Dünya Üzerindeki Tüm Arılar Ölseydi Ne Olurdu?

Dünyada yaklaşık 20.000 arı türü var ve bunlar muhtemelen en önemli polen böcekleri. Binlerce arı türü benzersiz uçuş düzenlerine ve çiçek tercihlerine sahiptir. 7 min


141
81 shares, 141 points

Dünyada yaklaşık 20.000 arı türü var ve bunlar muhtemelen en önemli polen böcekleri. Binlerce arı türü benzersiz uçuş düzenlerine ve çiçek tercihlerine sahiptir. Birçoğu, vücut büyüklükleri ve uçuş güzergahları ile birlikte farklı çiçeklerden farklı polenler almakta ve bunları değerlendirmekte. Ne yazık ki, pek çok arı türünün nüfusu diğer birçok böcek gibi dünya çapında azalmaya başladı. Bildiğimiz bal arıları, kovanlar içinde bulunan yetişkin arılar aniden öldüğü için koloni çöküşü hastalığı yaşamaya başladılar. Bombus arılarının ve diğer yalnız arıların popülasyonları, büyük ölçüde böcek ilacı, herbisit kullanımı ve küresel ısınma nedeniyle birçok yerde hızla azalmıştır. Paslı yamalı yaban arısı gibi bazı türler, nesli tükenmekte olan türler olarak adlandırılmaktadır.

Dünya Üzerindeki Tüm Arılar Ölseydi Ne Olurdu?

Dünyadaki tüm arılar ölmüş olsalardı, ekosistemler arasında büyük dalgalanmalar olurdu. Orkidelerin çoğu gibi birçok bitki yalnızca belirli arılar tarafından ziyaret edilir ve insan müdahalesi olmadan ölürler. Bu, habitatlarının içeriğini değiştirir ve parçası oldukları yiyecek ağlarını etkiler. Bağımlı organizmaların tükenmelerini ya da azalmalarını tetikleyebilir. Arılar olmadan çiçekler daha az tohum verirler ve daha düşük üreme başarısı meydana gelirdi. Bu da ekosistemleri değiştirir. Bitkilerin ötesinde, arı kuşu olarak adlandırılan kuşlar gibi pek çok hayvan avlarını kaybedecekleri için ölürlerdi ve bu da doğal sistemleri ve yiyecek ağlarını etkilerdi.

Dünya Üzerindeki Tüm Arılar Ölseydi Ne Olurdu?

Tarım açısından arıların kaybı, insan gıda sistemini büyük ölçüde değiştirecek, ancak kıtlığa yol açmayacaktır. İnsan kalorisinin büyük bir kısmı arı popülasyonlarından etkilenmeyen tahıl tanelerinden beslenmektedir. Bununla birlikte, birçok meyve ve sebze böcekler sayesinde döllenir ve böylesine büyük bir ölçekte arılar olmadan ucuz bir şekilde yetiştirilemez. Örneğin yaban mersini ve vişne döllenmelerinin yüzde 90'ına kadar bal arılarına güvenir. Elle döllenme çoğu meyve ve sebze mahsulü için bir olasılık olmasına rağmen, inanılmaz derecede emek ister ve pahalıdır. Japonya'da minik robotik dölleyici uçaklar geliştirilmiştir, ancak tüm meyve bahçeleri veya zamana duyarlı çiçek tarlaları için oldukça pahalı kalır. Arılar olmadan, taze ürünlerin mevcudiyeti ve çeşitliliği önemli ölçüde azalır ve insan beslenmesi muhtemelen zarar görür. Elde ya da robotta döllemek için uygun maliyetli olmayacak olan mahsuller, muhtemelen insan özveriyle kaybedilecek veya devam edecektir.

Bir önceki yazımız olan Hastalıkların Tedavisinde Kullanılan 10 Mikroorganizma ve Patojen başlıklı makalemizde hastalık tedavisinde kullanılan virüsler, hastalıkları başka hastalıkla tedavi etmek ve Listeler hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

141
81 shares, 141 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün! Üzgün!
9
Üzgün!
SEVİMLİ! SEVİMLİ!
7
SEVİMLİ!
BERBAT! BERBAT!
6
BERBAT!
HOŞ DEĞİL! HOŞ DEĞİL!
4
HOŞ DEĞİL!
ÇOK HOŞ! ÇOK HOŞ!
17
ÇOK HOŞ!
KOMİK! KOMİK!
14
KOMİK!
BEĞENDİM BEĞENDİM
15
BEĞENDİM
İYİ İYİ
8
İYİ
İDARE EDER! İDARE EDER!
7
İDARE EDER!
Medeni PEKDEMİR

Zaatalim Şifai bitkilerle uğraşı halinde olmakla birlikte , daimi üyesi olduk İB Topluluğunun :)

0 Comments

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı