Dünyada Ziyaret Edilecek En İyi Şehirlerden Bazıları

Bu listedeki şehirler yüksek bir yaşam standardı sunmakta ve dünyadaki ziyaret edilecek en iyi şehirler arasında bulunmaktadırlar.1 min


148
89 shares, 148 points

Bu listedeki şehirler yüksek bir yaşam standardı sunmakta ve dünyadaki ziyaret edilecek en iyi şehirler arasında bulunmaktadırlar. Bu listede yer alacak şehirlere karar verilirken kullanılan başlıca parametreler kişi başına gelir, suç oranları ve güvenlik parametreleridir. İlginçtir ki, Londra, Paris veya New York listede yer almamakla birlikte, dünyanın en küçük ülkelerinden biri olan Lüksemburg’dan Danimarka’nın başkenti Kopenhag’a kadar şaşırtıcı şehirler vardır. Bu listeye bir göz atalım.

 1. 1 Montreal – Kanada


  Bu şehir Kanada’da ziyarete edilecek en iyi beş şehir arasında geliyor. Şehir yavaş yavaş ticaret, teknoloji ve finans merkezi haline gelmiştir. Yüksek bir yaşam standardı kalitesi sunmaktadır.

 2. 2 Brüksel – Belçika


  Brüksel tek başınıza seyahat için idealdir. Belçika'nın başkenti uluslararası politikanın önemli bir merkezidir ve birçok uluslararası organizasyona ev sahipliği yapmaktadır. Aynı zamanda inanılmaz derecede güvenlidir. Bununla birlikte tarihi ve eğlence aktiviteleri için müzeler, restoranlar ve parklar ile doludur.

 3. 3 Perth – Avustralya


  “Işık şehri” dünyadaki en düşük işsizlik oranlarından birine sahip ve vatandaşlarına yüksek bir yaşam standardı sunuyor. Batı Avustralya'nın başkentidir ve dünyanın en iyi şehirlerinden biri olmasını sağlayan güzel plajlara ev sahipliği yapar.

 4. 4 Stockholm – İsveç


  Çalışma hayatı ile özel yaşam arasında mükemmel bir uyum yakalaması nedeniyle yaşanacak en iyi yerlerden biri olarak kabul edilir. Aynı zamanda güvenlik ve çevre konularında en önde gelen şehirlerdendir. Kişi başına düşen geliri ile Avrupa'da yaşanacak en popüler 10 şehirden bir tanesidir.

 5. 5 Lüksemburg


  Avrupa'daki bu küçük devlet, dünyada kişi başına geliri en yüksek olan en zengin ülkeler arasında yer almakta. Şiddet ve suç oranı çok düşük. Ülkenin gizli mali yasaları, dünyadaki en varlıklı insanların paralarını burada tutmaları konusunda burayı güvenli bir liman haline getirmektedir.

 6. 6 Hamburg – Almanya


  Büyük bir liman kenti ve Almanya'nın en büyük ikinci şehri. Bir ulaşım merkezi ve Avrupa'da bulunan en zengin şehirlerden biri. Önemli bir finans merkezidir ve dünyanın en eski ikinci bankası olan Berenberg Bankasına ev sahipliği yapmaktadır.

 7. 7 Ottawa – Kanada


  Ottawa, Kanada'nın başkentidir ve ülkenin siyasi ve teknolojik umutları için önemli bir merkez haline gelmiştir. Kanada'daki en eğitimli ve ülkedeki en yüksek yaşam standardına sahip olan şehirdir.

 8. 8 Melbourne – Avustralya


  Melbourne, Avustralya’daki Victoria eyaletinin başkentidir ve burada yaşayanlar Melburnians olarak bilinir. Eğitim, sağlık, spor ve turizm alanındaki ilerlemeler söz konusu olduğunda yüksek oranda puan alıyor. Asya-Pasifik bölgesinde lider bir finansal merkezdir ve Global Finans Merkezleri listesinde dünyanın en büyük 30 şehri arasındadır.

 9. 9 Toronto – Kanada


  Toronto, Ontario eyaletinin başkenti ve Kuzey Amerika'daki en kalabalık şehirlerden biridir. Uluslararası bir ticaret, finans, sanat ve kültür merkezidir ve çok kültürlü, kozmopolit bir ortama sahip en iyi şehirlerden biri olarak kabul edilmektedir.

 10. 10 Bern- İsviçre


  Bern, İsviçre'nin facto başkentidir. Eski şehir merkezi UNESCO dünya mirası alanı olarak ilan edilmiştir. İstatistiksel olarak, yaşanacak en güvenli ikinci şehir olarak kabul edilir, zirai ve geleneksel endüstride yüksek özelliklere sahiptir ve işsizlik oranı yüzde 3,3'tür.

 11. 11 Berlin – Almanya


  Almanya'nın başkenti, 175'ten fazla ülkeden gelen altı milyondan fazla insanın yaşadığı en kalabalık metropol bölgelerden birine sahiptir. Ilıman iklim, şehir alanının yüzde 30'undan fazlasını kapsayan kalın yeşilliklerle birlikte kalmak için ideal bir yer haline getiriyor. Aynı zamanda ulaşım ağının, kültürün, politikanın ve biliminin önemli bir merkezidir.

 12. 12 Wellington – Yeni Zelanda


  Wellington bir liman kentidir ve Pasifik bölgesindeki en önemli uluslararası ticaretin bir kısmı burada gerçekleşir. Aynı zamanda ülkenin siyasi başkentidir ve dostane iklimi, iş kurma kolaylığı ve iş bulma olanakları nedeniyle yaşamak için ideal bir seçimdir.

 13. 13 Amsterdam – Hollanda


  Amsterdam, Hollanda'nın ticari başkentidir ve dünya ekonomisinde önemli bir merkez olarak kabul edilir. Philips ve ING başta olmak üzere dünyanın en büyük şirketlerinin çoğu burada dayanır. Ayrıca, Hollanda'nın kültürel başkenti olarak kabul edilir.

 14. 14 Sydney – Avustralya


  Sidney ekonomisi çok güçlü, finans ve turizm alanındaki diğer şehirlerden daha gelişmiştir. Çok sayıda yabancı bankaya ve çokuluslu şirketlere ev sahipliği yapmakta ve Asya-Pasifik bölgesinde lider finans merkezidir.

 15. 15 Kopenhag – Danimarka


  Kopenhag daha önce 10. yüzyılın başlarında bir balıkçı köyü idi ve şimdi dünyanın en mutlu yerlerinden biri olarak kabul ediliyor. 21. yüzyılın başından bu yana, yaşamın kentsel ve kültürel yönlerinde hızlı gelişmeler gördü ve şu anda Kuzey Avrupa'nın en önemli finans merkezlerinden biri. Şehir, belli başlı turistik cazibe merkezleri olan birçok park, köprü, gezinti yerleri ve müzelerle doludur.

 16. 16 Cenevre – İsviçre


  Cenevre, küresel bir şehir ve dünyanın en önemli finans merkezlerinden biridir. Birleşmiş Milletler de dahil olmak üzere çok sayıda uluslararası organizasyona ev sahipliği yapıyor. Dünyanın herhangi bir şehrinde bulunan en kompakt büyükşehir alanlarından birine sahip ve vatandaşlarına yüksek yaşam standardı sunuyor.

 17. 17 Frankfurt – Almanya


  Frankfurt, Avrupa'da ticaret, kültür ve turizm için önemli bir merkezdir. Frankfurt Otomobil Fuarı ve Frankfurt Kitap Fuarı da dahil olmak üzere dünyanın en büyük ticaret fuarlarına ev sahipliği yapmaktadır. Kültür açısından zengin bir konaklama yeri, birçok eğitim merkezine, botanik bahçelerine ve müzelere ev sahipliği yapar.

 18. 18 Dusseldorf – Almanya


  Frankfurt gibi Dusseldorf da fuarlarıyla ünlüdür ve aynı zamanda uluslararası bir ticaret ve finans merkezidir. Şehir aynı zamanda Fortune 500 listesine giren pek çok şirkete de ev sahipliği yapmaktadır. Aynı zamanda kültür açısından zengin, güzel sanatlar akademisi ve elektronik müzik üzerindeki etkisi ile tanınıyor.

 19. 19 Vancouver – Kanada


  Vancouver, Kanada’daki en büyük şehirlerden biri ve dünyanın konuşma dili olarak en fazla çeşitlilik gösteren şehridir. Sakinlerinin yüzde 52’sinden fazlası, ilk dil olarak İngilizce konuşmalarına rağmen ikinci bir dil de konuşurlar. Sunulan yaşam kalitesi açısından dünyanın en yaşanabilir şehirlerinden biri olarak adlandırılmaktadır.

 20. 20 Münih – Almanya


  Münih metropol bölgesi 5.8 milyon kişiye ev sahipliği yapıyor. Şehir 1980'lerden bu yana güçlü bir ekonomik büyüme yaşadı ve İnovasyon, teknoloji, finans, işletme ve eğitim alanında önemli bir merkez haline geldi. Sakinleri çok yüksek bir yaşam standardına sahip ve 2015'ten beri alfa dünya şehri olarak kabul edilmektedir.

 21. 21 Auckland – Yeni Zelanda


  Şehir pastoral bir ortam yaratan 2 büyük limana sahiptir. İyi dengelenmiş bir ekonomiye, vatandaşları için yüksek güvenlik seviyesine sahip ve küresel bir şehir olarak sınıflandırılmıştır. Pitoresk güzellik, çok zengin bir ortam yaratan beton ormanıyla zarif bir şekilde bir arada bulunur.

 22. 22 Zürih – İsviçre


  Zürih, nispeten az nüfusuna rağmen, dünyanın en büyük finans merkezlerinden birine ev sahipliği yapıyor. Bankacılık devlerinin bir kısmı burada ve aynı zamanda araştırma ve geliştirme için lider bir merkez.

 23. 23 Viyana – Avusturya


  Viyana, Avusturya nüfusunun üçte birinden fazlasına ev sahipliği yapmakta ve dünyadaki en iyi şehirlerden biri olarak listeye girmektedir. Şehir merkezi bir UNESCO dünya mirası alanıdır ve en büyük müzik, sanat ve tiyatro topluluğuna ev sahipliği yapar. Mimari bakımından zengindir ve şehri süsleyen sayısız kale, bahçe ve anıtlar en iyi orta çağ dönemi mimarisine ev sahipliği yapar. Gelişimde oldukça üst sıralarda yer alır.

Bir önceki yazımız olan Geleceğin 10 Müzik Aleti başlıklı makalemizde Geleceğin 10 Müzik Aleti, Listeler ve Yarının müzik aletleri hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

148
89 shares, 148 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün! Üzgün!
15
Üzgün!
SEVİMLİ! SEVİMLİ!
13
SEVİMLİ!
BERBAT! BERBAT!
11
BERBAT!
HOŞ DEĞİL! HOŞ DEĞİL!
10
HOŞ DEĞİL!
ÇOK HOŞ! ÇOK HOŞ!
5
ÇOK HOŞ!
KOMİK! KOMİK!
3
KOMİK!
BEĞENDİM BEĞENDİM
2
BEĞENDİM
İYİ İYİ
13
İYİ
İDARE EDER! İDARE EDER!
11
İDARE EDER!
Medeni PEKDEMİR

Zaatalim Şifai bitkilerle uğraşı halinde olmakla birlikte , daimi üyesi olduk İB Topluluğunun :)

One Comment

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı