Dünyanın En İlginç 10 Mezarı

İnanç Farklılığı , Kültürel Çeşitlilik Dünyada Farklı Mezarlık Yerleşimlerini Oluşturmuş . Dünyanın En İlginç Mezarlıklarının Listesini Yaptık. 1 min


149
165 shares, 149 points

Yaşamımızın bir gerçeği olan ölüm, herkes için geçerlidir. İnanışların farklı olmasından kaynaklı olarak dünyamızda çok ilginç mezarlar görülmektedir.

 

 1. 1 Barış vadisi (ırak)


  Bir şehir gibi gözüken mezarlık, ırak şehrinin kutsal olarak bilinen Şii Necef yakınlarındaki el selamda bulunur. Barış vadisi olarak da adlandırılmaktadır. Dünyanın en büyük mezarlığı olarak bilinen mezarlık, yaklaşık olarak 5 milyondan da fazla kişinin mezarı bulunduğu söylenmektedir. Derinlik olarak 10 metredir. Derinliğinde olmasının sonucu olarak da yer altında bölümlere ayrılmıştır.
 2. 2 Krallar Vadisi (Mısır)


  Kral vadisi eski mısırın ana şehri Vally’ nin batı kıyısında bulunmaktadır. Dünyanın en eski arkeoloji alanıdır. Diğer bir ad ı da Firavun vadisidir.1922 yılında keşfedilmiştir. Krallar vadisindeki mezarların çoğunda firavunların olduğu görülmektedir. Bir diğer ilginç olay ise eşyalarıyla gömülmeleridir.
 3. 3 Eski Yahudi Mezarlığı (Çek Cumhuriyeti)


  1439-1787 arasında kullanılan mezarlık, Prag eski Yahudi yerleşim yeri olan Josefov bölgesinde yer almaktadır. Avrupa’nın en eski Yahudi Mezarlığı olarak bilinmektedir. Çok sayıda yahu dinin mezarları bulunmaktadır. Mezarlık taşlarının bazılarının 12 kata ulaşabilmesi diğer mezarlıklardan ayıran önemli bir özelliğidir. Nazilerin birçok Yahudi mezarlığa zarar vermişken Hititlerin emri üzerine korunmuştur.
 4. 4 Highgate Mezarlıgı (İngiltere)


  1839 yılında açılmıştır. Londra’nın kuzeyinde bir tepe üzerinde yer almaktadır. Highgate mezarlığının içindeki dev ağaçlar, sarmaşıklar ve yabani çiçeklerin arasında kalan mezar taşları ve heykeller otantik bir hava katmaktadır. Birçok ünlü ve yazarların bulunduğu mezarlık dünya üzerindeki ününü sosyal bilimin kromcularından Karl Marks’a borçludur.
 5. 5 Capuchin Catacombs(İtalya)


  İtalya’nın Sicilya bölgesinde bulunmaktadır.16 yy ‘da kurulan kilisedeki rahipler tarafından 19 yy kadar sürdürülen ilginç bir uygulama başlattılar. Ölüleri mumyalayarak bir kısmını raflara koyarken bir kısmını da duvara astılar.
 6. 6 Meryy Mezarlığı(Romanya)


  Baia sapanta köyünde bulunmaktadır. Bu mezarlık adından da (cimitirul vesel) anlaşılacağı gibi neşeli mezarlıktır. Yatan kişilerin hayatlarıyla ilgili ve ölüm nedenlerini anlatmak amacıyla, mezar taşlarının(tahtalarının) üzerine renkli resimler çizilmelerinin yanında bazen de şiir bulunmaktadır. Bu özelliğiyle diğer mezarlıklardan çok farklıdır.
 7. 7 Mısır Piramitleri(Mısır)


  Piramitlerin yaklaşık olarak M.Ö 2500 yıllarda inşa ettikleri tahmin edilmektedir. Mısır krallarının(firavunların)mezarları üstüne yapılmış anıtsal yapılardır. Mısır piramitleri anıt-kabirlerin en eski ve en büyükleridir.
 8. 8 Sedle Cossuary(Çek Cumhuriyeti)


  Çek cumhuriyetinde bulunmaktadır. Yaklaşık olarak 40.000 insanın iskeletinin bulunduğudur. Şapelin içindeki döşeme ve dekorlar bu insanların iskeletinden yapılmıştır. Bu özelliğiyle pek çok kişinin ziyaret etmesini sağlıyor.
 9. 9 Tana Torajo (Endenozya)


  Dünyanın en ilginç cenaze törenlerinin olduğu yerdir. Ölmüş olan biri olduğunda tüm şehir katılır. Törenin süresi belli değildir, günler hatta aylar sürebilmektedir. İnanışlarına göre de ahret hayatının kademeli olarak başladığıdır.
 10. 10 Qin Shihu Ang Mezarlığı(Çin)


  Çin’in batısındaki Xİ’an kentinde bulunan mezarlıktır. Türkçe anlamı olarak toprak asker mezarlı da denir. Dünyanın en büyük alana sahip bir o kadar da zengin bir içeriğe sahip imparator mezarlıklarından biridir. Adını aldığı ’QİN’ Çin federal toplumun ilk imparatorudur. Bu önemli imparatorun mezarlıkta eşlik eden heykel ordusu vardır.

Bir önceki yazımız olan En Korkunç 10 Kabus ve Anlamı başlıklı makalemizde en çok görülen kabuslar ve anlamları, En çok görülen rüyalar ve nalmaları ve kabuslar ve anlamları hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

149
165 shares, 149 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün! Üzgün!
15
Üzgün!
SEVİMLİ! SEVİMLİ!
20
SEVİMLİ!
BERBAT! BERBAT!
15
BERBAT!
HOŞ DEĞİL! HOŞ DEĞİL!
30
HOŞ DEĞİL!
ÇOK HOŞ! ÇOK HOŞ!
35
ÇOK HOŞ!
KOMİK! KOMİK!
19
KOMİK!
BEĞENDİM BEĞENDİM
48
BEĞENDİM
İYİ İYİ
34
İYİ
İDARE EDER! İDARE EDER!
22
İDARE EDER!
Ceyda YILMAZ

Eğitimli ve fekat bir o kadarda başıbozuk , yaşamdan keyf almasını bilen neşeli bir tipim işte :)

0 Comments

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı