Dünyadaki Popüler Müzik Türleri ve Açıklamaları

Dünya üzerinde zaman içinde pek çok müzik türü ortaya çıkmıştır. Bu müzik türlerinden bazıları başka müzik türlerinden türetilse de tamamen yeni baştan ortaya çıkan 1 min


158
84 shares, 158 points

Dünya üzerinde zaman içinde pek çok müzik türü ortaya çıkmıştır. Bu müzik türlerinden bazıları başka müzik türlerinden türetilse de tamamen yeni baştan ortaya çıkan müzikler de var. Hiç yoktan ortaya çıkan bu müzik türlerinin de bir ortaya çıkış hikayeleri bulunuyor. Bu yazımızda dünyada insanların ilgisini çeken ve büyük kitleleri arkasından koşturan müzik türlerine göz atacağız.

 1. 1 Pop Müzik


  Pop müzik şüphesiz ki dünya üzerinde en bilinen ve en çok dinlenen müzik türü. Ancak bu müzik türünü diğer türlerden ayıran en büyük özellik bir tüketim müziği olması. Arkasında herhangi bir kültürel ya da toplumsak bir şey barındırmayan bu müzik türü tamamen insanları eğlendirmeye dayalı olarak ortaya çıkan bir müzik türü. Ülkemizde geçmişte hafif batı müziği olarak adlandırılan bu tür zaman içinde tüm dünyada popüler olmasıyla birlikte popüler müzik ya da pop müzik adıyla anılmaya başlandı.

 2. 2 Rock Müzik


  Rock müzik kendi başına ortaya çıkmış bir müzik türü değildir. Daha çok caz ve Blues müziğin etkisinde kalarak ortaya çıkmıştır. Caz ve Blues müziği göre rock müzik biraz daha isyankâr bir müziktir. Caz ve Blues müziğinde de bu isyan olmasına karşın rock müzikte daha korkusuzca dile getirilmiştir. Rock müziği diğer müzik türlerinden ayıran özellik ise konu olarak her şeyin işlenebilmesidir. Aştan, ölüme, savaştan barışa hatta politikaya kadar hemen hemen bütün konular rock müzikte işlenebilir.

 3. 3 Techno Müzik


  Techno müzik ülkemizde çok fazla dinleyici olmayan müziklerden bir tanesi. Ancak dünya genelinde azımsanmayacak kadar fazla dinleyicisi bulunmakta. Tekno müzik tarz olarak pop müziğin daha güçlü ritimlerle daha ritmik olarak çalınmasıyla ortaya çıkmıştır. Öyle ki ritim çoğu zaman insanın başını ağrıtacak düzeyde olabilmekte. Techno müzik konu anlamında oldukça kısır bir müzik türü. Tüm şarkılar tamamen dinleyiciyi eğlenmeye sevk edici sözler içermekte. Bu bakımdan konserler de eğlenceli geçmekte.

 4. 4 Klasik Müzik


  Klasik müzik dünya üzerindeki en eski müzik türlerinden bir tanesi. Kendi içinde de çeşitli türlere ayrılan klasik müzik sadece insanların dinlemesi amacıyla senfoni ya da filarmoni orkestralarıyla icra edilen bir müzik türüdür. Ortaya çıkışı 1600’lü yılların başlarına kadar dayanmaktadır. Zaman içinde gelişimine devam etmiş ve 1800’lü yılların ortalarında şu an lan haline gelmiştir. Klasik müzikte dinleyiciye sadece şarkıların isimleri verilir ve şarkı devam ettikçe dinleyici şarkının adına göre hayal gücünü kullanarak hayal eder. Bir başka deyişle klasik müzik dinleyiciyi bir taraftan müziği dinlerken diğer taraftan da hayal kurmaya sevk eder.

 5. 5 Metal Müzik


  Günümüzün en çok dinleyicisi olan müzik türlerinden bir tanesi de metal müziktir. Kendi içinde yüzlerce faklı türe ayrılan bu müziğin bazı türleri dinlenemeyecek kadar gürültülü olabilir. Ancak diğer taraftan gerçekten klasik müzikle ortak noktaları olan metal müzik parçalarının olduğu da doğrudur. Çok sert bit müzik olması bakımından pek çok insan bu müzik türüne mesafeli durmakta. Dünyanın en kalabalık geçen konserleri yine metal müzik konserleridir. Günümüzde başta Metallica olmak üzere, Iron Maiden, Slayer, Megadeth, Manowar ve Anthrax gibi gruplar bu müziğin en çok kazanan gruplarıdır.

 6. 6 Rap Müzik


  Pek çok kişi rap müzikle hip-hop müziği birbirine karıştırmaktadır. Rap müzik Amerika’da yaşayan zencilerin kendilerini ifade etmek için yarattıkları bir müzik türüdür. Rap müziğin açılımı “Rhythm And Poem” yani “Ritim ve Şiir” olarak dilimize çevrilebilir. Sabit olarak devam eden bir arka plan müziği üzerine tıpkı bir şiir okur gibi sözler söylenir. Bu müziğin ortaya çıkması 1980’li yılların ortalarına kadar uzanıyor. Rap olarak kabul edilen ilk şarkıları MC Hammer adındaki Amerikalı şarkıcı bulmuş ve bu müzik tarzı kısa süre içinde tüm dünyada popüler ola bir tür haline gelmiştir. Rap müzik içerisinde barındırdığı şiddet ve küfürlü sözler bakımından da oldukça enteresandır. 90’lı yılların ortalarında Amerika’da rap müzik özellikle bu müziği dinleyen siyahi insanları gruplara ayırmaya başladı.

  Çünkü zencilerin kendi aralarında da büyük sorunları var. Bu müziği kullanarak bazı zenci rapçiler insanları başka rapçi şarkıcılara karşı kışkırtmaya başladılar. Bir süre sonra rap müzik şarkıcıların birbirlerine küfürler ederek birbirlerini karşılıklı tahrik ettikleri bir müziğe dönüştü. Bunun sonucunda da 90’lı yılların ortalarında pek çok Amerikalı ünlü rap şarkıcısı vurularak öldürüldü. Bunlar arasında şu anda bir efsaneye dönüşmüş olan TUPAC ve The Notorius Big adlı iki şarkıcı da bulunmakta.

 7. 7 Hip-Hop Müzik


  Hip-Hop Rap’e göre zaman zaman daha sakin, daha anlaşılır ve melodik öğeler içeren bir müzik türüydü. Kuşkusuz rap müziğin modifiye edilmesiyle ortaya çıktı. Şiddet ve küfür yine vardı ancak aşk da olduğu için konular birbirini dengeliyordu. Hip-Hop rap müzikte olduğu gibi sadece zencilere hitap etmiyordu. Hatta Hip-Hop dinleyen beyazlar zencilerden çok daha fazlaydılar. Beyazlar da olayı içinde oldukları için Hip-Hop kısa sürede Amerika’dan Avrupa’ya geldi. Özellikle Almanya’da yaşayanlar Hip-Hop müziği çok çabuk benimsediler.

 8. 8 Caz Müzik


  Bu müzik türü aslında Blues ile birlikte anılan ve birbirlerinden çok ince çizgilerle ayrılan iki müzik türüdür. Caz müzik Amerikalı zencilerin kendilerini daha iyi ifade etmek adına sokaklarda çaldıkları bir müzikti. 1930’lı yıllardan itibaren bir araya gelen 2-3 zenci müzisyen Amerika’daki ırkçılığı müzikle protesto etmek için sokaklarda değişik bir müzik yapmaya başladılar.

  Müzik tamamen bu zencilerin enstrümanları üzerindeki hakimiyetleri gösterdikleri bir müzikti. Bu müziği ilk defa duyan insanlar bir şey anlamakta zorlandılar. Çünkü müzik oldukça karışık ve anlaşılmazdı. Gürültülü değildi ancak müzikalite olarak çok karışıktı. Bu yüzden herkesin yapması da mümkün değildi. Günümüzde en iyi müzisyenler caz müzik sanatçılarıdır.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

158
84 shares, 158 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün! Üzgün!
5
Üzgün!
SEVİMLİ! SEVİMLİ!
3
SEVİMLİ!
BERBAT! BERBAT!
18
BERBAT!
HOŞ DEĞİL! HOŞ DEĞİL!
17
HOŞ DEĞİL!
ÇOK HOŞ! ÇOK HOŞ!
13
ÇOK HOŞ!
KOMİK! KOMİK!
11
KOMİK!
BEĞENDİM BEĞENDİM
14
BEĞENDİM
İYİ İYİ
5
İYİ
İDARE EDER! İDARE EDER!
22
İDARE EDER!
Medeni PEKDEMİR

Zaatalim Şifai bitkilerle uğraşı halinde olmakla birlikte , daimi üyesi olduk İB Topluluğunun :)

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format