Dillere Dair 6 Yanılgı ve İlginç Gerçekler

Bu listemizde Dillere Dair 7 Mit ve Yanılgı ve diller hakkında ilginç bilgilere yer verdik.1 min


145
77 shares, 145 points

Birçok konuyla kıyaslandığı zaman dilbilim son derece demokratik gözükebilir. Fizik, matematik ve tarih gibi alanlar genellikle gözlemlenemeyen olaylara sahiptir. Diğer yanda dilbilim ise daha samimi bilgilere sahiptir. Fakat ortaya çok sayıda varsayım ve hatta yanılgı çıkar. Fakat dillere bilimsel açıdan baktığımızda, bunların birçoğunu çürütebiliriz.

 

 1. 1 İngilizce (Veya Fransızca, Rusça, Tamilce) Dünyanın En Zengin Dilidir


  Özellikle de Amerikalılar İngilizce dilinin kelime haznesi bakımından dünyada en zengin olduğunu düşünür. Bunun sebebi de aslında İngilizce’nin son derece ‘karışık’ olmasıdır çünkü Almanca’dan, Fransızca ve Latince’den kısımlar içerir. Elbette kelime sayısı nereden baktığınıza göre değişir. Webster’a göre 475 bin İngilizce kelime varken, farklı kurumlar bunu ‘milyon’ olarak açıklar. Fakat işin aslı İngilizce dünyanın en zengin dili de değildir.
 2. 2 Çocuklar Yetişkinlere Göre Daha Kolay Dil Öğrenir


  Bu da son derece yaygın bir şehir efsanesidir ve genellikle dil öğrenme konusunda yetişkinlerin cesaretini kırar. Fakat işin aslı yaş geçtikçe dil öğrenmenin zorlaşması söz konusu değildir. En başta bir bebeğin konuşmayı öğrenmes çok zordur. 6-7 yaşına kadar bu süreç devam eder. Yetişkinlerde ise dil öğrenme daha hızlı gerçekleşir. Hatta bazı çok dilli kişilerin üç ayda yeni bir dil öğrendiği dahi gerçektir.
 3. 3 Bazı Diller Diğerlerine Göre Daha Kolaydır


  Dillerin karmaşıklığı biraz tartışmalı bir konu. Pek çok insan bazı dillerin diğerlerine göre daha kompleks olduğunu düşünse de, dilbilimcilere göre bunu ortaya koymak çok zor. David Crystal’a göre tüm dillerin kompleks bir grameri yer alırken, basitlik tartışmalı bir konu fakat her biri kendi içinde komplike durumda.
 4. 4 İşaret Dilleri Tam Bir Dil Değil


  İşaret dilleri de benzer şekilde bazı yanlış anlamalara maruz kalıyor. Birçok insan onları sözlü dilin bir hâli gibi görse de, 2011 yılında İtalyan Meclisi İtalyan İşaret Dili ismini Mimik ve Jest Dili olarak değiştirdi. Gerçek şu ki işaret dilleri kendi içinde bütün ve anlamlı dillerdir. Örneğin Amerikan İşaret Dili, normal İngilizce gramerden ayrı bir konumdadır. Aynı durum başka dillerde de görülür.
 5. 5 Hayvan Dilleri


  Hayvanların pek çok iletişime geçme şekli olsa da, aynı zamanda yanlış anlaşılmalar da var. Bunlar arasında en yaygını, hayvanların ilkel insan dilleri şeklinde konuştuğu fakat bu biraz kafa karıştırıcı. Çünkü ‘dil’ ile ne kast ettiğimizi anlamamız gerekiyor. Dil tanımlanırken iki kriter ele alınır. Bunlardan birincisi ayrıklıktır. Dil oluştururken amaç görünmez elementlerin bir araya gelmesidir. Diğer kriter ise yaratıcılık ya da verimlilik olarak geçer. Hayvanlar ise bu kombinasyonları kuramazlar.
 6. 6 Mesajlaşarak Konuşmak Çocukların Dilini Bozuyor


  Birçok ebeveyn sosyal medya ve akıllı telefonların çocukların dilini bozduğunu düşünüyor. Fakat araştırmalara göre konuşmada ve yazmada oldukça başarılılar, hatta bazı yönlerden daha iyiler. Öncelikle bugünün çocuklarının önceki nesiller gibi iletişim kuramadığı savı kesinlikleg erçeği yansıtmıyor. Hatta araştırmalara göre mesaj attıkça yazma kabiliyetleri de gelişiyor.

Bir önceki yazımız olan Dünyaya Bakışınızı Değiştirecek 10 İlginç Bilgi başlıklı makalemizde Günlük Hayata Bakışınızı Değiştirecek 10 İlginç Bilgi, Hayata bakışınızı değiştirecek 10 Güçlü Bilgi ve Listeler hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

145
77 shares, 145 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün! Üzgün!
7
Üzgün!
SEVİMLİ! SEVİMLİ!
29
SEVİMLİ!
BERBAT! BERBAT!
20
BERBAT!
HOŞ DEĞİL! HOŞ DEĞİL!
20
HOŞ DEĞİL!
ÇOK HOŞ! ÇOK HOŞ!
19
ÇOK HOŞ!
KOMİK! KOMİK!
15
KOMİK!
BEĞENDİM BEĞENDİM
14
BEĞENDİM
İYİ İYİ
35
İYİ
İDARE EDER! İDARE EDER!
22
İDARE EDER!
Ceyda YILMAZ

Eğitimli ve fekat bir o kadarda başıbozuk , yaşamdan keyf almasını bilen neşeli bir tipim işte :)

4 Comments

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı