Dijital Kameraya Giriş

Tıpkı tüm diğer elektronikler gibi, artık kameralar da neredeyse tamamen dijital sistemlere geçiş yaptı. Bu yazıda da dijital kameraya giriş konusuna değinip, temel mekaniklerinden bahsedeceğiz.7 min


121
54 shares, 121 points
Megapiksel Nedir?
Megapiksel Nedir?

Tıpkı tüm diğer elektronikler gibi, artık kameralar da neredeyse tamamen dijital sistemlere geçiş yaptı. Bu yazıda da dijital kameraya giriş konusuna değinip, temel mekaniklerinden bahsedeceğiz.

Hafıza Kartları

Dijital kameralara dair en çok sorulanlardan birisi de SD kartlar. Eğer dijital kameranız varsa zaten konuya hakimsinizdir. Şu anda pek çok kamerada SD kart kullanılırken, bunun da iyi bir sebebi var çünkü hem küçükler, hem de oldukça ucuzlar.

Birçok kişi ‘Megapiksel Nedir? ’ sorusunu yöneltirken, net cevap vermek zor çünkü bunu etkileyen pek çok faktör var. İlk ve en önemli şey tabii ki kartın kapasitesi. Şu anda en sık olarak 16-32GB boyutunda kartlar tercih edilirken, 16GB Class 10 kartlar yaklaşık 50 TL tutarında. Eğer fotoğrafçılıkla uğraşıyorsanız ve fazla video çekmiyorsanız, çoğu zaman 16GB kart fazlasıyla yeterli olacaktır. Yüksek kalitede video kaydı yapıyorsanız da tavsiyemiz en azından 32GB tercih etmenizdir. Ayrıca yanınıza bilgisayar alamayacağınız ve bolca çekim yapacağınız uzun seyahatlere çıkıyorsanız da, SD kartınızı büyük seçebilirsiniz.

Tabii ki tek sorun kartın hafızası olsaydı her şey daha kolay olurdu fakat değerlendirmeniz gereken başka faktörler de var. Bunların başında kartın ‘Class’ özelliği geliyor. Aslında her Class tipi SD kart dijital makinenizde çalışır fakat sundukları performans farklı olur. Class, hafıza kartının yazma hızını belirtmektedir. Genelde piyasada 4,6 ve 10 Class kartlar yer alırken, eğer sadece fotoğraf çekecekseniz düşük Class sorun yaratmayacaktır. Fakat eğer video kaydı yapıyorsanız, Class 10 harici kartlar dışında çekim yapmanız mümkün değil.

Diğer değerlendirilmesi gereken de SD, SDHC ve SDXC formatları. HC’nin anlamı yüksek kapasite (high capacity) iken, XC ise arttırılmış kapasite (extended capacity) anlamına geliyor. 4GB ve üstü kartlar HC sınıfındayken, 32GB olanlar ise XC olarak değerlendirilir.

Megapiksel nedir?

Mağazaya gittiğinizde, sitelere baktığınızda her kameranın farklı megapiksele sahip olduğunu görürsünüz. Megapiksel, 1 milyon piksele eşittir ve her piksel de bir renk noktasıdır. Yani megapiksel ne kadar artarsa, fotoğrafınızı büyüttüğünüzde oluşan bulanıklık da o kadar azalır.

Fakat sanılanın aksine, piksel artışı her zaman en iyiye işaret etmez. Örneğin giriş seviyesi bir model olan Canon EOS 1300D’den bahsedelim, bu makinede 18 megapiksel var. Aynı zamanda bas-çek tarzı, basit bir fotoğraf makinesinde de 18 megapiksel olabiliyor. Arada fiyat olarak da ciddi uçurum var, öyleyse neden Canon alalım ki?

Büyük bir kamerada, kamera lensinin içine daha çok ışık alınır. Bu yüzden de piksel sayısı aynı olsa da bile çekilen fotoğraf daha kaliteli, daha isabetli olur. Diğer bir konu da noise, gürültü ve parazit kavramları. Aslına bakarsanız hepsi aynı anlama geliyor ve fotoğraf üzerindeki karıncalanma benzeri bozuklukları ifade ediyor. Bu da büyük, pahalı DSLR makinelerin tercih edilmesindeki önemli bir etken. Basit bir dijital kamerayla çekeceğiniz fotoğrafın çözünürlüğü yüksek olsa bile yakınlaştıkça bariz şekilde paraziti fark edersiniz. Pahalı DSLR’lerde ise sensöre ayrılan yer fazla olduğundan, görsel parazitler oluşmaz.

Diğer bir kalite farkı da lenslerde yaşanıyor. DSLR, büyük kameraların lensleri dah aiyi çünkü daha büyük ve çoğu zaman da değiştirilebilirler. Sıradan dijital kameralarda bu mümkün değilken, giriş seviyesi DSLR kameraların bile hemen hemen hepsinde lensi değiştirmek, fotoğraf  – video kalitesini kat kat arttırmak mümkün.

 

Bir önceki yazımız olan Nicola Tesla Hakkında muhtemelen daha önce duymadığınız 11 ilginç bilgi başlıklı makalemizde Edison ve Tesla, Listeler ve nicola tesla hakkında ilginç bilgiler hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

121
54 shares, 121 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün! Üzgün!
13
Üzgün!
SEVİMLİ! SEVİMLİ!
29
SEVİMLİ!
BERBAT! BERBAT!
10
BERBAT!
HOŞ DEĞİL! HOŞ DEĞİL!
14
HOŞ DEĞİL!
ÇOK HOŞ! ÇOK HOŞ!
14
ÇOK HOŞ!
KOMİK! KOMİK!
25
KOMİK!
BEĞENDİM BEĞENDİM
23
BEĞENDİM
İYİ İYİ
19
İYİ
İDARE EDER! İDARE EDER!
15
İDARE EDER!
Ceyda YILMAZ

Eğitimli ve fekat bir o kadarda başıbozuk , yaşamdan keyf almasını bilen neşeli bir tipim işte :)

2 Comments

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı