Dünya Hakkında 10 Şaşırtıcı Gerçek İlginç Bilgiler

Dünya Hakkında 10 Şaşırtıcı Gerçek İlginç Bilgiler1 min


220
93 shares, 220 points
Dünya Hakkında 10 Şaşırtıcı Gerçek
Dünya Hakkında 10 Şaşırtıcı Gerçek

Dünyayı gezdikçe ya da okuyup, öğrendikçe hâlâ çok yeni sayılacak bilgilere ulaşıyoruz. Okyanuslar, yağmur ormanları, hayvan ve bitkiler, tüm bunlar sıradışı yönlere sahipler. Dünya devamlı değişip, farklılaşırken, biz insanlara da bunları keşfetmek düşüyor. İşte Dünya’mıza dair bilmediğimiz 10 bilimsel gerçek ilginç bilgiler:


 1. Ceyda YILMAZ
  7
  Mezosfer, iyonosfer, ekzosfer ve termosfer gibi gezegenimizi kaplayan pek çok katman var fakat bunların arasında Dünya’ya en yakın olanı, troposfer olarak biliniyor ve hayatta kalmamızı sağlıyor. Aslına bakarsanız, troposfer katmanlar arasında en ince olanı ve sadece 16 km yükselikte yer alıyor.


 2. Ceyda YILMAZ
  6
  İnanın ya da inanmayın, Dünya’daki çöllerin büyük kısmı kumdan oluşmuyor. Hatta çöllerin yüzde 85’i kaya ve çakıl taşlarından meydana geliyor. Yani çöl – kum ilişkisi konusunda yanlış inanışlar söz konusu. Dünyanın en büyük çölü olan Sahra, Afrika’nın üçte birini kaplarken (aynı zamanda devamlı büyümekte), neredeyse ABD büyüklüğünde.


 3. Ceyda YILMAZ
  6
  Başka bir suya akıntısı olmayan en büyük deniz Hazar Denizi (bazen Hazar Gölü de denmektedir) olarak bilinir ve İran ile Rusya sınırlarındadır.


 4. Ceyda YILMAZ
  6
  Amerika Birleşik Devletleri Jeoloji Araştırmaları Kurumu’na göre, yağmurla birlikte her sene Dünya üzerine yaklaşık 1000 ton çöplük-atık iniyor.


 5. Ceyda YILMAZ
  5
  Aslında Dünya tam anlamıyla yuvarlak değil. Üst ve alt kutuplarda hafif düzleşmeler varken, buna bilim adamları yassı küre manasına gelen ‘oblate spheroid’ adını veriyor


 6. Ceyda YILMAZ
  5
  Eğer okyanuslardaki tüm suyu boşaltıp tuzunu alırsanız ve ardından dünyaya serperseniz, heryer 150 metre daha yüksek olacaktır.


 7. Ceyda YILMAZ
  5
  Dünya’daki en derin göl Sovyetler Birliği’nde yer alıyordu ve Baykal Gölü’ydü. Gezegendeki toplam tatlı suyun yüzde 20’si de burada bulunmaktadır.


 8. Ceyda YILMAZ
  5
  Depremler yıkıcı bir şekilde zarar verebilir ve pek çok kez ölümlere sebep olabilirler. Buna rağmen Dünya’da her yıl yaklaşık 1 milyon deprem olur ve bunların neredeyse hiçbiri kayıt altına alınmaz.


 9. Ceyda YILMAZ
  5
  Dünyadaki birçok insan ABD Kaliforniya’daki Ölüm Vadisi’nin Dünya üzerindeki en sıcak yer olduğunu düşünür. Evet aslında öyle ama şimdiye kadarki en yüksek sıcaklık rekoru Libya’nın El Aziziye şehrinde kırıldı. 13 Eylül 1922 tarihinde şehir 57.8 santigrat sıcaklığı gördü.

 10. 10 Dağlar


  Ceyda YILMAZ
  4
  Güney Amerika’da yer alan And Dağları, 4525 mil uzunluğuyla dünyanın en uzun sıradağlar zinciridir. Ardından Rocky Dağları, Himalayalar, Great Dividing Range ve son olarak da Transantarktik Dağları gelir. Dağa tırmandığınız her 300 metrede, sıcaklık da 3 - 3.5 derece düşer.

İçerik Ekle
ya da
YouTube, Instagram veya SoundCloud bağlantısını veya ekleme kodunu yapıştırın.

Bir önceki yazımız olan En Korkunç 10 Kabus ve Anlamı başlıklı makalemizde en çok görülen kabuslar ve anlamları, En çok görülen rüyalar ve nalmaları ve kabuslar ve anlamları hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

220
93 shares, 220 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün! Üzgün!
35
Üzgün!
SEVİMLİ! SEVİMLİ!
75
SEVİMLİ!
BERBAT! BERBAT!
39
BERBAT!
HOŞ DEĞİL! HOŞ DEĞİL!
41
HOŞ DEĞİL!
ÇOK HOŞ! ÇOK HOŞ!
106
ÇOK HOŞ!
KOMİK! KOMİK!
38
KOMİK!
BEĞENDİM BEĞENDİM
83
BEĞENDİM
İYİ İYİ
83
İYİ
İDARE EDER! İDARE EDER!
69
İDARE EDER!
Ceyda YILMAZ

Eğitimli ve fekat bir o kadarda başıbozuk , yaşamdan keyf almasını bilen neşeli bir tipim işte :)

2 Comments

 1. Eyvallah ilginç bilgiler gayet başarılı, siteniz güzel olmuş, bilgiler ve konular süper ama siteniz biraz yavaş açılıyor, site yöneticisi kimse bi el ✋ atsin şu işe 😔😔😔😔😔

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı