Dünyanın En Güzel 15 Şelalesi

1 min


128
63 shares, 128 points

Bu listemizde dünyanın dört bir yanında bulunan birbirinden muhteşem şelalelere yer veriyoruz.

 1. 1 Niagara Şelalesi


  Niagara Nehri üzerinde bulunan Niagara Şelalesi, Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri arasındaki uluslararası sınırı oluşturan üç şelalenin ortak adıdır. En büyükten küçüğe doğru bu üç şelale Horseshoe Şelalesi, Amerikan Şelalesi ve Bridal Veil Şelalesi'dir.

 2. 2 Victoria Şelalesi


  Victoria Şelaleleri veya Mosi-oa-Tunya (yani: Gök Gürültülü Duman), Güney Afrika'da Zambiya ve Zimbabve sınırındaki Zambezi Nehri üzerinde bir şelaledir. Dünyanın en yüksek ve en geniş şelalesi olmasa da 1.708 metre genişliğe ve 108 metre yüksekliğinde dünyanın en yüksek şelalesidir. Victoria Şelaleleri Kuzey Amerika'daki Niagara Şelaleleri'nin kabaca iki katı yükseklikte.

 3. 3 Iguazu Şelaleleri


  Iguazu, Arjantin ve Brezilya sınırındaki Iguazu Nehri'ne dökülen şelaleleridir. 2,7 kilometre uzunluğundaki kıyı boyunca çok sayıda ada, şelaleleri 60 ila 82 metre arasında değişen birçok ayrı şelaleye ve parçaya böler. “Iguazu” ismi “büyük su” anlamına gelir. Efsaneye göre, Tanrının ölümcül sevgilisi Tarobá ile kano ile kaçan Naipí adında güzel bir kadınla evlenmeyi planladığı söylenir. Bir öfke içinde, tanrı nehri parçalara ayırır, şelaleler yaratır. Bu sayede aşıkları sonsuz bir düşüşe mahkûm eder.

 4. 4 Skogafoss


  25 metrelik şaşırtıcı bir genişliği ve 60 metrelik düşüşe sahip olan Skogafoss, İzlanda'daki en büyük ve en güzel şelalelerden biridir. Su doğrudan iki buzuldan gelir. Sprey miktarı nedeniyle şelale güneşli günlerde sıklıkla tek veya çift gökkuşağı oluşturur. Skogafoss, eski sahil şeridindeki kayalıklardan düşen suyu eriten etkileyici bir perdedir. Kıyı şeridinin çekilmesinden sonra, eski deniz kayalıkları, yüzlerce kilometre boyunca sahile paralel olarak kalır ve bazı dağlarla birlikte kıyı ovaları ve İzlanda Yaylaları arasında açık bir sınır oluşturur.

 5. 5 Yosemite Şelaleleri


  Kaliforniya'nın Sierra Nevada'sında bulunan Yosemite Şelaleleri, Kuzey Amerika'daki en yüksek ve dünyanın beşinci en yüksek şelalesinden biridir. Yosemite Şelalesi, Yosemite Ulusal Parkı'nın önemli cazibe merkezlerinden biridir. Üç ayrı düşüş yüksekliği toplam 1 buçuk kilometredir. Bahar ayları, kışın yoğun karlar eridiğinden ve su akışının dorukta olduğundan Yosemite’in şelalelerini tecrübe etmek için en iyi zamandır. Doğudaki Yosemite Vadisi'nde düşen suyun sesi duyulabilir ve rengarenk bir gökkuşağı görülebilir.

 6. 6 Palouse Şelaleleri


  Washington’da Ulusal Park’ta bulunan Palouse Şelaleleri muhteşem bir manzara sunar. 60metre yüksekliği olan bu muhteşem şelalenin arkasındaki yürüyüş yolu muhteşem manzaralar sunar.

 7. 7 Havasu Şelalesi


  Havasu Şelalesi (Havasupai Şelalesi olarak da bilinir), Arizona eyaletinde Büyük Kanyon’da bulunan aynı zamanda Havasupai kabile topraklarında saklı mavi yeşil bir şelaledir. 27 ile 30 metre yükseklikten büyük bir birikintinin içinde dökülür. Su yüksek mineral içeriğinden dolayı, içeriği sürekli değişmekte ve bazen iki ayrı su oluşup birbirinden ayrılmaktadır.

 8. 8 Multnomah Şelaleleri


  Amerika Birleşik Devletleri'ndeki en yüksek 2. şelale olan Multnomah Şelaleleri, çarpıcı Columbia Nehri Boğazı'nın Oregon tarafında yer almaktadır. Karaçam Dağlarından gelen yeraltı suları ile beslendiğinde, şelaleler üzerindeki akış değişir. Genellikle kış ve ilkbahar aylarında en yüksektir. Düşüşler, iki adımda meydana gelir. 165 metrelik ilk düşüş ve 69 metrelik ikinci bir düşüş. Şelalenin toplam yüksekliği 189 metre olarak belirtilmiştir.

 9. 9 Plitvice


  Plitvice Gölleri Milli Parkı, Bosna-Hersek sınırında, Hırvatistan'ın merkezinde yer almaktadır. Milli Park'ın güzelliği, bir dizi şelaleyle birbirine bağlanmış ve geyik, ayı, kurt, yaban domuzu ve nadir kuş türleriyle dolu derin ormanlık alanlarda yer alan on altı göl olmasıdır. Milli Park toplam 300 kilometrekarelik bir alanı kaplarken, göller sekiz kilometrelik bir alanda birleşiyor. 

 10. 10 Gullfoss


  Gullfoss, İzlanda'nın güneybatısında Hvítá nehrinin kanyonunda bulunan ve 40km kuzeydeki Lángjökull buzulundan çıkan bir şelaledir. Buzul suyunun renginin kahverengimsidir. Sebebi ise buzulun yeryüzüne çıkarken çok sayıda tortu taşımasıdır. Gullfoss “Altın Düşüş” anlamına geliyor, çünkü güneşli bir günde üç basamaktan aşağıya doğru akan ve ardından iki basamaktan aşağı inen 32 m derinliğindeki çatlaklardan gerçekte altın görünmesi.

 11. 11 Seljalansfoss


  Seljalandsfoss, İzlanda'daki en iyi bilinen şelalelerden biridir. Bu pitoresk şelale, eski kıyı şeridindeki kayalıkların üzerinden 60 metre aşağıdaki derin bir havuza düşer. Bir ziyaret yapmayı planlıyorsanız, havuzun etrafındaki şelalenin arkasına doğru yürüyüş yapma imkânı bulacağınız için su geçirmez giysiler giyin. Bu gerçekten eşsiz bir deneyim.

 12. 12 Snoqualmie Şelalesi


  Washington'un en popüler doğal atraksiyonlarından biri olan Snoqualmie Şelalesi, Snoqualmie Nehri üzerindeki bir şelaledir.

 13. 13 Akaka Şelaleleri


  Devlet Parkı'nda bulunan Akaka şelaleleri, Hawaii'deki en bilinen şelaledir. Hawaii dilinde Akaka, “Kiralık, ayrık, çıngırak, ayrılık; çatlamak, bölmek” gibi anlamlara gelir.

 14. 14 McWay Şelalesi


  McWay Şelalesi, Pasifik Okyanusu'na açılan pitoresk bir koyda (McWay Koyu; ayrıca Şelale Koyu da denir) bulunan bir plaja düşen 80 metrelik bir şelaledir. California'nın 60 kilometre güneyinde yer alan McWay Şelalesi yıl boyunca akıyor ve günün her saatinde güzel.

 15. 15 Hamersley Vadisi’ndeki Spa Havuzu


  Batı Avustralya'nın Karijini Ulusal Parkı'nda bulunan Hamersley Vadisi’ndeki Spa Havuzu dünyanın varoluşu kadar eskidir. Büyük kıvrımlardan oluşmuş kaylarının duvarları içinde kalan bir havuzdur. Burası milyarlarca yıldan gelen ve muhteşem bir şelale ile beslenen bir havuz.

Bir önceki yazımız olan Dünyaya Bakışınızı Değiştirecek 10 İlginç Bilgi başlıklı makalemizde Günlük Hayata Bakışınızı Değiştirecek 10 İlginç Bilgi, Hayata bakışınızı değiştirecek 10 Güçlü Bilgi ve Listeler hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

128
63 shares, 128 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün! Üzgün!
21
Üzgün!
SEVİMLİ! SEVİMLİ!
15
SEVİMLİ!
BERBAT! BERBAT!
14
BERBAT!
HOŞ DEĞİL! HOŞ DEĞİL!
13
HOŞ DEĞİL!
ÇOK HOŞ! ÇOK HOŞ!
8
ÇOK HOŞ!
KOMİK! KOMİK!
6
KOMİK!
BEĞENDİM BEĞENDİM
4
BEĞENDİM
İYİ İYİ
16
İYİ
İDARE EDER! İDARE EDER!
14
İDARE EDER!
Medeni PEKDEMİR

Zaatalim Şifai bitkilerle uğraşı halinde olmakla birlikte , daimi üyesi olduk İB Topluluğunun :)

One Comment

 1. Listede ülkemizden bir şelalenin yer almaması beni üzdü. Oysa ülkemiz sınırları içerisinde Manavgat Şelalesi gibi eşi benzeri nadir bulunan oldukça ünlü ve güzel şelaleler buluyor. Listeye eklemeler yaparak Manavgat, Düden gibi şelalelerimize de yer vermeniz bence çok güzel olur 🙁

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı