Dünyanın En Büyük Metro Sistemleri

Yıllardır ülkemiz de dahil olmak üzere pek çok ülkede kullanılan metro, araç trafiğinin artmasıyla daha çok tercih edilmekte.1 min


138
71 shares, 138 points

Yıllardır ülkemiz de dahil olmak üzere pek çok ülkede kullanılan metro, araç trafiğinin inanılmaz derecede artmasıyla insanlar tarafından tercih etmeye başlanılan bir ulaşım aracı oldu. Dünyanın geneline baktığımızda ülkemiz metro konusunda oldukça yeni bir ülke. 30 yıl öncesine kadar ülkemizde metro hattı bulunmuyordu. Buna karşın dünyanın pek çok ülkesinde 1800’lü yılların ortalarından beri metrolar kullanılmakta. Hatta o zaman inşa edilen metro hatları modernize edilerek günümüzde de hizmet vermeye devam ediyorlar. Dünyanın en büyük metro sistemlerinin hangileri olduğuna bu yazımızda bir göz atacağız.

 1. 1 Londra Metrosu


  Metro denildiğinde insanların akıllarına ilk olarak Londra metrosu geliyor. Londra’nın altını neredeyse tamamen kaplayan bu metro hattı 1863 yılında hizmete giren dünyanın en eski metrosu. Londra metrosunun toplam uzunluğu 400 kilometre. Bu 400 kilometrelik metro hattı üzerinde tam 270 adet istasyon bulunmakta ve günde 5milyon kişi bu metroda yolculuk etmekte.

 2. 2 New York Metrosu


  Dünyanın en çok kullanılan metro sistemlerinden bir tanesi olan New York metrosu açıldığı 1904 yılından beri birkaç önemli olay yüzünden zaman zaman kısa süreli olarak hizmetine ara vermiş olsa da hala insan taşımaya devam ediyor. 380 kilometreden oluşan bu hat üzerinde 472 adet istasyon var. Bu metro aynı zamanda üzerinde en çok istasyon bulunan metro sistemi. Her gün 6 milyondan fazla insanın kullandığı New York metrosu aynı zamanda bir metro taşımacılığına göre oldukça hızlı.

 3. 3 Moskova Metrosu


  Efsanelere de konu olan Moskova metrosu dünyanın en büyük metro ağlarından bir tanesine sahip.1931 yılında Stalin’in emriyle inşasına başlanan metro iç mimarisi bakımından şu anda dünya üzerindeki en güzel metro ağı olarak kabul ediliyor. İstasyonlar birer sergi gibi heykeller ve resimlerle donatılmış durumda. Bununla birlikte bu metro ağının efsanelere konu olması ise İkinci Dünya Savaşı sırasında çeşitli tünellerle birleştirilerek dönemin Sovyetler Birliği sınırları içerisinde bulunan pek çok şehre bu tünellerle asker gönderilmesinden geliyor. Rusya tarafından bu tüneller günümüzde çok gizli bir şekilde saklanıyor olsa da metroyu kullanarak bu tünellere giren kişilerin çektikleri fotoğraflar internet üzerinde paylaşılmakta. Rusya kanunlarına göre bu tünellere sivillerin girmesi yasak ve çok büyük cezaları bulunmakta.

 4. 4 Paris Metrosu


  Pek çok kişi Paris şehrinin altının bir peynir gibi oyulmuş olduğundan bahseder. Öyle ki günümüzde de Paris metrosunun ilerlediği hat boyunca yüksek katlı binaların yapılması yasaklanmıştır. Paris metrosu üzerinde bulunan ilk hat 1900 yılında inşa edilmiştir. Sonrasında ise değişik hatlar ilave edilerek bu günkü durumuna gelmiştir. Pek çok kişi tarafından dünyanın en karışık metro hattı olarak bilinir. Bu yüzden özellikle turistler için çeşitli metro haritaları hazırlanmıştır. Toplamda 214 kilometrelik bir uzunluğa sahip olan hat zaman zaman 3 katlı hale dönüşmektedir. Paris metrosunda her gün 4 buçuk milyon kişi taşınmaktadır.

 5. 5 Berlin Metrosu


  1902 yılında açılan Berlin metrosu Avrupa’nın en büyük metro sistemlerinden bir tanesi. Toplam uzunluğu 151 kilometre olan hattın üzerinde 173 adet istasyon bulunmakta. Bu da neredeyse her 1 kilometre bir istasyon olması anlamına geliyor. Belin metrosu ile her gün 1 buçuk milyon kişi seyahat ediyor.

 6. 6 Mexico City Metrosu


  Amerika kıtasında New York metrosundan sonra en büyük ikinci metro ağı olan Mexico City metrosu nispeten daha genç metrolardan bir tanesi. 1969 yılında kullanımına başlanan metro hattı toplamda 226 kilometrelik bir uzunluğa sahip. Hattın üzerinde 195 adet istasyon bulunmakta. Geçmişte büyük depremler yüzün bazı hasarlar alan metro onarılarak hizmet vermeye devam etti. Mexico City metrosu ile gün içinde toplamda 4 buçuk milyon insan seyahat ediyor.

 7. 7 Stockholm Metrosu


  Tıpkı Moskova metrosunda olduğu gibi inşa edilirken göz zevkine de dokunması amacıyla bir sergi gibi inşa edilen Stockholm metrosu özellikle turistlerin ilgisini çekmekte. İstasyonların mimarileri ve buradan bulunan eserler zaman zaman insan yığılmalarına da sebep olmakta. Eserler üzerindeki ışıklandırmalar da insanın gözünü alan cinsten.

 8. 8 Hong Kong Metrosu


  Her gün inanılmaz bir şekilde yılda 1,5 milyar insanın kullandığı bu metro aynı zamanda dünyanın en dakik metrolarından bir tanesi. Sadece %1’lik bir rötar oranına sahip olan metro 1979 yılında hizmete girmiş. Günümüzde ana hat üzerinde toplamda 87 adet istasyon bulunmakta. Metroda kullanılan kartlar aynı zamanda tüm toplu taşıma araçlarında ve önemli fast food mağazalarında da kullanılmakta.

 9. 9 Beijing Metrosu


  Çin’in başkentinde bulunan bu metro hattı yine dünyanın en çok insan taşıyan metro hatlarından bir tanesi. Yılda 3,2 milyar insanın taşındığı metro her geçen gün yeni hatların eklenmesiyle hızlı büyüyor. Metro şu anda dünyanın en büyük ikinci metrosu konumunda.

 10. 10 Tokyo Metrosu


  1927 yılında açılan Tokyo metrosu dünyanın en büyük metrolarından bir tanesi. Yılda 3,3 milyar insanı taşıyan metro son derece dakik bir şekilde işlemekte.

 11. 11 Seul Metrosu


  Seul metrosunu diğer metrolardan ayıran en büyük özelliği lüks olması. Bu metroda başka hiçbir metroda olmayan ısıtmalı koltuklar, televizyon ekranları ve ayak uzatabileceğiniz rahat koltuklar bulunmakta. Tabii ki durum böyle olunca bu özellikler için ödenecek bilet fiyatı da farklılık göstermekte. Metronun yeryüzüne çıktı sadece bir nokta var. Burası Hapjeong ve Dansan istasyonları arasındaki kısım. Burada metro yer seviyesine çıktığında görülebilecek en görkemli yapı ulusal meclis. Sanki yolcuların bu binayı görmeleri için bu kısımda metro yerin üzerine çıkarılmış gibi. Bununla birlikte Gyeongbokgung istasyonunda Kore hanedanlığından kalmış olan birçok eseri görebilmek ve yakından inceleyebilmek mümkün.

Bir önceki yazımız olan Dünyaya Bakışınızı Değiştirecek 10 İlginç Bilgi başlıklı makalemizde Günlük Hayata Bakışınızı Değiştirecek 10 İlginç Bilgi, Hayata bakışınızı değiştirecek 10 Güçlü Bilgi ve Listeler hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

138
71 shares, 138 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün! Üzgün!
9
Üzgün!
SEVİMLİ! SEVİMLİ!
7
SEVİMLİ!
BERBAT! BERBAT!
6
BERBAT!
HOŞ DEĞİL! HOŞ DEĞİL!
4
HOŞ DEĞİL!
ÇOK HOŞ! ÇOK HOŞ!
19
ÇOK HOŞ!
KOMİK! KOMİK!
14
KOMİK!
BEĞENDİM BEĞENDİM
14
BEĞENDİM
İYİ İYİ
8
İYİ
İDARE EDER! İDARE EDER!
7
İDARE EDER!
Ceyda YILMAZ

Eğitimli ve fekat bir o kadarda başıbozuk , yaşamdan keyf almasını bilen neşeli bir tipim işte :)

0 Comments

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı