Dünyadaki En kaliteli Üniversiteler

Herkes iyi bir eğitim almak ister. İyi bir üniversitede okumak için her zaman başarılı bir öğrenci olmak yetmez. 1 min


142
67 shares, 142 points

Herkes iyi bir eğitim almak ister. İyi bir üniversitede okumak için her zaman başarılı bir öğrenci olmak yetmez. Özellikle dünyadaki en kaliteli üniversiteler arasında bulunan okullardan bir tanesine gitmek için başarının yanında biraz maddi imkanların da iyi olması gerekmekte. Bu yazımızda dünya üzerindeki en kaliteli üniversitelerin hangileri olduklarına bakacağız.

 1. 1 Oxford Üniversitesi


  Oxford Üniversitesi, İngilizce eğitim veren dünyanın en eski üniversitesi ve dünyanın en yaşlı ikinci üniversitesidir. Kuruluş tarihi kesin olarak bilinmemekle birlikte öğretimin 1096 yılına kadar gittiğinin kanıtları vardır. Oxford’un şehir merkezinde yer alan üniversite, 44 kolej ve salondan, 100'den fazla kütüphaneden oluşuyor. Bu kütüphane aynı zamanda İngiltere’deki en büyük kütüphanedir. Toplamda yaklaşık 22.000 öğrencinin okuduğu okulda, öğrenciler 140 farklı ülkeden gelmektedir. Modern ve araştırma odaklı bir üniversite olan Oxford sosyal bilimler, fizik bilimleri, sanat ve beşerî bilimler alanlarında dünyadaki en iyi on üniversite arasında.

 2. 2 Cambridge Üniversitesi


  1209 yılında kurulan Cambridge Üniversitesi aynı zamanda bir kamu araştırma kurumudur. 800 yıllık geçmişi ile dünya üzerinde ayakta kalan en eski dördüncü, İngilizce konuşulan dünyanın en eski ikinci üniversitesidir. Cambridge, dünyanın her köşesinden ve kültüründen 18.000'den fazla öğrenciye hizmet vermektedir. Öğrencilerin yaklaşık 4.000'i uluslararası ve 120'den fazla ülkeden gelmektedir. Ayrıca, üniversitenin Uluslararası Yaz Okulları 50'den fazla ülkeden gelen öğrencilere 150 çeşit kurs sunmaktadır.

 3. 3 Stanford Üniversitesi


  Silikon Vadisi'nin merkezinde bulunan Stanford Üniversitesi, 1885 yılında Jane ve Leland Stanford tarafından “insanlık ve medeniyet adına bir katkı yaparak halkın refahını artırmak için” kuruldu. Bilginin keşfi ve uygulaması ile dünyadaki insanların sağlığını ve iyiliğini geliştirmek asıl amaçtı. Stanford Üniversitesinde yapılan yenilikler arasında ilk başarılı kalp-akciğer nakli, bilgisayar faresinin ilk tanıtımı ve dijital müziğin gelişimi sayılabilir. Stanford'un 16.300'den fazla öğrencisi, 2.180 fakültesi ve 1.800 doktora sonrası öğrencisi vardır. Üniversite 50 ABD şehrinden ve 90'dan fazla ülkeden öğrencileri bulunan uluslararası bir kurumdur.

 4. 4 Massachusetts Teknoloji Enstitüsü


  Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT), Cambridge, Massachusetts merkezli bağımsız, ortak eğitim veren özel bir araştırma üniversitesidir. 1861'de kurulan MIT, “bilime, teknolojiye ve bugün ülkeye ve dünyaya en iyi yarar sağlayacak diğer çalışma alanlarına ilişkin daha fazla bilgi hazırlamayı” amaçlamaktadır. Sloganı “Akıl ve El” olarak tercüme edilen Mens et Manus'tur.

 5. 5 California Teknoloji Enstitüsü


  California Teknoloji Enstitüsü (Caltech), olağanüstü öğretim üyeleri ve öğrencilerin karmaşık sorulara cevap aradığı, yeni bilgiler keşfettiği, inovasyona öncülük ettiği ve geleceği dönüştürdüğü, dünyaca ünlü bir bilim ve mühendislik araştırma ve eğitim kurumudur. Caltech'in mezunları fakültelerine 35 Nobel Ödülü, bir Alan Madalyası, altı Turing Ödülü ve 71 Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Bilim veya Teknoloji Madalyası kazandırdı. Kuruma ABD Hava Kuvvetleri'nden dört şef bilim adamı da katıldı. Kampüs, Kaliforniya'nın Pasadena kentinde, Los Angeles şehir merkezine yaklaşık 11 km uzaklıktadır. Okulun resmi maskotu, doğanın mühendisine haraç veren bir kunduzdur.

 6. 6 Harvard Üniversitesi


  1636 yılına kadar uzanan Harvard Üniversitesi, ABD'deki en eski üniversitedir ve dünyadaki en prestijli üniversitelerden biri olarak kabul edilmektedir. 1638'de öldüğünde kütüphanesini ve mülkünün yarısını kuruma bırakan hayırsever John Harvard'ın ismini almıştır. ABD'de 271.000'den fazla, 201 ülkede ise yaklaşık 52.000'i kapsayan, halen hayatta olan 323.000'den fazla mezunu var. 13 ABD başkanının kurumdan onursal dereceleri var; Bunların sonuncusu 1956'da John F. Kennedy'ye verildi.

 7. 7 Princeton Üniversitesi


  Princeton, ABD'deki en eski üniversitelerden biridir ve dünyanın en ünlü yüksek öğretim kurumlarından biri olarak kabul edilir. 1746 yılında New Jersey Koleji olarak kurulan, 1900 yılında ünlü yüksek lisans okulunu açan, bulunduğu bölgenin onuruna 1896 yılında Princeton Üniversitesi adını verdi. Öğrenci topluluğu göreceli olarak küçüktür ve toplamda 10.000'den azdır ve uluslararası öğrenciler mezunların yüzde 12'sini oluşturur.

 8. 8 Yale Üniversitesi


  Yale Üniversitesi, ABD'deki en eski üçüncü yüksek öğrenim kurumu olan özel bir Ivy League araştırma üniversitesidir. 1718 yılında, Galli hayırsever Elihu Yale'nin onuruna Yale Koleji adı verildi ve 1861'de ABD'de doktora veren ilk üniversite oldu. Yale’nin merkez kampüsü 260 dönümlük New Haven’ı kapsamaktadır ve 18. yüzyılın ortasına kadar uzanan binaları içermektedir.

 9. 9 Londra Imperial Koleji


  Başkentin merkezinde yer alan bilim tabanlı bir kurum olan Londra Imperial Koleji, İngiltere’nin önde gelen kurumlarından biri olarak kabul edilir. Kolejde dört ana alana odaklanan yaklaşık 15.000 öğrenci ve 8.000 personel bulunmaktadır. Bunlar bilim, mühendislik, tıp ve işletmedir. Imperial, 1907 yılında Kraliyet Fen Fakültesi, Maden Kraliyet Okulu ve City & Guilds College'ı birleştiren bit yapıya büründü. Kurumun, penisilin kâşifi Sir Alexander Fleming de dahil olmak üzere 14 Nobel Ödülü sahibi bulunuyor.

 10. 10 Chicago Üniversitesi


  Chicago Üniversitesi, 1890'dan beri yeni düşünme yöntemlerini yönlendiren bir kentsel araştırma üniversitesidir. Ücretsiz ve açık sorgulamaya olan bağlılıkları sonucunda, dünyayı zorlayan ve dünyayı değiştiren fikirlerin doğduğu bu küresel kampüse çok çeşitli bilim adamları ilham vermiştir. Üniversitenin amacı yaptıkları her işte daha derine inmeye, daha ileri gitmeye, daha büyük sorular sormaya ve tüm insan yaşamını zenginleştiren öğrencilerini eğitmek. Bireyleri, geleneksel düşünceleri, özgün fikirlerin peşinde koşmaya zorlama konusunda güçlendirmek.

Bir önceki yazımız olan Matematikte Kötü Değilsiniz başlıklı makalemizde Matematik Nasıl İyi Hale Getirilir?, Matematik Zordur ve Matematikte Kötü Değilsiniz hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

142
67 shares, 142 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün! Üzgün!
18
Üzgün!
SEVİMLİ! SEVİMLİ!
15
SEVİMLİ!
BERBAT! BERBAT!
15
BERBAT!
HOŞ DEĞİL! HOŞ DEĞİL!
12
HOŞ DEĞİL!
ÇOK HOŞ! ÇOK HOŞ!
7
ÇOK HOŞ!
KOMİK! KOMİK!
4
KOMİK!
BEĞENDİM BEĞENDİM
25
BEĞENDİM
İYİ İYİ
18
İYİ
İDARE EDER! İDARE EDER!
22
İDARE EDER!
Turan GEZGİN

Gezgin olduk , bilge olamadık ...!

One Comment

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı