Dünya Üzerindeki 6 İlginç Yasak

Toplum sağlığı ya da rahatı düşünülerek hazırlanmış bu yasakların en ilginç olanlarından 6 tanesini şu şekilde sıralamak mümkün.1 min


127
74 shares, 127 points

Yasaklar dünyanın dört bir yanında var olan kurallardır. Toplu taşıma araçlarında, okullarda, işyerlerinde alışılagelmiş yasakların yanında akla hayale gelmeyecek yasaklar duyan ve görenleri şaşkına çevirmeye yetiyor. Üstelik çoğu insan için saçma olan bu yasaklar bir o kadar insan için de hayati önem taşıyor. Aynı zamanda bu yasakları delen kişiler için para cezalarının yanında hapis cezaları da uygulanabiliyor. Aslında toplum sağlığı ya da rahatı düşünülerek hazırlanmış bu yasakların en ilginç olanlarından 6 tanesini şu şekilde sıralamak mümkün.

 

 1. 1 Plaka Numarasına Göre Trafiğe Çıkmak


  Filipinler' de uygulanan bu yasak oldukça ilginç. Yasağa göre plaka numarası 1 ya da 2 ile biten araçlar pazartesi günleri trafiğe çıkabiliyor. Aynı şekilde 3 ya da 4 ile bitenler salı günü, 5 ya da 6 ile bitenler çarşamba günü 7 yada 8 olanlar perşembe günü, 9 ya da 0 olanlar ise cuma günleri trafiğe çıkma hakkı kazanabiliyorlar. Hafta sonları ise tüm araçların trafiğe çıkması serbest.
 2. 2 Tek Çocuk Kuralı


  Çin aşırı kalabalık olan nüfusunu dengelemek için ailelerin tek çocukla yetinmesi gerektiğini savunan bir yasaya sahip. Öyle ki bir aile birden fazla çocuk sahibi olmak isterse ağır vergi cezalarına çarptırılabiliyor.
 3. 3 Kadınların İç Çamaşır Yasağı


  Svaziland' a ait olan bu ilginç yasaktan da anlaşılacağı üzere kadınlar ikinci sınıf insan statüsündedirler. İç çamaşır giymeleri kesinlikle yasaktır ve erkeklerle aynı haklara sahip olamazlar.
 4. 4 Demiryolunda Öpüşme Yasağı


  Demiryolunda öpüşme yasağını getiren ülke ise Fransa'dır. Bu yasağı delen çiftler ağır para cezalarına çarptırılır.
 5. 5 Sifon Yasağı


  En ilginç yasaklardan olan sifon yasağı İsviçre'ye ait. İsviçre'ye göre saat 22:00 den sonra sifon çekmek kesinlikle yasak.
 6. 6 Paraya Basma Yasağı


  Tayland' a ait olan bu yasakta Tayland parası üzerine basmak yasak. Paranın üzerinde kralın resmi olduğu için turistlerin de cezalandırılabileceği bu yasağa maksimum özen göstermek gerekiyor.

Bir önceki yazımız olan Nicola Tesla Hakkında muhtemelen daha önce duymadığınız 11 ilginç bilgi başlıklı makalemizde Edison ve Tesla, Listeler ve nicola tesla hakkında ilginç bilgiler hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

127
74 shares, 127 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün! Üzgün!
9
Üzgün!
SEVİMLİ! SEVİMLİ!
15
SEVİMLİ!
BERBAT! BERBAT!
7
BERBAT!
HOŞ DEĞİL! HOŞ DEĞİL!
6
HOŞ DEĞİL!
ÇOK HOŞ! ÇOK HOŞ!
20
ÇOK HOŞ!
KOMİK! KOMİK!
19
KOMİK!
BEĞENDİM BEĞENDİM
18
BEĞENDİM
İYİ İYİ
12
İYİ
İDARE EDER! İDARE EDER!
17
İDARE EDER!
Ceyda YILMAZ

Eğitimli ve fekat bir o kadarda başıbozuk , yaşamdan keyf almasını bilen neşeli bir tipim işte :)

4 Comments

 1. Ahaha Ceydacığım gerçekten çok güzel bir yazı hazırlamışsın. Saat 22.00’dan sonra sifon çekme yasağını görünce kahkaha attım. Hayır yani merak ettiğim bu saatten sonra tuvalete giden insanlar ne yapıyor? Sifonu çekmeden o şekilde bırakıyor olamazlar değil mi? Onun dışında bana çok ilginç gelen yasak ise Filipinler’de yer alan plakaya göre araba sürme olayı. Gerçekten çok ilginç bir yaklaşım.

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı