Dişlerinizi fırçalamadığınızda gerçekten neler olur?

Dişlerinizi fırçalamamanız durumunda ortaya çıkabilecek olumsuzlukları ele aldık listemizde. İnanın diş fırçalamanın bu olumsuz sonuçlarına çok şaşıracaksınız.1 min


171
95 shares, 171 points

Büyük olasılıkla bir veya iki kez, dişlerinizi düzenli olarak fırçalamanız grektiğini biliyorsunuz . Sadece hijyenle ilgili değil, düzenli olarak dişlerinizi fırçalamak genel sağlığınızı da korumanıza yardımcı olabilir. Dişlerinizi fırçalamamanız durumunda ortaya çıkabilecek olumsuzlukları ele aldık listemizde . İnanın diş fırçalamanın bu olumsuz sonuçlarına çok şaşıracaksınız.

 

 1. 1 Periodontal hastalık ve kemik kaybı


  Hiç düşünmemiş olabilirsiniz, ancak çürükler ek olarak, aslında dişlerinizi fırçalamamanızdan daha ciddi bir periodontal hastalık ve hatta kemik kaybı yaşayabilirsiniz.
 2. 2 Diyabet


  Diyabet, çok fazla insanı, çocuğu rahatsız eden ciddi, kronik bir durumdur. Journal of American Dental Association'da yayınlanan bir araştırmaya göre, periodontit (diş eti iltihabı / enfeksiyonu olarak da bilinir) ve diyabet arasında bir ilişki mevcut gibi gözüküyor.
 3. 3 Kalp hastalığı


  Bir dakika , O da ne? Dişlerinizi fırçalamama ile kalp rahatsızlığı arasında bir ilişki var mı? Evet maaleef bu doğru! Dişlerimizi fırçalamadığımızda ağzınızda kalan bakteri kan dolaşımına giriyor ve vücudunuzun bulaşıcı hastalıklarla savaşabilme kabiliyeti gibi doğal vücut süreçlerinizi etkileyebiliyor ve hatta kötü ağız sağlığı kalp rahatsızlığına, felç ve hatta Alzheimer hastalığına neden olabiliyor..
 4. 4 Ağız kokusu


  Dişlerinizi fırçalamayınca plak için bir ortam yaratıyorsunuz ve çürümenin ağzınızda gelişmesini sağlıyorsunuz. Bugün yediğiniz her şeyi düşünün, her yemek yediğinizde, o yiyecek kalıntıları dişlerinize yapışır. Artık gerisi malum…
 5. 5 Dişeti iltihabı


  Maalesef daha büyük ve ciddi bir hastalıkla karşılaşmanın ilk adımıdır dişeti iltihaplanması.
 6. 6 Lekeli dişler


  Koyu renkli pigmentlere (kahve, çay, pancar ve şarap gibi) sahip olanları yerseniz veya içerseniz, dişleriniz sararabilir . Sigara, aynı zamanda dişlerinizi koyulaştırıp zamanla lekelenmesine neden olabilir.
 7. 7 İnme


  Doğru, dişlerinizi fırçalamayın kalp krizlerine ve inme vakalarına yol açabilir. Ağızdaki plakta bulunan bakteriler kan dolaşımına girip kalbe ve beyne seyahat ederek arteryal plak yaratıyor. Eğer o plak bölgedeki kan akışını engelleyecek kadar büyürse o bölgedeki hücreler oksijen eksikliğinden ölecekler, ve maalesf ki kalp ve beyin arteryel plakın zararlı etkilerine en çok duyarlı alanlardır.
 8. 8 Erken doğum


  Dişlerinizi yeterince fırçalamazsanız, hamile kaldığınızda bebeğini olumsuz yönde etkileyebilir. Eğer diş eti hastalığınız varsa, erken doğum yapmanız gerekebilir, yani bebeğiniz olması gerektiği gibi büyümeyecek ve gelişmeyecektir, bu da bir sürü diğer sorunlara yol açabilir.

Bir önceki yazımız olan II.Dünya Savaşı Hakkında 20 İlginç Gerçek başlıklı makalemizde 2. Dünya Savaşı Hakkında Bilinmeyen 20 İnanılmaz Gerçek, 2. Dünya Savaşı Hakkında İlginç Bilgiler ve Herkes Tarafından Bilinmeyen 20 Fotoğrafla 2. Dünya Savaşı hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

171
95 shares, 171 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün! Üzgün!
21
Üzgün!
SEVİMLİ! SEVİMLİ!
27
SEVİMLİ!
BERBAT! BERBAT!
18
BERBAT!
HOŞ DEĞİL! HOŞ DEĞİL!
18
HOŞ DEĞİL!
ÇOK HOŞ! ÇOK HOŞ!
20
ÇOK HOŞ!
KOMİK! KOMİK!
31
KOMİK!
BEĞENDİM BEĞENDİM
42
BEĞENDİM
İYİ İYİ
45
İYİ
İDARE EDER! İDARE EDER!
30
İDARE EDER!
Ceyda YILMAZ

Eğitimli ve fekat bir o kadarda başıbozuk , yaşamdan keyf almasını bilen neşeli bir tipim işte :)

5 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. diş sağlığı bu kadar önemli demek . bunu çocuklara aşılamamız lazım bu bilgilerle….!

 2. Dişler eskiden çok az önemseniyordu, halen bile önemsemeyenler var ancak yaş genç iken pek fark edilmiyor da yaş ilerledikçe dişlerin önemi anlaşılıyor.

 3. Dişleri günümüzde halen önemsemeyen insanlar var ya, gerçekten anlamıyorum dişlerimiz o kadar çok önemli ki hiç taviz vermememiz gerekiyor bu konuda.

 4. 5 – 6 aydır fırçalamıyorum, ağız yaraları başladı, zaten elime toplu para geçsin dişlere bi bakim yaptırıcam

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı