilir. Faizsiz 1 yıl geri ödeme olmadan 10.000 TL evlilik kredisi devlet tarafından sizlere sunulacaktır.

Üniversite mezunu olan bireyler için yaş aralığı 26’a kadar uzatılmıştır. Evlilik kredisi bankalar aracılığıyla verilmektedir. Evlenmeyi düşünen bireyler başvurularını tercih ettiği bankalardan yaparak, taleplerini bildirebilirler.

Çeyiz Hesabı Nedir? Kimler Açtırabilir?

27 yaşından önce evlenmek isteyen bireyler bu uygulamadan yararlanabilirler. Gençlerin evlilik hazırlıkları için biriktirdikleri paranın %20’ye varan oranını ve 5.000 TL’ye kadar devlet destek sağlayacaktır. TL cinsinden yurt içinde bulunan bankalardan birini tercih ederek hesap açtıracaksınız. 18 yaşından küçük olan bireyler için veli ya da vasis hesap açma hakkına sahiptir. Çeyiz hesabı çiftlerin ortak hesabı olduğu için yalnızca bir hesap olacaktır. Aynı zamanda açmış olduğunuz bu hesap başka bir bankaya taşınmamaktadır.

Evlilik tarihinizden en az 3 yıl önce aylık olarak ödeme yapacaksınız. Bu ödemelerin miktarı en az 100 TL en fazla ise 1000 TL olacaktır. Ödemelerinizi 3 aylık şeklinde de yapabilirsiniz. Bu durumda en az ödeyeceğiniz miktar 300 TL en fazla ödeyeceğiniz miktar ise 3000 TL olacaktır.

 • 3-4 yıl arasında ödeme yaptığınız da %10’u kadar katkı alabileceksiniz. (devlet katkısı 4000 TL’ yi aşmamak şartıyla)
 • 4-5 yıl arasında ödeme yaptığınız da %15’i kadar katkı alabileceksiniz. (devlet katkısı 4500 TL’yi aşmamak şartıyla)
 • 5 ve üzeri ödeme yaptığınız da %20 kadar katkı alabileceksiniz. (devlet katkısı 5000 TL’yi aşmamak şartıyla)

Çeyiz Hesabı Açan Bankalar

 • Ziraat Bankası
 • Vakıflar Bankası
 • Halkbank
 • Türkiye İş Bankası
 • Garanti Bankası
 • Yapı Kredi
 • Fibabanka
 • Denizbank
 • Akbank
 • Şekerbank

Tercih ettiğiniz bankanın şubesine giderek gerekli olan bilgileri toplayabilirsiniz. Başvurunuzu kısa sürede yapma hakkına sahip olabileceksiniz. Berlirtilen şartları yerine getirdiğiniz de herhangi bir sorun ile karşılaşmadan çeyiz hesabı açtırabileceksiniz. Yapacağınız birikim ve devlet desteği ile evlilik masraflarınızı düşünmeyecek, uygun koşullarda ödeme şartlarını da yerine getirerek süreci tamamlayacaksınız.

Bir önceki yazımız olan En Korkunç 10 Kabus ve Anlamı başlıklı makalemizde en çok görülen kabuslar ve anlamları, En çok görülen rüyalar ve nalmaları ve kabuslar ve anlamları hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

153
74 shares, 153 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün! Üzgün!
11
Üzgün!
SEVİMLİ! SEVİMLİ!
41
SEVİMLİ!
BERBAT! BERBAT!
25
BERBAT!
HOŞ DEĞİL! HOŞ DEĞİL!
24
HOŞ DEĞİL!
ÇOK HOŞ! ÇOK HOŞ!
43
ÇOK HOŞ!
KOMİK! KOMİK!
15
KOMİK!
BEĞENDİM BEĞENDİM
54
BEĞENDİM
İYİ İYİ
45
İYİ
İDARE EDER! İDARE EDER!
37
İDARE EDER!
Ceyda YILMAZ

Eğitimli ve fekat bir o kadarda başıbozuk , yaşamdan keyf almasını bilen neşeli bir tipim işte :)

3 Comments

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı